VR-терапія та "Реабілітаційний сад" з'явилися у Центрі ментального здоров'я на Київщині

Центр ментального здоров'я на Київщині. Скриншот: kanaldim.tv

Київський обласний Центр ментального здоров'я надає психіатричну, психологічну та реабілітаційну допомогу учасникам бойових дій та членам їхніх сімей. Комплекс реабілітації містить новітні технології та вивчення ландшафтного дизайну, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

У 80% бійців є реакція на бойовий стрес. Хтось потребує допомоги психологічної, дехто — психіатричної. Бійці, які відчули на собі результат такої реабілітації, телефонують з фронту зі словами вдячності та проханням допомогти побратимам. Для медиків це велика честь та потужний стимул працювати ще завзятіше.

Колись це був звичайний психіатричний заклад з типовим проєктом, яких існувало багато в Україні. Нині це обласний центр ментального здоров'я, що надає психіатричну, психологічну та реабілітаційну допомогу учасникам бойових дій та членам їхніх сімей, а також іншим мешканцям столичного регіону.

Змінивши назву закладу, тут ліквідували так звані психіатричні замки, підкреслює професор Михайло Матяш. Те, що зникли механізми стримування, зумовило величезний попит на реабілітацію. Люди почали звертатися по психологічну допомогу.

"За нашими оцінками, 80% бійців мають психічну форму реакції. Спочатку це реакція на бойовий стрес, а потім, якщо невдале лікування чи невдала допомога, чи невчасно вивели людину з зони активних бойових дій, настає той час, коли людина не витримує. Вона потребує як психологічної, так і психіатричної допомоги", — пояснив психотерапевт, професор Михайло Матяш.

Олександр боронить Батьківщину з 2023 року. Воював на Донецькому та Запорізькому напрямках, був поранений, отримав кілька контузій та пошкодження хребта. Наразі захисник проходить реабілітацію в Центрі ментального здоров'я. Каже, психологічна допомога бійцям необхідна.

"У зв'язку з тим, що ротації немає, стається моральне вигорання, ПТСР. Людина тривалий час перебуває у зоні інтенсивних бойових дій, це накладає відбиток як на психіку, так і на поведінку", — каже військовослужбовець ЗСУ Олександр. 

У медичному закладі відділення психологічної реабілітації відкрили в січні 2024 року. 

"Ми взагалі не планували відкривати стаціонарне відділення. Думали, що обійдемося амбулаторним лікуванням, але так сталося, що було багато звернень на стаціонарне лікування. Відділення заповнилося за перший тиждень", — пояснила гендиректорка Київського обласного Центру ментального здоров'я Тетяна Пономаренко.

Для того, аби відвідувачі центру отримували якісну психологічну допомогу, фахівці використовують різноманітні практики — арттерапія, пісочна терапія, індивідуальні тренінги, групові та сімейні бесіди, а також VR-терапія. Це інноваційний метод для психологічної корекції.

"Нюанс в тому, що нам необхідно відновити ці складні нейронні зв'язки, які порушилася. Йдеться про відновлення функціональності нейромереж, перемикання з однієї на іншу, їхній зв'язок, їхній обмін. VR технологіям для нас цінна тим, що це можливість моделювати ситуації та стимули, які необхідні для цього відновлення", — пояснює нейропсихолог Центру ментального здоров'я Назар Яценко.

Відновлення закладу після окупації триває досі. Допомагають у цьому благодійні організації та міжнародні партнери.

"Психологічна реабілітація — це безперебійний супровід. Дуже важливо сьогодні розвивати напрям комплексної реабілітації. Тобто фізична реабілітація має бути разом з психологічною. Тому у нас в планах відкриття реабілітаційного відділення саме фізичної реабілітації. Це потрібно для того, щоб був комплексний підхід. Тобто завершений курс реабілітації", — резюмує Тетяна Пономаренко.

Нещодавно в центрі започаткували новий проєкт "Реабілітаційні сади". Це ініціатива Гільдії ландшафтників України. Лаванду, гортензію, сакури, італійські ялини доставляють сюди з різних куточків світу. Це істотно покращить умови перебування на території закладу та сприятиме відновленню пацієнтів.

Читайте також: Які послуги із реабілітації надаються ветеранам безплатно — відповідь Мінреінтеграції

Прямий ефір