В Україні запустили інформаційну платформу протидії кібербулінгу: інтерв'ю з проєктною менеджеркою Юлією Лідіч

Юлія Лідич. Фото: facebook.com/Yuliia.Lidich

За даними глобального дослідження ЮНІСЕФ, приблизно 37% молоді у віці від 12 до 17 років стикалися з булінгом в інтернеті. Потенційно небезпечними каналами для прояву кібербулінгу є популярні сьогодні соцмережі.

Дорослі та діти, які стикнулися з кібербулінгом або прагнуть створити навколо себе безпечне онлайн-середовище можуть скористатися інтерактивною онлайн-платформою stopcyberbullying.com.ua. 

Вона об’єднує практичні поради психологів, юридичні рекомендації, реальні історії людей, які стикнулися з різними проявами булінгу в інтернеті, а також рекомендації корисних ресурсів, фільмів і подкастів про інформаційну безпеку. Про це в програмі "Ранок Вдома" розповіла проєктна менеджерка GoLocal та проєкту Drive Юлія Лідіч.

Розкажіть, будь ласка, про громадське об'єднання GoLocal. Чим саме ви займаєтеся?  

— Громадська організація GoLocal — це головний партнер українських громад, донорських організацій та бізнесу у досягненні соціально-економічного добробуту регіонів. Ми працюємо з 2016 року і розбудовуємо економічний, інноваційний та виробничий потенціал регіонів України через залучення кращих світових практик розвитку та грантового фінансування.

Маємо великий досвід співпраці з усіма найбільшими донорами України, такими як Європейський Союз, Уряд США та Німеччини, а також благодійні фонди, наприклад, Міжнародний фонд "Відродження".

За весь цей період ми вже залучили близько 10 мільйонів доларів грантового фінансування. Більшість наших проєктів освітні. За час нашої роботи ми реалізували програми у напрямку цифрової освіти, креативної економіки, підприємництва.

Наразі реалізовуємо проєкт для розвитку громад. Це залучення грантового фінансування для органів місцевого самоврядування. У 2022 році ми стали партнерами проєкту Drive по Україні.

В чому полягає суть проєкту Drive?

— Проєкт Drive ініційований заснованою в Естонії неприбутковою організацією, яка називається "Академія електронного управління". Його мета — це визначення та скорочення цифрового розриву в Україні та Грузії.

Що таке цифровий розрив? Це коли цифровий розвиток відбувається швидше, ніж населення може отримати доступ до цифрових інструментів та навичок. В рамках даного проєкту ми провели навчання для організацій громадянського суспільства та громадських активістів щодо розробки проєктів, які спрямовані на покращення якості життя та зниження цього розриву в Україні.

В рамках навчання наші учасники, ми їх називаємо діджитал амбасадорами, навчали цифрово вразливих осіб — це люди пенсійного віку, внутрішньо переміщені особи, студенти, користуватися платформою "Дія. Освіта". Допомагали їм пройти освітні курси, на вибір. Наприклад, у нас найпопулярнішим став курс щодо того, як платити за комунальні послуги онлайн.

В результаті, попри відключення електроенергії та активні військові дії, курс пройшли 690 осіб. Вони отримали свої сертифікати, а самі учасники підготували 10 реально класних, цікавих, потужних проєктів. Два з яких виграли фінансування від "Академії управління". Наразі вони реалізовуються в Україні.

Що це за проєкти?

— Перший проєкт — "Кібербулінг", про який ми поговоримо пізніше. Другий проєкт написала дівчинка, яка займається цифровою грамотністю вже не один рік. Наразі вона навчає вчителів у Гощанський громаді. Це приблизно 200-300 педагогів, які під час дистанційного навчання стикнулися з проблемою недостатнього рівня обізнаності роботи онлайн. Наразі вони отримують ці навички.

— Зрозуміло, тоді поговорімо на тему кібербулінгу. Що це за поняття?

— Потрібно розуміти, що кібербулінг — це більше, ніж просто неприємний коментар. Він має різні форми. Це хибні чутки, образливі коментарі, певні висміювання, шантаж, непристойні повідомлення. Часто це відбувається анонімно. Відповідно у людини, яка це робить, виникає враження, що це безкарно, і ніхто нічого мені не зробить. Тому я можу робити все, що захочу, і таким чином вивільняти агресивну поведінку.

Через велику популярність соціальних мереж кібербулінг стає поширеним явищем. Молодь, тінейджери, підлітки є вразливою групою. вони багато часу проводять у мережі та необережно там себе поводять. Зазвичай дитина сприймає інтернет як досить таки безпечне середовище. Але коли виявляється, що воно може бути злим, а воно може бути агресивним, відбувається такий собі ефект несподіванки. Дитину це ранить, що може призвести до реально страшних наслідків.

Згідно з дослідженнями, більша частина респондентів понад 53%, стикалися у житті з кібербулінгом. Більш того, статистика свідчить, що кількість дитячих підліткових суїцидів в Україні щороку зростає. В тому числі через булінг та кібербулінг. До речі, кібербулінг часто відбувається в соцмережах, месенджерах та на ігрових платформах.

Поведінка таких людей спрямована на залякування, на провокування гніву, на приниження тих, на кого вона спрямована. Це може проявлятися у різних формах. Це злам акаунт, поширення неправдивої інформації, образи, шантаж, вимагання якоїсь персональної інформації, в тому числі інтимних фото. Головне — це розпізнати проблему та усвідомити, що є люди, які компенсують свої невдачі через булінг.

Як протидіяти кібербулінгу? Чи є така інформація на платформі з протидії кібербулінгу?

— На платформі ви можете знайти рекомендації та поради від експертів проєкту для батьків і підлітків щодо того, як розпізнати ознаки кібербулінгу, як захистити себе чи свою дитину, а шляхи ефективного реагування, якщо це вже трапилось, на наслідки кібербулінгу.

Також на платформі є реальні історії дітей, які з цим стикнулися. Є корисні книги, фільми й подкасти про інформаційну безпеку. Це щодо профілактики.

Також там зібрані всі контакти організацій, до яких можна звернутися за допомогою як дитині, так і батькам, якщо це вже сталося. Якщо ви підозрюєте, що це може бути кібербулінг, також телефонуйте та дізнавайтеся як вам діяти далі.

Якийсь фідбек ви отримували? Чи все ж таки ще рано про це казати?

— Поки що рано, але ми популяризуємо платформу. Новини про неї шириться соціальними мережами, особливо серед батьків. Найактивніші — мами. Вони вже поширюють інформацію про платформу та загалом порушують питання безпечного перебування в мережі.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір