Транзит товарів до Калінінграда — чи піде ЄС на поступки Кремлю: оцінки експертів

Калінінград. Ілюстрація: Google maps

Євросоюз може переглянути позицію щодо транзиту деяких товарів до Калінінграда. Про це повідомляють ЗМІ з посиланням на офіційний Брюссель. У Литві ж заявляють, що продовжуватимуть виконувати санкції, введені проти країни-агресорки раніше. Крім того, перелік заборонених для транзиту товарів згодом збільшиться. Вже з 10 липня запрацює заборона на ввезення цементу, алкоголю та товарів розкоші, а з 10 серпня — на вугілля та інше тверде викопне паливо, інформує "Дом".

Про те, що Калінінградська область відчує ефект антиросійських санкцій, РФ попереджали в Брюсселі ще навесні. Проте Кремль проігнорував ці сигнали. Тепер же Литва лише виконує рішення ЄС.

Для Росії, як стверджують експерти, це лише привід ескалації конфлікту. Адже у Кремлі дбають зовсім не про добробут росіян, а про те, як виправдати свою агресію проти України.

"Історію про статус Калінінградської області Росія максимально використовує у своєму інформаційному просторі. Я думаю, це ні в кого не викликає сумніву. Оскільки справді той наратив, з яким вони розпочали війну проти України, що ми воюємо не стільки проти України, скільки проти НАТО, повинен отримувати якісь підтвердження для свого внутрішнього користувача, передовсім. І ось історія з Калінінградом стала чудовою нагодою, щоб сказати, що це все підступи НАТО, вони роблять такі підступи в Україні, а ось ми тепер це отримали безпосередньо на території, яка є невід'ємною частиною РФ", — зазначає політичний експерт Ігор Рейтерович.

Водночас деякі країни ЄС, зокрема Німеччина, побоюються, що ситуація може вийти з-під контролю, якщо через калінінградське питання Європа остаточно посвариться з Кремлем.

Але, за словами фахівців, Росії немає чого відповісти Литві ані в економічному, ані у військовому плані. А захоплення Сувалкського коридору військами РФ та сухопутний вихід до Калінінграда можливі лише в уяві пропагандистів.

"Єдиний воєнний конфлікт між Росією і НАТО, який можливий у реальності і який не закінчиться для РФ відразу катастрофічною поразкою і так далі — це конфлікт із використанням ядерної зброї. Якщо йдеться про війну за допомогою конвенційних озброєнь, те, що на сьогодні відбувається в Україні, якщо воювати так, як вони воювали проти Грузії, або як у Чечні, то жодних шансів у Росії немає від слова зовсім", — вважає Рейтерович.

Як зазначає асоційований експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Іван Ус, головна проблема в даній ситуації в тому, що Росія не має кордонів із Литвою.

"Литва з 2014 року, на відміну від багатьох країн європейських колишнього Радянського Союзу, зайнялася диверсифікацією імпорту газу і років зо два тому, якщо я не помиляюся, вони від Росії вже не залежали. Основний фактор впливу, який має РФ на багато країн світу, це енергетичний фактор, до Литви він не застосовується", — наголосив економіст.

Як стверджують експерти, Росія калінінградським питанням перевіряє, як далеко у своїх погрозах та провокаціях вона може зайти, не отримавши при цьому відсічі від Євросоюзу та НАТО.

"Країни Східної Європи чудово розуміють ризики, які на них чекають, якщо не додавити Російську Федерацію. Відповідно, якщо навіть і почнуться подібні дискусії в межах власне ЄС. Я не виключаю, що буде достатньо голосів, які попросять не вносити коригування в цей момент. Оскільки побоювання, які, знову-таки, за чутками, висловлюються Німеччиною, що, мовляв, це провокує Росію, що не можна обмежувати Калінінградську область і таке інше, і це може викликати конфлікт. Можуть нарватися на відповідь з боку, по-перше, країн Балтії — ви хочете, щоб наступними були ми після України", — сказав Ус.

Читайте також: Через санкції доходи бюджету РФ уже впали на 39,5%, — економіст

Тим часом санкції, які торкнулися анклаву Росії в центрі Європи, вже дали свої плоди — як стверджують експерти, доход бюджету Калінінградської області у квітні цього року порівняно з квітнем попереднього знизився на 57%.

Читайте також: Калінінградська криза — причини, заяви, оцінки (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Литва заборонила транзит через свою територію підсанкційних товарів до анклаву РФ у Європі — Калінінградської області. Під обмеження, зокрема, потрапили метал та будматеріали. У Росії одразу почали погрожувати Литві, поспішивши назвати заборону на транзит "блокадою Калінінграда".

Медіа-партнери
Прямий ефір