Успіхи приватизації та пошук інвесторів: "Официальный разговор" із Сергієм Цівкачем

Сергей Цивкач. Фото: vezha.ua

В Україні триває процес приватизації державних об’єктів. Для цього, зокрема, залучають як українських, так і міжнародних інвесторів.

Скільки об’єктів буде передано на приватизацію в 2021 році і як залучення інвесторів позначиться на розвитку Донецької та Луганської області — розповів виконавчий директор урядового офісу із залучення і підтримки інвестицій UkraineInvest Сергій Цівкач у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Розкажіть про велику та малу приватизацію — якими успіхами можете поділитися?

— Успіхами може, насамперед, поділитися Фонд державного майна України. Вони дуже ефективно працюють. Вони в сотні разів збільшили свою ефективність за цей і попередній рік. Ми можемо побачити, що до 3 млрд грн було залучено через приватизацію в 2020 році.

На 2021 рік план дуже амбітний — до 12 млрд грн, з яких 9 млрд грн — це "Велика приватизація". 23 об’єкти "Великої приватизації" будуть виставлені на аукціони. Уже три великих об’єкта підготували до того, щоб виставити їх на аукціонах.

І ми, як Офіс із залучення і підтримки інвестицій, активно працюємо над тим, щоб привернути увагу інвесторів — як українських, так і міжнародних. Для того, щоб вони могли скористатися цією перевагою — перевагою покупки ефективного активу. Іноді за 20-30% від вартості такого активу, тому що його потрібно модернізувати. А для інвесторів це дуже цікаво. Вони дивляться на всі ці об’єкти, і найбільш цікавим для них об’єкт стає, коли вони бачать прозорий процес. І я можу підтвердити те, що Фонд держмайна зараз працює в такому режимі.

— Як ви знаходите цих інвесторів?

— Ми як Офіс із залучення інвестицій займаємося і стратегією розвитку інвестиційного ринку, і комунікаційною складовою. У нас дуже ефективна команда з комунікації. Так ось, коли ми говоримо про приватизацію, ми намагаємося об’єднати кілька напрямків. Наприклад, є об’єкти приватизації, які можуть бути куплені, і в них можуть бути інвестовані додаткові кошти для того, щоб об’єкт запрацював.

Це дуже добре збігається з президентським законом про стимулювання інвестицій та державну підтримку, і так званий закон про інвестнянь. Про що цей закон? Цей закон про те, що при інвестуванні 20 млн євро і більше в модернізацію об’єкта і його розвиток протягом 5 років, держава може надати підтримку до 30% від такої інвестиції. Це дуже значна сума.

Це не грошова підтримка. Це підтримка у вигляді звільнення від податків і інші так звані м’які інвестиційні стимули. У нас є цей інструмент.

Уряд зараз працює над розробкою підзаконних актів для того, щоб зрозуміти процес подачі заявок. Уже два таких акти ухвалені, ще ми очікуємо чотири підзаконні акти, які опишуть повністю процес, і ми зможемо супроводжувати інвесторів для того, щоб вони подали заявку.

Ми також працюємо над стратегіями. І одна з таких стратегій — це промислова релокацію. Що таке промислова релокацію? Ми, як UkraineInvest і як уряд, як вся єдина система уряду і команда президента, і парламент України, бачимо Україну як європейський промисловий центр. У нас для цього є всі можливості. У нас є інфраструктура, вона зараз активно будується.

Промислова релокація — це про те, що наші, в першу чергу, європейські партнери — це ринок в 1 трлн дол. щорічно. Споживання продуктів з доданою вартістю. Ця продукція, в основному, надходить в регіони Азії. Під час пандемії близько 20% таких поставок були зроблені не вчасно, неналежної якості або не в повному обсязі. Тому це призвело до питань і недостатніх поставок продуктів харчування та інших продуктів. Відповідно, ми можемо і ми робимо це — пропонуємо України як майданчик для диверсифікації поставок такої продукції в країни ЄС і для інших наших партнерів.

За нашою оцінкою, щорічно така програма промислової релокації може залучати додатково до України від 400 млн дол. до 1 млрд дол. Саме у східного регіону є великий потенціал для того, щоб залучати такі інвестиції та розвивати свої існуючі підприємства.

— Чому саме східний регіон?

— Східний регіон — це традиційно промисловий регіон України. Особливо Донецька, Луганська область. Ми бачимо там не тільки сільське господарство, але ми бачимо і гірничодобувну, металообробну промисловість в Донецькій області. Це близько 2000 підприємств, близько 300 родовищ, які розробляються в Донецькій області.

Це той доступ до природних копалин, до виробничих потужностей і логістичних коридорів, який може забезпечити залучення інтересу інвестора — як внутрішнього, так і зовнішнього.

Зараз створена робоча група під керівництвом віцепрем’єрміністра України Резнікова. Це робоча група з економічного розвитку та інвестиційної привабливості Донецької і Луганської областей. Ми вже провели наше перше засідання, і розробляємо механізми залучення інвестицій, стабілізації економіки в цьому регіоні. За оцінкою програми, яка розроблялася міністерством і експертами, регіон потребує приблизно 20 млрд дол. для того, щоб розвивати економіку. Тобто він може прийняти ці гроші. Ми розуміємо, є певні соціальні питання, економічні, зона постраждала від конфлікту. І тому йде розробка концепції, спеціальних економічних стимулів для регіону.

Один із таких інструментів — це Державний приватний інвестиційний фонд, над концепцією якого ми працюємо. Якщо він буде створений, він дасть можливість в одній структурі об’єднати зусилля міжнародних фінансових організацій.

— Це буде якась гарантія від держави?

— Ми поки що розробляємо концепцію. Мені важко сказати, як саме буде виглядати кінцевий варіант.

Ми пішли з іншого боку. Ми не розробляємо механізм, який потім буде створений, і ми почнемо думати, куди ж інвестувати. Ми шукаємо певні інвестпроєкти.

І зараз я хочу звернутися до наших читачів в східній Україні, до Луганської та Донецької області. Будь ласка, якщо у вас є інвестиційні проєкти, звертайтеся до нас, в наш офіс, і ми будемо створювати з них портфелі інвестиційних проєктів, який потім буде покладено в основу розвитку державного і приватного інвестиційного фонду з фокусом на цей регіон. Тому що спочатку ми повинні зрозуміти, куди ми можемо інвестувати, які проєкти доступні. І під них підлаштувати інструмент.

Таким чином ми забезпечимо більш цільовий підхід. Ефективний підхід для розвитку регіону і підприємництва в цих регіонах.

Прямий ефір