Унікальні роботи на іржі: художниця-амбідекстер Оксана Фурса влаштувала виставку у Києві

Оксана Фурса. Скриншот: kanaldim.tv

З 15 травня по 2 червня у Національному музеї імені Тараса Шевченка українська художниця-амбідекстер Оксана Фурса представляла свою персональну виставку "ІРЖА". На виставці було 20 її робіт, які доповнювали металеві скульптури та мольберти, а також шовковий живопис. Усі картини виконані в унікальній техніці, коли на полотні вирощується іржа, а потім наноситься фарба. Детальніше про виставку розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Оксана Фурса — перлина українського фолк-арту та володарка унікальної техніки зустрічного мазка. Художниця створює свої картини двома руками одночасно.

"Я хочу, щоб світ нас сприймав не як країну з простягнутою рукою, а навпаки просив поділитися тими знаннями і тією енергію, яка б'ється з цієї землі", — каже художниця.

Навесні мисткиня презентувала персональну виставку "Іржа". 

"Іржа в моєму житті з'явилася в 2022 році. До того це для мене був якийсь деструктив, який десь був у світі. Для мене, як для людини, яка щось постійно створює, його не існувало. А тоді іржі стало дуже багато і вона була страшна для всіх, хто відчув на собі той смак металу, який вже вистрілив і починає свій процес розкладу в нашій землі", — розповідає мисткиня.

Так було на початку повномасштабної війни, а за кілька місяців висока зелена трава почала вбирати в себе увесь той метал, який був кинутий на нашу землю. Це навело художницю на думку, що всі ми переродимося через ту іржу і станемо ще сильнішими. 

"Іржа має свою внутрішню філософію. Вона надихнула мене на створення авторської техніки вирощування іржі на холсті і поверх нього писати картини", — додала Оксана Фурса.

На виставці були представлені 20 полотен. Інсталяцію доповнювали металеві скульптури та мольберти, а також шовковий живопис. Це вже сьома персональна виставка художниці у Національному музеї імені Тараса Шевченка. Роботи художниці особливі, з глибоким філософським змістом. Вони дивують і водночас вражають. Оксана з дитинства захоплювалася хімією, що допомогло їй створити унікальну авторську техніку. 

Процес написання однієї картини займає від двох до трьох тижнів. Тому авторка робить кілька полотен паралельно, аби презентувати своїм прихильникам не одну роботу, а всю колекцію. 

Шовковий живопис — окремий напрям, що допомагає мисткині донести ідею до людей. Тут у пригоді стали хустки — вони мають такий самий орнамент, як і її картини. Шовкові вироби двосторонні, яскраві та вдало доповнюють колекцію полотен. 

Від початку великої війни Оксана Фурса продає частину своїх картин на міжнародних аукціонах і донатить на армію. Каже, що нам є що показати світові, адже українці працелюбні та креативні. 

2022 року, коли, здавалося, мистецтво завмерло, художниця презентувала у столиці благодійну виставку-марафон "Між небом та землею", наповнену янголами відродження надії та перемоги. Через мистецтво вона демонструє свій біль і страждання українського народу, його героїчну боротьбу і віру в неминучу перемогу та подальше процвітання України. 

"Мистецтво — це моє повітря. Мистецтво — це мої очі. Мистецтво — це мій одяг, який я вдягаю на себе і просто йду", — каже Оксана Фурса.

Читайте також: Пейзаж Івана Марчука "Зійшов місяць над Дніпром" продали за рекордні 300 000 доларів

Прямий ефір