Українські школярі допомагають ЗСУ завдяки "Розумному городу"

Учасниці проєкту "Розумний город". Скриншот: kanaldim.tv

Діти самостійно вирощують мікрозелень, заробляють на цьому та донатять ЗСУ. Унікальний освітній бізнес-проєкт запустили в аграрному ліцеї в Умані на Черкащині. Як усе працює, журналістам "Ранку Вдома" показує команда десятикласниць.

Ліцеїсти вирощують горох, соняшник, цибулю, редиску, кольрабі. Усе на гідропоніці — це спосіб вирощування рослин без ґрунту на поживних розчинах.

"Для різних рослин є різний субстрат. Наприклад, для соняшнику ми використовуємо кокосовий субстрат, на якому він росте приблизно 10 днів. Спочатку ми робимо посів, після чого ми кладемо його під прес, там, де він проростає приблизно два-три дні. Після чого ми кладемо його вже на установку, там, де він росте під фітолампами", — розповідає учениця 10 класу, технологиня лабораторії Інна Волошина.

Під час вирощування мікрозелені важливо стежити за рівнем кислотності. Для цього дівчата використовують спеціальний прилад.

"Ми його вмикаємо та просто занурюємо у водичку. Він за кілька хвилин вимірює оптимальний рівень кислотності. Коли рівень кислотності недостатній або занадто великий, ми використовуємо спеціальні домішки", — додає технологиня.

"Розумний город" — це освітньо соціальний проєкт, заснований українською агропромисловою компанією. Вона безплатно надає школам усе необхідне обладнання. Координатор проєкту Роман Комінярський з дітьми завжди на зв'язку онлайн. Він навчає їх вирощувати мікрозелень.

"За всі процеси в цьому проєкті відповідають діти. Від вирощування мікрозелені до її збуту, до маркетингу та ведення соціальних мереж. Вони навіть відповідають за те, щоб закуповувати якісь розхідні матеріали. Ми намагаємось дітей навчити бізнесу. Тут є складова благодійна. Тобто частину прибутку діти спрямовують на допомогу Збройним силам України", — розповідає координатор "Розумного городу" компанії "Контінентал" Роман Комінярський.

Усього за місяць команда збільшила обсяги виробництва втричі.

"На початку проєкту ми саджали 30 лотків мікрозелені, а зараз — 90 лотків. Протягом місяця, ми шукали гуртових  клієнтів, різні заклади, магазини та ресторани, де потрібен наш продукт", — пояснює менеджерка з продажу, учениця 10 класу Софія Колісник.

Зараз десятикласниці продають вирощену мікрозелень у ліцеї, надсилають компаніям та ресторанам. Свій бренд назвали "Флора-кора" та почали розвивати його в Instagram. 

"Там є ціни, опис продукції. Ми знімаємо робочий процес, щоб люди бачили, як це саме відбувається. Також у нас є вкладка з рецептами з мікрогріном, щоб люди знали, що з ним саме робити", — веде далі учениця 10 класу, маркетологиня проєкту Діана Дуднікова.

Для мікрозелені ліцеїсти придумали крафтове пакування і готові конкурувати з професійними виробниками. Менше ніж за місяць дівчата встигли заробити 3 000 гривень, не враховуючи витрат на виробництва. 10% прибутку ліцеїсти перераховують на потреби ЗСУ. Частина коштів повертається назад у бізнес, решту — учні ділять між собою, як заробітну плату. 

"Український аграрний ліцей багато років функціонує як соціальний проєкт. Партнери Всеукраїнської аграрної ради підтримують талановиту молодь та надають їй гранти, або стипендії на навчання. Тож цього року ми чекаємо нових ліцеїстів. Зараз якраз почалася вступна кампанія до нашого ліцею", — каже директорка стратегічного розвитку Українського аграрного ліцею Олена Ярошинська.

Схожі лабораторії з вирощування мікрозелені вже працюють у 15 навчальних закладах в різних куточках України. Це міський проєкт. У селах агрокомпанія "Контінентал" вже п'ять років вчить дітей працювати з відкритим ґрунтом.

"Ми починали в селах. Вчили дітей вирощувати різні нішеві культури, лікарські трави. Намагалися продемонструвати дітям, що на таких нішевих культурах можна заробляти гроші. Часом це навіть кращі заробітки, аніж мають їхні батьки. Наші учасники у 2019 році могли на канікулах заробити кілька десятків тисяч гривень", — резюмує Роман Комінярський.

Після початку повномасштабної війни, акцентували на вирощуванні культур з борщового набору. Частину своїх овочів школярі донатять. З них агрокомпанія готує для військових сухі борщі.

Проєкт "Розумний город" реалізується за сприяння  Посольства Нідерландів в Україні. Крім благодійності, мета таких соціальних ініціатив — популяризувати агроосвіту серед молоді. Адже робота з землею може бути дуже цікавою та прибутковою.

Читайте також: Технологія майбутнього для аграріїв: український вчений створив революцію в лабораторії та відмовив китайцям

Прямий ефір