Відкриття "Східного експреса" та Чернівецького національного університету — 4 жовтня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 4 жовтня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Цього дня 1582 року у низці католицьких країн замість Юліанського ввели Григоріанський календар. Перехід ініціював Папа Римський Григорій XIII. Згідно з його реформою, з літочислення було викреслено 10 днів, аби ліквідувати різницю між календарною й астрономічною датою, яка виникла за час існування Юліанського календаря. Тобто після 4 жовтня відразу ж настало 15, а початок року перенесли на 1 січня. В тому ж році на григоріанський календар перейшла більшість європейських держав. Україна зробила це в 1918 році.

Цього дня 1675 року запатентували кишеньковий годинник. Автором винаходу став голландський фізик Християн Гюйгенс. Це був найточніший годинник свого часу, приваблювало покупців і доступна ціна. Тож кишеньковий годинник швидко став популярним у світі.

4 жовтня 1875 року відкрився Чернівецький національний університет — один з найстаріших та найвідоміших в Україні. Крім вагомих академічних досягнень, університет відомий і завдяки своїй архітектурі. Будівля — плід роботи чеського вченого, академіка та архітектора Йозефа Главка. Будівництво університету, який спершу служив резиденцією митрополитів Буковини та Далмації тривало майже 20 років. Першими розпочали роботу три факультети — теологічний, юридичний та філософський. Сьогодні навчальний заклад має ім'я письменника Юрія Федьковича. Заклад — гордість України й входить до списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

141 рік минув відтоді, як під музику композитора Вольфганга Моцарта у свій перший рейс вирушив легендарний "Східний експрес". Комфорт понад усе — таким був девіз власників цього розкішного потяга. "Східний експрес" курсував між Османською імперією та Західною Європою і вражав пасажирів розкішними салонами з вишуканою обробкою, просторими ванними кімнатами, кришталевими люстрами. У вагоні-ресторані подавали смачні страви та елітні вина. Його пасажирами були знамениті люди, зокрема, королева Єлизавета II, президент Франції Шарль де Голль, письменниця Агата Крісті. До речі, у цьому потязі відбуваються ключові події її детективного роману "Вбивство у Східному експресі".

Цього дня 1911 року, в Лондонському метро з'явився перший ескалатор. Рухомі сходи встановили на станції Earl's Court. Щоправда, певний час використовувати їх пасажири боялися, втім сміливці все ж знаходилися. Сьогодні ескалатор необхідний і зручний пристрій в місцях з великим потоком людей. Найбільша кількість ескалаторів — понад 500, у Вашингтонському метро.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір