Вакцинація на Донеччині: про відмінності препаратів і щеплення на КПВВ говоримо з Олександром Педенком

За епідситуацією з COVID-19 Донецька область із січня перебуває у "помаранчевій" зоні. Наприкінці березня в регіоні щодня фіксували 700-900 нових випадків зараження на коронавірус, але з початку квітня динаміка пішла на спад: за 5 квітня — 650 хворих, за 6 квітня — 523. Однак статистика за 7 квітня показала 1016 нових випадків COVID-19.

Чим викликана така динаміка хворих, чи вплинула на це імунізація населення, які вакцини очікує регіон і чим вони відрізняються в застосуванні, та чи будуть відкриті пункти вакцинації на КПВВ — про це 7 квітня в студії регіонального бюро телеканалу "Дом" в Краматорську розповів Олександр Педенко, заступник керівника департаменту стратегічного розвитку охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації.

Інтерв'ю веде — Олексій Мацука.

Ситуація з COVID-19 та темпи вакцинації

— Яка зараз динаміка епідситуації в Донецькій області? Ось вже кілька місяців регіон перебуває у "помаранчевій" зоні.

— В Україні більшість областей у "помаранчевій" або в "червоній" зоні. Лише Херсонська область — у "жовтій".

Донецька область потрапила до "помаранчевої" зони ще в січні цього року. Причина: перевищено поріг захворюваності на респіраторні інфекції — на грип і зокрема на коронавірус. На сьогодні епідпоріг перевищено на 55,5% і становить 155,5%. Допустима норма — до 100%. Й ось це нас утримує у "помаранчевій" зоні.

Крім цього є ще п'ять показників, які відстежуються щодня Міністерством охорони здоров'я, Центром громадського здоров'я МОЗ України. І якщо два з них перевищують норму — область переходить з "помаранчевої" зони до "червоної". З цих п'яти показників у нас перевищує допустиму норму один — рівень госпіталізації. Якщо допустимий показник 60 на 100 тис. населення, то у нас він понад 60. На сьогодні це — 65,7%.

Всі інші показники, які могли б впливати на перехід до "червоної" зони, — вони в нормі. Навіть якщо до завтра якийсь із цих показників підніметься, він повинен перевищувати норму протягом трьох днів. Тільки після цього Комісією з надзвичайних ситуацій України буде ухвалено рішення про переведення області до "червоної" зони.

Ми давно вже на цій межі. Наприклад, це стосується Краматорська, Часовоярської громади, Торецької громади. Тому для таких районів ухвалюється рішення про посилення карантинних обмежень.

Якщо у всій області діють обмеження "помаранчевої" зони, то окремі громади можуть їх посилювати. Послаблювати — не можуть.

Наприклад, в деяких містах, зокрема в Краматорську, школу відвідують певні класи, або навчальні заклади повністю переходять на дистанційне навчання. Також міста припиняють роботу розважальних закладів.

І такі заходи щодо посилення режиму мають результати. Так, по Краматорську є щоденне зниження захворюваності. Якщо раніше в день реєстрували понад сто хворих на коронавірус — 150, 200 осіб — то за 6 квітня зареєстровано 71 або 72 хворих.

— На це зниження кількості хворих впливає вакцинація?

— Вакцинація поки на це не впливає. Вплив вакцинації буде трохи пізніше. Тому що наші мешканці отримали тільки одну дозу. А про повноцінний імунітет будемо говорити, коли отримають дві дози.

А зараз на зниження рівня захворюваності впливає зменшення перебування людей в місцях масового скупчення.

— Які темпи вакцинації в Донецькій області?

— Область отримала 24 лютого 21 200 доз вакцини CoviShield. Згідно з указом МОЗ, частина доз була передана для потреб Збройних сил, які вакцинують і медпрацівників, і тих, хто несе службу.

Згідно "дорожній карті" МОЗ, ми почали перший етап вакцинації медичних працівників. В першу чергу щеплення отримували медпрацівники COVID-лікарень. Потім нам дозволили вакцинувати й "нековідні" стаціонари, приватні центри.

Зараз на другому етапі ми вакцинуємо:

  • соціальних працівників;
  • першу ланку медицини;
  • людей віком понад 80 років.

Також було дозволено вакцинувати представників МВС, СБУ, представників критичних інфраструктур, які здійснюють охоронну діяльність держави.

І на сьогодні в Донецькій області вакциновано 14 624 людини.

— Чи не замало це?

— Хотілося б, щоб було більше. Щоб перша партія вакцини закінчилася, і ми могли отримати наступну партію.

— У мене питання щодо заповнення COVID-лікарень.

— Це, дійсно, проблема. На сьогодні 1 476 пацієнтів з COVID-19 перебувають на стаціонарі, та 517 із підозрою на коронавірус. Це та кількість людей, яка зараз на лікарняному ліжку. В середньому, по області зайнято 45% ліжок, які були виділені під COVID-19.

Але якщо порівнювати з осінню минулого року, то зараз 90% госпіталізуються за показаннями. Тобто наші лікарі першої ланки, COVID-стаціонарів правильно проводять медичне сортування та госпіталізують тих, хто дійсно цього потребує. Цим пояснюється також високий відсоток хворих, які потребують кисневої підтримки. Але все одно, на жаль, має місце пізня госпіталізація.

CoviShield, AstraZeneca, CoronaVac та Pfizer

— Є побоювання у людей, які думають вакцинуватися, але переживають, що другу дозу не отримають?

— Ні. Такого бути не може. Другу дозу обов'язково вони отримають. Тим більше Комісія імунотехнологічного контролю МОЗ ухвалила рішення, що вакцини умовно можна розділити на дві платформи за своєю структурою і процесом виготовлення.

Скажімо так: вакцини, які були виготовлені на єдиній платформі, які мають єдину матрицю, ними можна буде взаємозамінювати вакцинацію. Наприклад, умовно, вакцинувалася людина вакциною CoviShield індійського виробництва. І вона зможе вакцинуватися оригінальною вакциною AstraZeneca, яка зроблена в Європі.

— А китайська вакцина CoronaVac?

— А у китайської вакцини трохи інша платформа. Але партію CoronaVac ми отримаємо відразу на дві вакцини. Тому що якщо AstraZeneca рекомендує друге щеплення робити через 12 тижнів, то в рекомендації щодо китайської вакцини чітко стоїть — через 4 тижні, тобто через 28 днів.

— Ось ще Pfizer нам передає 10 млн доз своєї вакцини. Тобто це вже третя вакцина, яка буде застосовуватися в Україні. Якимось чином вона синхронізується з попередніми вакцинами?

— У неї теж своя платформа. Щодо вакцини Pfizer рекомендовано друге щеплення робити через 21-28 днів. І партія, яка прийде, буде умовно розділена на дві частини. Щоб ті особи, які вакцинувалися, скажімо, сьогодні, змогли другу дозу отримати через 3-4 тижні.

— Тобто виходить так, що якщо людина вакцинується, за нею автоматично зберігається друга доза?

— Звичайно.

— Якщо флакон вакцини CoviShield розрахований на 10 щеплень, то китайська CoronaVac, наскільки я розумію, розрахована на одну людину...

— Так. Я трохи поясню. Вакцини можуть розфасовуватися як монодоза, а також в мультидозовий флаконах — або дві дози, або шість (як вакцина Pfizer), або 10 доз (як вакцина CoviShield), або 20 доз — це вакцина БЦЖ (застосовується для профілактики туберкульозу, — ред.). 20 — це найбільша кількість доз.

Також в залежності від того, який час може зберігатися вакцина. Наприклад, флакон CoviShield — розчинена у флаконі вакцина — може зберігатися до 6 годин при кімнатній температурі. Якщо флакон не розчинений, він зберігається при температурі + 2-8 градусів.

Китайська вакцина CoronaVac, дійсно, прийшла у вигляді монодози: одна доза в одному шприці. Така форма буде зручна в застосуванні для маломобільних груп населення.

— Або, наприклад, для тих, хто приїжджає з непідконтрольних територій.

— Може бути, може бути. Але поки "дорожня карта" МОЗ передбачає вакцинацію саме маломобільних груп населення, а також тих, хто їх обслуговує, і тих, хто з ними проживає.

COVID-19 та КПВВ

— Чи означає це, що поки не буде тих пунктів вакцинації на КПВВ, про які говорили в Кабміні, для жителів непідконтрольних територій в Луганській, Херсонській, та Донецькій областях?

— Ну, поки таких пунктів на КПВВ немає. Причому в Донецькій області з чотирьох КПВВ повноцінно працює тільки один КПВВ "Новотроїцьке". Процес перетину лінії зіткнення здійснюється щопонеділка та щоп'ятниці.

— Хочу уточнити, що з нашого боку працюють всі КПВВ.

— Так-так. Так ось, при КПВВ "Новотроїцьке" на території сервісного центру є медичний пункт, в якому всі бажаючі проходять тестування на COVID-19 за допомогою швидких тестів. Зробити там пункт вакцинації теоретично можливо. Але пункт вакцинації буде в найближчому населеному пункті — в селі Бугасі Волноваського району. І якщо буде дозволено використання саме однодозової вакцини для щеплення такої категорії населення, то, думаю, розгорнути пункт вакцинації не буде проблемою.

— Чи були випадки COVID-19 при тестуванні на КПВВ "Новотроїцьке" тих, хто прибули з ОРДО (окремих районів Донецької області)?

— За період роботи пункту на сьогодні було зроблено понад 1500 швидких тестів. Всі показали негативний результат на COVID-19.

— З чим це пов'язано, як ви думаєте?

— Думаю, що хвора людина просто не вирушить в таку поїздку. Все-таки прояв коронавірусу аналогічний грипу. З класичною температурою, болем у кінцівках, болем у суглобах, болем у м'язах. Я не думаю, що людина з такою клінікою вирішила б перетинати КПВВ.

Ну, а по-друге, тест проходять за бажанням, добровільно. Думаю, якщо людина в собі впевнена — вона йде і здає.

— Тобто це не означає, що експрестест якимось чином показує тільки негативний результат?

— Ні. Експрестестів в Донецькій області достатня кількість. Ми їх тричі отримували від МОЗ. Щодня робиться від 1000 до 2500 тестів, і реєструються позитивні. Ось, наприклад, сьогодні з 1887 тестів, які були проведені вчора, 452 показали позитивний результат на COVID-19.

В очікуванні нових партій вакцин

— Скільки китайської вакцини CoronaVac отримає Донецька область і коли? Що зараз з цією вакциною, де вона, чи доставлена вона на територію вашої області?

— Зараз на території області є тільки вакцина CoviShield. Наскільки мені відомо, вакцина CoronaVac перебуває в Україні на національному складі. 9-10 квітня ми очікуємо сертифікат від Державного експертного центру, і після цього наказом вакцина буде розподілена. Яку кількість отримаємо ми — поки я проєкт наказу не бачив.

— Тобто, сама вакцина зараз на карантині?

— Можна сказати, що так — на карантині. Це звичайна практика для будь-якого медичного препарату, який вперше з'являється в країні.

— Щодо Pfizer. Для неї ж повинні бути особливі умови зберігання? Ті ж холодильники. Їх достатньо в області?

— Так, з Pfizer є свої особливості. Вакцину рекомендують зберігати за температури -60-70 градусів. Але вона зберігається тривалий час, протягом, якщо я не помиляюся, 30-35 днів. І фірма-виробник гарантує, що якщо дотримуватися температури зберігання, то з препаратом нічого не станеться.

Сама вакцинація, звичайно, відбуватиметься за кімнатної температури. Як це відбуватиметься: ми визначили кількість людей, яких нам сьогодні потрібно прищепити. Із замороженого стану дістаємо необхідну кількість флаконів, кладемо в холодильник в температуру + 2-8 градусів. І ось в такому стані вона може зберігатися 5 днів. За 5 днів ми цю вакцину маємо вколоти. Флакон розрахований на шість доз, тобто з одного флакона можна вакцинувати шість осіб.

Донецька область, попередньо, має одержати 2 300 доз. На першому етапі вакцина Pfizer буде використана для людей, які проживають в інтернатних закладах, та для співробітників, які там працюють. Ми вже провели опитування людей щодо готовності вакцинуватися і поки отримали на 200 осіб менше, ніж кількість, на яку буде розрахована перша партія. Адже будь-яка вакцинація від COVID-19 — добровільна і безкоштовна.

Вакцина зберігатиметься за температури -60 градусів, в спеціальному коробі, в сухому льоду. Сухий лід досипатимуть в міру того, як він буде просідати, один раз на два-три дні. Короби мають датчики температури. Постачальник привозить вже упаковану в короби вакцину, він привозить додатково сухий лід, і коли фіксуватиметься зниження на 1-2 градуси, досипатиметься лід.

— Ви бачили вже ці короби, вивчали технологію їхнього обслуговування?

— Так, ми були в Києві на тренінгу, і нам все це показали. Як виглядають короби, як вимірюється температура, як зчитується інформація, що з себе представляє цей сухий лід. Тому спеціального холодильника з температурою -60-80 градусів нам не потрібно.

Прямий ефір