Веганство на фронті: як харчуються захисники, котрі не вживають м'яса

Веганський раціон. Фото: kanaldom.tv

В умовах уніфікованого харчування військових веганам та вегетаріанцям доводиться дуже непросто. Але й ця проблема вирішується. Захисникам та захисницям, які не їдять м'яса та інших продуктів тваринного походження, допомагають волонтери. Про волонтерок сестер Островських, котрі забезпечують рослинною їжею і переселенців, і воїнів ЗСУ, розповідається у сюжеті "Ранком Вдома". 

Щонайменше 11% українців не їдять м'яса та продуктів тваринного походження, стверджують соціологи. Прихильники такого меню є і в українській армії. Можливість дотримуватися звичного для них раціону у гарячих точках дають волонтери. І це не забаганка, а суттєва допомога захисникам, каже активістка Марта Островська

Від початку повномасштабного вторгнення сестри Островські забезпечують рослинною їжею і переселенців, і воїнів тероборони, і ЗСУ. Марта та Оксана заснували волонтерську веганську кухню у Львові. Смачні страви постійно відправляють на фронт. Від заявок військових на їжу нетваринного походження немає відбою. 

"Ми завжди запитуємо, чи є холодильник, і чи є можливість готувати. В залежності від цього кладемо тофу, сейтанові ковбаси. Сейтан — це рослинна альтернатива м'ясу. Кладемо паштети, різні намазки, солодощі власного виробництва, супи швидкого приготування. Якщо є можливість готувати, то даємо сухе соєве м'ясо і соєвий фарш, які можна приготувати", — розповідає Марта Островська.

Боєць з Білорусі, що воює на боці України, щиро вдячний дівчатам за можливість не поступатися своїми принципами. Іноземний доброволець — веган із десятирічним стажем. 

"Коли я збирався їхати до охопленої війною України, в мене був великий страх, що доведеться пожертвувати своїми переконаннями. Але попри всі місяці війни з гордістю зазначаю, що я досі веган. Без допомоги веганських закладів і людей, які передають їжу та донатять на неї, залишатися веганом у ці часи було б неможливо", — каже він.

Навіть під час воєнного стану варто дотримуватись звичного раціону, запевняють фахівці зі здорового харчування. 

"Один із наших захисників звернувся до мене, коли повернувся додому на місячну відпустку. Він був вегетаріанцем, але на передовій збив своє харчування. Через це погано себе почував, не знав, як правильно підібрати раціон, на якому він буде себе добре почувати. Ми з ним протягом місяця працювали над налагодженням його харчування. Коли повертався назад, говорив, що почуває себе класно ще й скинув декілька зайвих кілограмів", — ділиться прикладом із власної практики нутриціологиня Каріна Бурбан.

У жовтні 2022 року президент України схвалив петицію про введення вегетаріанських та веганських сухпайків для Збройних Сил України, зазначивши, що всебічне забезпечення українських воїнів є одним із пріоритетів лідера нації. А поки захисники вегани звертаються по допомогу до громадських організацій або дбають про свій раціон самостійно.

Читайте також: "Без зброї": як рестораторка Катя Терехова стала волонтеркою і створила центр для переселенців під Мукачевом

Прямий ефір