Всесвітній день свободи преси та перша евакуаційна колона з "Азовсталі": 3 травня в історії

Зустрічаємо середу, 3 травня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

3 травня 1898 року в Києві у бідній єврейській родині народилася одна з найвидатніших політичних постатей ХХ століття — Голда Меїр. У 1906 році, рятуючись від єврейських погромів, разом з сім'єю емігрувала до США, а згодом — до Палестини. Меїр займалася політикою понад 30 років, була мудрою та безкомпромісною. Позаочі її називали "залізною леді". У 70 років Меїр стала першою в історії жінкою прем'єр-міністром Ізраїлю і обіймала цю посаду протягом п'яти років. Все своє життя присвятила боротьбі за права євреїв. 

"Немає жодної різниці між убивством людини і прийняттям рішення, в результаті якого цю людину вб'ють інші", — казала Голда Меїр. 

Цього дня відзначають Всесвітній день свободи преси. Саме 3 травня 1991 року в столиці Намібії була підписана "Віндхукська декларація". Документ закликає уряди держав усього світу забезпечити свободу преси та її демократичний характер. Проте проблема досі не вирішена. Журналісти в багатьох країнах зазнають насильства, переслідувань в інтернеті й різних форм залякування. У 2022 році у світі загинуло щонайменше 67 журналістів, 15 з них — в Україні. Працівники ЗМІ часто ризикують своїм життям, розповідаючи світу про війну в Україні. Вбивства та викрадення журналістів — у списку злочинів Росії. У травні 2022 року журі Пулітцерівської премії відзначило спеціальною нагородою журналістів України, які з мужністю та стійкістю висвітлюють повномасштабне вторгнення Росії. 

3 травня 2022 року до Запоріжжя прибула перша евакуаційна колона з людьми з маріупольського заводу "Азовсталь". Евакуювали 157 людей, які провели в укриттях комбінату понад два місяці в жахливих умовах, без ліків та повноцінної їжі. Для евакуації людей були задіяні ООН, Міжнародний комітет Червоного Хреста та Офіс президента. Росіяни обстрілювали "Азовсталь" з артилерії, авіації та застосовували заборонені міжнародними конвенціями фосфорні снаряди. Окрім військових, на території заводу від російських бомб ховались тисячі цивільних жінок, дітей, літніх людей.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір