У Києві триває одна з 14 виставок проєкту "Крим. Інший погляд" 

Фрагмент виставки "Крим. Інший погляд". Скриншот: kanaldim.tv

Протягом кількох тижнів у київському музеї-майстерні Івана Кавалерідзе  можна помилуватися виставкою "Крим. Інший погляд". Представлені роботи як із музею Шереметьєвих, так і з приватних колекцій. Окремою темою експозиції став зв'язок українського та кримськотатарського народів. Це показали в інсталяції побуту корінних жителів Криму. Детальніше про виставку розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Помилуватися красою тимчасово окупованого Кримського півострова можна на пейзажах у київському музеї Кавалерідзе. Упродовж кількох тижнів відвідувачам будуть презентовані мистецькі твори проєкту "Крим. Інший погляд".

"Тут представлені роботи людей, які не просто поважають, а які живуть Кримом. Художники зазвичай малюють з пам'яті", — розповідає завідувачка виставкового відділу Олександра Савенок

Окремою темою виставки став зв'язок українського та кримськотатарського народів, що продемонстрували в інсталяції побуту корінних жителів Криму. У центрі залу — стіл, прикрашений українськими рушниками. На ньому — запашна традиційна для кримських татар кава, джезви, турки та килим. Особливе місце в експозиції займають унікальні мапи, датовані XVII-XIX століттями. Кожна з них дуже цінна, адже зберігає історію Криму та України. 

Кримський півострів, його жителі та природа на картинах різних періодів відображають певну історичну, тобто політичну, соціальну і культурну реальність. Після депортації кримськотатарського народу художнє мистецтво можна охарактеризувати як "Крим без кримських татар". На полотнах — краєвиди, міські пейзажі, будинки корінних жителів без самих власників, адже вони депортовані. Цей факт тогочасний живопис замовчує і приховує за глянцевими пейзажами. 

"Дуже важливо пам'ятати про жертви за геноциду кримськотатарського народу. Дуже важливо не забувати ці сумні часи, бо якщо ми пам'ятаємо, ми стаємо сильнішими. Для кожного українця, для кожного кримського татарина Україна — це дім, а Крим — це Україна", — говорить директор музею Олександр Юнін.

Чимало робіт проєкту можуть стати справжнім відкриттям для поціновувачів мистецтва. Серед них замальовки кримськотатарських візерунків Лесі Українки. Поетеса створила їх під впливом перебування на Кримському півострові та знайомства з культурою корінного народу. Загалом 14 виставок проєкту "Крим. Інший погляд" відкриті не лише у столиці, а й Дніпрі, Чернігові, Львові та інших містах України. 

Читайте також: "Симфонія Криму. Повернення": у Національній філармонії України відбувся концерт симфонічної музики кримських татар

Медіа-партнери
Прямий ефір