Втеча із 150 козами з окупації та нове виробництво на Волині: підприємець із Донеччини у проєкті "Діло буде"

Сергій Свириденко — власник крафтового виробництва сиру та м’ясних делікатесів із Донеччини. Повернувшись з військової служби у зоні АТО, в 2016 році він заснував бізнес зі стартовим капіталом 50 000 гривень. До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну фермер встиг запустити два цехи, на будівництво яких витратив понад 200 000 гривень. Після 24 лютого 2022 року підприємець був змушений залишити Донеччину та переїхати на захід України, вивізши з собою стадо з 150 кіз. 

У третьому випуску проєкту "Діло буде" розповідається, як Сергію Свириденко вдалося відновити своє виробництво в орендованому цеху на Волині, яким чином він перевозив з окупованої території стадо кіз, та що допомогло йому не опустити руки та почати все спочатку. 

Війна 2014 року та бізнес на Донеччині

Свій бізнес Сергій Свириденко заснував у 2016 році, після повернення зі служби у зоні АТО. Каже, що підприємницька жила в ньому була з дитинства, тож відкриття власної справи не було неочікуваним. 

"Я мріяв про фермерство, але якби не війна, я б цього не розпочав. Війна розпочалася у 2014-му, бо, може, хтось думає, що в 2022-му. Для мене вона почалася з новин про захоплення Криму. Потім просування "руського міра" в моєму рідному Донецьку — мітинги та протистояння, які закінчились не нашим успіхом. Тому на початку червня довелося поїхати з рідного міста в село Іванопілля, де в нас була дача. Там ми сиділи і чогось чекали", — згадує чоловік.

Сергій Свириденко дуже важко переживав окупацію рідної Донеччини, тому вирішив піти до військкомату з надіями за півроку звільнити Донецьк і повернутися до звичного життя. Чоловік прослужив рік і три місяці. Додому він повернувся вже з планами про власну ферму. Незабаром Сергій вклав 50 000 гривень та розпочав виробництво крафтового сиру та м'ясних делікатесів. 

До повномасштабного вторгнення РФ справа вже встигла стати прибутковою — приносила власнику 50 000 гривень на місяць. Увесь прибуток бізнесмен вкладав у розвиток виробництва. Разом із дружиною Сергій планував нарощувати потужності та розширюватись. Станом на 2022 рік бізнес Сергія оцінювався у 5 мільйонів гривень. Перед 24 лютого Свириденки закінчили ремонт у двох нових цехах, що обійшлося їм у 200 000 гривень.

Повномасштабне вторгнення і евакуація 150 кіз

"Я втратив багато перспектив. Вони забрали дуже великий шмат мого життя. Зараз я постійно долаю труднощі, котрі вони мені створили", — ділиться Сергій.

Окрім вкладених грошей у відкриття нових цехів на Донеччині, підприємець втратив і кошти за сіно для своїх кіз. Сіно вартує 4000 гривень за тонну, а лишив Сергій на Донеччині близько 60 тонн. 150 кіз чоловік забрав із собою на Волинь. Дружина їхати до Луцька не схотіла, тож подружжя розійшлося на різні боки. Перевезти один тракторець та 150 кіз коштувало Сергію 150 тисяч. Дорога зайняла добу. Тут, в орендованому цеху на західній Україні, Сергій зміг відновити своє виробництво.

"Спека, нема їжі, нема води. Я думав, що хтось здохне у дорозі. Але ніхто не здох. Коли приїхав, радів, що вони (кози, — ред.) бігають і їдять траву — значить, все добре", — розповідає чоловік.

Проблеми почалися пізніше — у вересні Волинь накрили нетипові для області дощі. Було холодно і майже щоденно мокро. Запасів сіна не було, годувати тварин доводилося мокрою травою, що завдало шкоди їхньому здоров'ю. Одного ранку дві кози померли. Загалом Сергій втратив 30% стада.

Спочатку підприємець дуже переживав, що не зможе відновити бізнес та забезпечити стадо кіз. Умови життя та утримання тварин тут були помітно гірші, ніж були в Сергія на батьківщині. Облаштування бізнесу триває й досі, каже чоловік. Зараз на Сергія працює дві доярки, пастух і четверо людей на виробництві.

Доять кіз за допомогою спеціального апарату. Перед цим вим'я необхідно добре вимити, адже від цього залежить якість молока. З нього на сироварні готують сир.

Ковбасний цех та сироварню Сергій орендує. Більшість працівників раніше працювали на Сергія в Іванопіллі на Донеччині. А тепер разом із ним відновлюють виробництво на західній Україні. Попереду ще багато ремонтних робіт, але це не заважає підприємцю виготовляти неймовірні сири та смачні ковбаси.

5 кроків побудови власного бізнесу

  1. Створіть бізнес-план
  2. Вивчіть ринок збуту
  3. Зберіть команду
  4. Будьте впертими
  5. Любіть власну справу

Попередні випуски:

Прямий ефір