Угода про зону вільної торгівлі Україна – Туреччина: в чому труднощі підписання і які перспективи (ВІДЕО)

Україна і Туреччина — за крок від укладання Угоди про зону вільної торгівлі. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. За його словами, цей крок найскладніший, адже залишилося узгодити торгові позиції, важливі для обох країн. Якщо країни, нарешті, підпишуть цей документ, то подвоїти товарообіг між Україною і Туреччиною — реальна перспектива. Про це в ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Дом" розповів надзвичайний і повноважний посол Турецької Республіки в Україні Ягмур Ахмет Гульдере.

Перемовини щодо ухвалення цього документа тривають вже 10 років.

"Щороку ми говоримо: "Угода буде ухвалена цьогоріч ". Але я думаю, що це той рік. Я бачив, як наші президенти ясні в цьому питанні. Зараз наш товарообіг коливається між 4 і 5 млрд дол. на рік. Коли ми фіналізуємо підписання Угоди про зону вільної торгівлі, цей показник легко можна збільшити до 10 млрд дол. і забезпечити його подальше зростання", — сказав посол.

Процес перемовин значно активізувався із початком президентства Володимира Зеленського. Процес підготовки остаточного тексту Угоди вже майже завершений. Під час останньої зустрічі президентів Туреччини і України в квітні цього року Зеленський зазначив, що залишилося узгодити кілька моментів.

"Ми всі прекрасно розуміємо, що це дуже відповідальний крок, і він має бути зроблений у відповідності з національними інтересами кожної зі сторін. Тому ми домовились з паном президентом Ердоганом про те, що відповідні установи наших країн проведуть дуже предметний аудит усіх спірних моментів та знайдуть взаємний компроміс, який відкриє шлях до підписання цього важливого документа", — заявляв глава української держави.

Чутливі моменти в підготовці Угоди стосуються таких секторів економіки, які сильні в обох країнах. Адже кожна сторона хоче захистити своїх виробників.

"Сектори, в яких Україна супер сильна, — сільське господарство, сталь. Є сектори, в яких Туреччина супер сильна, і українські виробники відчувають себе вразливими. Але я тут хочу зазначити: ідея Угоди не в тому, щоб сказати: "Ти будеш їсти ту частину торта, а я цю". Вона в тому, щоб зробити цей торт більше", — пояснив Ягмур Ахмет Гульдере.

Однак економічне партнерство не обмежується лише торгівлею. Турецькі інвестори активно вкладають гроші в проєкти на території України.

"Після Євромайдану 2014 року Туреччина стала однією з топ-3 іноземних інвесторів в Україні. А коли ми вже подивилися під час пандемії 2020 року, Туреччина є найбільшим інвестором в Україні. Турецькі компанії інвестували понад 400 млн дол. тільки у 2020 році", — каже глава правління Міжнародної асоціації бізнесменів України та Туреччини Бурак Пехліван.

Зараз в Україні працює понад 700 турецьких компаній. Найбільше проєктів стосуються будівництва та зеленої енергетики. Іноземні підприємці кажуть, що умови для ведення бізнесу в Україні щороку поліпшуються.

"Багато структурних реформ вже реалізували. Тенденції української економіки, її трансформація — це позитивно. Я можу сказати як людина, бізнесмен, який робить бізнес тут від 2004 року, що щороку екосистема для бізнесу в Україні стає краще і краще", — зазначив Бурак Пехліван.

Своєю чергою, українці навіть в пандемію COVID-19 підтримують розвиток локомотива турецької економіки — туристичної галузі.

"Минулоріч кількість туристів, які приїхали до Туреччини, значно впала, як і в інших туристичних країнах. Було близько 16 млн туристів з-за кордону. З них мільйон — з України. Коли ми відкрили кордони для українців в липні 2020 року, був період, коли більшість іноземних туристів в Туреччині були українцями. Я думаю, в минулому році наше туристичне співробітництво було чимось більшим, ніж просто туристична співпраця. Це був символічний рік для нас", — повідомив посол Туреччини.

2021 року на українських туристів знову чекають на турецьких курортах. Очікують, що цього року їх буде вже півтора-два мільйони.

Читайте також: Підсумки 2 липня: ринок землі, загострення на Донбасі і поширення COVID-штаму "дельта" (ВІДЕО)

Прямий ефір