Ситуацією з Калінінградом Росія провокує Євросоюз та НАТО, — Медалінскас
Про те, що Калінінградська область відчує ефект антиросійських санкцій, Росію попереджали в Євросоюзі ще навесні. Проте Кремль проігнорував ці сигнали, і тепер вимагає відкрити сухопутний коридор до Калінінграда через Литву. Росії вигідно провокувати Євросоюз і НАТО через країни Балтії. Про це в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів політичний діяч, політолог Університету ім. Миколаса Ромеріса (Вільнюс) Альвідас Медалінскас.
Він зазначив, що у 1996-2003 роках Литва серйозно займалися проблемою Калінінграда. Зокрема, сам Медалінскас як голова комітету із закордонних справ парламенту Литви (2000–2001 рр.) керував групою "Рада парламентаріїв Литви та Калінінградської обласної думи", яка вирішувала це питання з місцевими та європейськими політиками, зокрема й російськими. В результаті було вироблено рішення про транзит вантажів у Калінінградську область через Литву.
"Протягом останніх трьох місяців Литва обговорювала, як ми розуміємо ці санкції, і почали 17 червня ці санкції виконувати (заборонивши транзит через Литву підсанкціонованих товарів, — ред.). Єврокомісія, напевно, зрозуміла трохи по-іншому. Зараз буде розпочато внутрішню розмову в ЄС щодо провезення вантажів. Може, в деяких столицях не зрозуміли якіхось аргументів, але це наша дипломатія з'ясовуватиме", — сказав Медалінскас.
Політолог пояснив, що Литва — не єдиний шлях доставки вантажів до Калінінграда. Зокрема, губернатор Калінінградської області каже, що є можливість доставляти морем. При цьому в Росії подають ситуацію в розрізі, що Литва "душить" Калінінградський регіон.
"Зрозуміло, що весь цей шум зчинився не через те, що якісь товари не можна провезти. А через бажання натиснути на одну країну Європейського Союзу та НАТО, а може потім не лише на Литву, а й на Польщу чи інші країни. Натиснути, щоб запустити коридор, щоб знову влізти однією ногою на територію Європейського Союзу, НАТО та продовжувати далі провокації", — вважає він.
Схожа ситуація склалася з островом Шпіцберген на півночі Норвегії, на освоєння якого Росія має право за певними договорами. І коли Росія спробувала завезти на острів підсанкційні товари, Норвегія зупинила ці кораблі.
"Росія зчинила такий же шум, як зараз з приводу Калінінграда, вони кажуть: ви хочете задушити наших людей, які там добувають якісь корисні копалини. Західні партнери повинні зрозуміти, що якщо Росія поставила лише одну ніжку на саночки, то намагатиметься на них поставити й іншу, а потім залізти на голову", — прокоментував Медалінскас.
Він наголосив, що саме Німеччина має свої війська, сили НАТО з безпеки в регіоні Калінінградської області та Литви. Тому зараз важливо, щоб Німеччина зайняла жорстку позицію.
"От військові експерти розуміють, що Литву треба захищати та не треба давати жодних сигналів, які б показали слабкість. А коли переходимо на рівень політиків, уряду Німеччини, ми чуємо різні голоси. Один голос дуже сильний — міністра закордонних справ, інший голос міністра оборони, а третій — канцлера ФРН Ось радник канцлера кілька днів тому в Берліні зробив дуже дивну заяву з приводу Росії, що з Росією треба жити мирно і дружно. напевно, з представниками Німеччини. Цього тижня будуть дуже важливі розмови не лише у загальному форматі Європейського Союзу, а й, мабуть, із представниками Німеччини. З'ясовуватимемо ці моменти. Бо якщо даси поблажку Путіну, то він спочатку вкусить руку, а потім повністю її відкусить. Я не думаю, що для НАТО чи Євросоюзу потрібно, щоб Росія випробувала на міцність західне суспільство", — розповів експерт.
Медалінскас вважає, що не можна йти на поступки Росії та створювати транспортний коридор через Литву, ухвалювати особливі винятки із правил санкцій. Бо РФ відчує слабкість і почне тиснути далі.
"Після залізничного транспорту вони захочуть автомобільний коридор. А потім Росія може сказати, а дайте нам від Білорусі провозити якусь гуманітарну допомогу страждаючим людям Калінінграда автомобілями, і дайте нам ще якийсь коридор. А потім щодо Норвегії скажуть, що дайте нам провозити туди товари. І коли Литва наполягає, то санкції повинні бити сильно по РФ, то ми маємо ширший контекст — йдеться не лише про Литву, а й загалом про західний світ та інші країни в регіоні, проти яких можуть бути використані надалі провокації Росії", — наголосив він.
Читайте також: Транзит товарів до Калінінграда — чи піде ЄС на поступки Кремлю: оцінки експертів
Як повідомлялося раніше, Литва заборонила транзит через свою територію підсанкційних товарів до анклаву РФ у Європі — Калінінградської області. Під обмеження, зокрема, потрапили метал та будматеріали. У Росії одразу почали погрожувати Литві, поспішивши назвати заборону на транзит "блокадою Калінінграда". Литовці налякані погрозами РФ досить серйозно, але країна готова протистояти агресору.
Читайте також: Ситуація дуже серйозна: як у Литві сприймають військові загрози з боку Росії