Всесвітній день свободи преси та день народження Голди Меїр — 3 травня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 3 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

В цей день 1898 року в Києві у бідній єврейській родині з'явилася на світ одна з найвидатніших політичних постатей XX століття Голда Меїр. У 1906 році, рятуючись від погромів, разом з сім'єю емігрувала до США, а згодом до Палестини. Меїр займалася політикою понад 30 років. Була мудрою, безкомпромісною. Позаочі її називали "Залізна леді". У 70 років Меїр стала першою в історії жінкою прем'єр-міністром Ізраїлю. Цю посаду обіймала п'ять років. Все своє життя присвятила боротьбі за права євреїв.

3 травня 1937 року роман "Звіяні вітром" отримав Пулітцерівську премію. Перед тим, як написати книгу, авторка Маргарет Мітчелл отримала серйозну травму ноги й була змушена закінчити кар'єру журналістки. Роман, який Мітчелл написала від нудьги, практично одразу став бестселером. Не менш культовою стала й екранізація. Фільм "Звіяні вітром" здобув 10 премій "Оскар".

3 травня — Всесвітній день свободи преси. Саме цього дня 1991 року в столиці Намібії була підписана Віндхукська декларація. Документ закликає уряди держав усього світу забезпечити свободу преси та її демократичний характер. Однак представники ЗМІ в багатьох країнах досі зазнають насильства, переслідувань та різних форм залякування. У 2023 році по всьому світу загинуло 99 журналістів та працівників медіа.

3 травня 2014 року заснували штурмовий батальйон "Айдар". Свій шлях штурмовики починали як добровольчий батальйон територіальної оборони. Тоді відстоювали цілісність України у Луганській області. Назву отримали на честь річки, на берегах якої відбувся їхній перший бій. За свою 10-річну історію "Айдар" брав участь, зокрема, у боях за місто Щастя та Луганський аеропорт, а наразі захищає Донбас.

Цього дня два роки тому до Запоріжжя прибула перша евакуаційна колона з людьми з маріупольського заводу "Азовсталь". Евакуювали 156 людей, які провели в укриттях комбінату понад два місяці. В жахливих умовах без ліків та повноцінної їжі. Для евакуації людей були залучені співробітники ООН, Міжнародного комітету Червоного Хреста та Офісу Президента України. Росіяни обстрілювали "Азовсталь" з артилерії та авіації та застосовували заборонені міжнародними конвенціями фосфорні снаряди. Окрім військових, на території заводу від російських бомб ховались тисячі цивільних жінок, дітей та людей літнього віку.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір