У справі МН17 можуть з'явитися нові підозрювані — подробиці судового процесу (ВІДЕО)

Судовий процес у справі про збитий в небі над Донбасом "Боїн" рейсу МН17 почався майже рік тому, але досі слухання далеко не просунулися — обвинувачені всіляко гальмують процес, просячи про різного роду експертизи і вимагаючи нові докази.

Як далі буде просуватися судовий процес, скільки він триватиме і коли родичі жертв трагедії отримають компенсації — розповіли заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін, головний редактор The Insider Роман Доброхотов та власна кореспондентка агентства "Укрінформ" Ірина Драбок в ефірі програми "Код безопасности" на телеканалі "Дом".

— Які докази вказали на те, що пересувна зенітно-ракетна установка "Бук", з якої був збитий "Боїнг" в липні 2014 го, числиться за регулярної військовою частиною російської армії?

Роман Доброхотов: Це навіть не викликає ніяких сумнівів, оскільки є величезна кількість доказів. Починаючи від відеозаписів і фотографій цього самого "Бука" в розпорядженні 53-ї зенітно-ракетної бригади, розташованої в Курську. Власне, за його номером можна знайти підтвердження в офіційних документах.

Швидше питання в тому, чи той самий "Бук" збивав літак. Про те, що сам "Бук" перетнув кордон і був у розпорядженні російських військ — думаю, в цьому сумніватися абсолютно безглуздо.

Чи був це саме той "Бук", який перевезли російські ФСБшники сепаратистам, стріляв саме він чи ні — це вже інше питання, яке треба відносити до слідства Нідерландів. Вони проводили слідчий експеримент і дивилися, під яким кутом летіла ракета, відповідно, з якого місця вона вилітала. І вони визначили те ж саме місце, яке раніше визначив Bellingcat, тобто це неподалеку від Сніжного. Там в цей момент теоретично могли перебувати інші "Буки", але там могли бути тільки російські війська. Тому що територія була окупована саме російськими військами.

Тому навіть якщо припустити, що "Бук" був якийсь інший, то відповідальність все одно лежить на російських військах, оскільки територія Сніжного контролювалася ними.

До речі, там дійсно були інші російські "Буки", судячи з перехоплених переговорів. Йшлося, як мінімум, про дві зенітно-ракетні установки. Але як ми розуміємо з цих переговорів, їм вдалося доставити на день збиття, тільки одну установку. Власне, тому впевнені, що саме з неї був збитий літак. Поки точно, в чому ми можемо не сумніватися, — це те, що ніяких українських ЗРК в цей момент поруч не було.

— На який досудовій стадії кримінальне провадження у справі МН17? Воно завершене ще наприкінці минулого року, але захист одного з підозрюваних вимагає низки додаткових розслідувань. Наскільки адвокатам вдалося затягнути процес, і яка може бути мета такого затягування?

Євгеній Єнін: Судовий процес, який розпочався в березні минулого року, дійсно передбачає декілька стадій, і вони певним чином схожі з тими нормами, які передбачені українським кримінальним процесуальним законодавством. Як ми знаємо, жоден із підсудних не з’явився до суду. Було передбачене для них запровадження так званого заочного процесу (in absentia). Як ми знаємо, сторона захисту намагалася неодноразово використати право представити своє бачення, наполягати на проведенні певних додаткових слідчих заходів, змусити суд вивчати інші альтернативні версії.

— Восени 2020 року The Insider опублікував своє розслідування. Адресую запитання головному редактору видання: що там було пов'язано з Bonanza Media, яке, як я розумію, було підрозділом або партнером Головного розвідувального управління РФ, яке розміщувало фейки про катастрофу малайзійського "Боїнга"? Чому всі альтернативні версії катастрофи просувалися ось таким чином, на замовлення розвідуправління?

Роман Доброхотов: На початку ми бачили, що є якийсь нідерланський, як він називає себе, журналіст. Насправді, це швидше блогер — Макс ван дер Верфф, який в Нідердандах просував інформацію про те, що "Боїнг" був збитий навіть не українським "Буком", а українським літаком. Просував він цю інформацію навіть тоді, коли саме російське Міноборони відмовилося від цієї версії. Це була така конспірологія, в яку, в принципі, навіть російська офіційна влада не вірила.

Багато хто спочатку думав, що це просто божевільний якийсь конспіролог, і буває багато різних божевільних, які ось свої якісь версії на будь-яку тему просувають.

Але потім ми виявили у зламаному листуванні, яке було опубліковане російськими хакерами в Telegram-каналі "Чорне дзеркало", листи цього голландського блогера, а також там у нього була російська партнерка, разом вони листувалися зі співробітниками ГРУ. І за білінгом ми бачимо, що вони не просто листувалися, бачимо, що один із офіцерів супроводжував їх під час поїздки на окуповані території. Це видно за білінгом їхніх телефонів, коли вони їздили знімати свій конспірологічний фільм, а ГРУшники їздили разом із ними.

Тобто, незважаючи на те, що вони продовжують досі наполягати, що вони незалежні якісь журналісти, які докопуються до правди, об'єктивні дані показують їхній безпосередній зв'язок із Головним розвідувальним управлінням.

Там ще цікаво, що саме через них же опублікували дані, які були взяті зі зламаної пошти Joint investigation teams нідерландських розслідувачів. При цьому офіційно було заявлено, що пошту розслідувачів зламали саме хакери ГРУ. І ось це зламане листування, яке було отримане ГРУ, дивним чином потім публікується тими ж самими псевдожурналістами.

— Зрозуміло. Вони зливали їм дані. А хто міг віддавати накази людям, які безпосередньо збивали "Боїнг"? У вас вже є з Bellingcat прізвище куратора, який займався конкретним наказом — збити "Боїнг"?

Роман Доброхотов: Так, але тут треба розуміти, що є те, що називається "chain of command". Є ланцюжок, за яким віддаються різного типу вказівки. Тобто одна справа — наказати в цілому розв'язати конфлікт в Україні, інша справа — віддати розпорядження перевести ЗРК на українську територію. Третє — це в цілому віддати наказ стріляти по мішенях. І четверте — це конкретно натиснути на кнопку в такий момент, коли летить літак. І в кожному випадку, звісно, різний рівень команди.

Тобто у випадку з натисканням на кнопку — це рішення виконувалося безпосередньо солдатами і офіцерами 53-ї зенітно-ракетної бригади, які там перебували, управляли цим "Буком". І ми впевнені, що це були саме солдати, що "Бук" не передавався сепаратистам. Це були діючі офіцери російської армії. Далі ми бачимо, що в цілому розпорядження привезти "Бук" в Україну, саме для того, щоб збивати літак, — це теж частина злочину в будь-якому випадку. Тому ті ФСБшники, зокрема другий за рівнем генерал у ФСБ Бурлака, міністр оборони Шойгу, глава ФСБ Бортніков і, власне, Володимир Путін — як верховний головнокомандувач. Всі вони, в принципі, можуть виявитися безпосередньо звинуваченими в даній кримінальній справі, хоча вони не наказували натискати на кнопку та збивати цей літак. Я впевнений, що вони як мінімум будуть свідками.

— Власна кореспондентка агентства "Укрінформ" Ірина Драбок була присутня на судових слуханнях у справі рейсу МН17. Ірино, яка атмосфера судових засідань у справі катастрофи МН17? Чи зухвало поводиться захист?

Ірина Драбок: 1 лютого в Нідерландах розпочався четвертий блок слухань у справі щодо збитого літака рейсу МН17. Інтереси одного з чотирьох обвинувачених — Олега Пулатова, який виявив бажання приєднатися до процесу, представляють двоє нідерландських адвокатів, які намагаються затягнути процес. Коли слухаєш виступи сторін, судовий процес моментами нагадує пінг-понг між обвинуваченням і захистом Пулатова. Після того, як нідерландські прокурори відбивають чергові вимоги адвокатів, ті у відповідь підкидають нові.

Зокрема, в перший день слухань цього року захист Пулатова вимагав огляду всіх уламків літака, а також фото фрагментів. Водночас обвинувачення заявило, що не бачить підстав для детального дослідження всіх наявних уламків літака, йдеться про 18 контейнерів.

— А як реагує суд на прохання захисту підозрюваного Пулатова? Наприклад, про додаткове розслідування альтернативних версій трагедії або ж про дослідження уламків "Боїнга", що не увійшли в реконструкцію лайнера.

Ірина Драбок: Більшість клопотань захисту Пулатова були в листопаді минулого року відхилені. Водночас суд задовольнив запити адвокатів щодо допиту лише кількох експертів і свідків, які можуть дати свідчення щодо "Бука" та причетності Пулатова до його транспортування.

— Родичі жертв трагедії виявили бажання подати позови про компенсацію. Коли це питання розгляне суд? Як довго можуть тривати слухання справи по суті, початок яких призначили на літо?

Ірина Драбок: Понад 300 родичів жертв трагедії виявили бажання подати позови про компенсацію. Очевидно, що бойовики навряд чи виплатять її. Проте рішення нідерландського суду буде враховуватися в міжнародних судах, де родичі загиблих вимагають компенсацій. Як відомо, родичі загиблих в трагедії МН17 отримали компенсації від "Малайзійських авіаліній", умови яких на підставі конфіденційних угод з компанією не можуть розголошуватися.

Слухання по суті розпочнуться 7 червня 2021 року. Ключові питання, які суд має почати розглядати в червні цього року — щодо зброї, якою був збитий літак, місця запуску ракети та ролі чотирьох підсудних.

— Чи відома загальна сума компенсацій, які розглядаються в межах справи рейсу MH17? На громадян якої з постраждалих країн припадає більша частина цих вимог? І який статус цих позовів?

Євгеній Єнін: Я хотів би відразу зазначити, що це є досить комплексним питанням, і компенсації родичам загиблих складаються щонайменше з декількох елементів. Це компенсації, сплачені безпосередньо "Малайзійськими авіалініями", друга частина – це компенсації, отримані від страхових компаній. Крім того, є окремі компенсації, на які можна розраховувати як потерпілій стороні в межах кримінального розслідування.

Як очікується, подача позовних заяв може тривати до 15 квітня цього року. З того моменту ми можемо більш конкретно говорити як про кількість аплікантів, які подали відповідні позовні заяви, так і щодо їх національностей і загального обсягу запитуваних компенсацій.

— Як довго можуть тривати слухання справи по суті?

Євгеній Єнін: Наскільки ми бачимо графік засідань, то четвертій фазі судових слухань присвячено фактично весь 2021 рік. Водночас на сьогоднішній день важко спрогнозувати часові межі цього процесу, беручи до уваги велику кількість родичів жертв загиблих та інших учасників кримінального процесу, які хотіли би виступити перед судом.

Крім того, давайте не будемо забувати про те, що досудове слідство триває. Працює спільна слідча група за участі слідчих і прокурорів України, Нідерландів, Бельгії, Австралії та Малайзії, і ми можемо виходити на нові прізвища обвинувачуваних, які також будуть передаватись до суду.

Медіа-партнери
Прямий ефір