Скількох майбутніх зірок українського кінематографа відкрив проєкт "Жовтий автобус"

Проєкт "Жовтий автобус". Фото: facebook.com/Yellowbusua

Культурно-світній проєкт "Жовтий автобус" покликаний навчити дітей з прифронтових територій працювати в медіасфері. Його творці відкрили майбутніх зірок кінематографа і зрозуміли, наскільки цікавими, розумними та неординарними є українські підлітки. Про це розповів кінооператор та режисер Ярослав Пілунський у програмі "Точка опори".

Можна сказати, що історія "Жовтого Автобуса" почалася ще на Майдані з проекту "Вавилон’13". Проєкт заснували для жителів прифронтових міст, переселенців з тимчасово окупованих територій, дітей ветеранів і волонтерів. Ідея створення такого навчального простору виникла в результаті експерименту.

"Ми з командою постійно експериментували. У перші наші поїздки, в Мар'їнку та Красногорівку, просто показували дітям фільм і спілкувалися. Збирали повну школу. Але на знімання залишалися 20-25 дітей. Згодом ми одразу збирали активних, творчих дітей. Одна з перших учасниць проєкту згодом стала героїнею фільму Ірини Цілик "Земля блакитна, ніби апельсин. Загалом у нас було 18 експедицій. Найдовша тривала 10 днів", — розповів Ярослав Пілунський.

Ярослав Пілунський та учасники проєкту "Жовтий автобус"

Організатори проєкту збирали дітей і пояснювали їм ази кінопрофесії, пригадав кінооператор.

"Пояснювали цим дітям хто від кого і чим відрізняється. Далі діти розказували, кому що цікаво. На наступний день вони приходили з ідеєю свого маленького фільму. З цим ми вже починали працювати. Під час обговорення ми бачили, як ці діти дорослішали, буквально на очах. Вони були дуже відповідальні, охоче ділилися спостереженнями та ідеями. При цьому жодного разу напряму ми не працювали з темою війни. Вони мріють, дивляться в майбутнє. Знімають про любов, психологічне кіно або фільми жахів", — запевнив Ярослав Пілунський.

Режисер також пригадав одну історію, яка могла б слугувати хорошим сценарієм для українського кіно.

"У нас був один сценарій. Такого мені ще ніде не пропонували. Історія про сучасну Авдіївку, куди прилітає інопланетянин і каже хлопчику, що все навколо — гра інопланетян. За сюжетом, на Землі почали з'являтися люди зі здібностями інопланетян і цей хлопець, мовляв, один із таких. Він може вилікувати свою сестру і ще багато чого. Проте для того, щоб зупинити війну сили одного недостатньо, треба збиратися разом", — резюмував Ярослав Пілунський.

Повна версія інтерв'ю: "Найбільша помилка ворога в тому, що він думає, ніби ми однакові": кінооператор Ярослав Пілунський у програмі "Точка опори"

Нагадаємо, Ярослав Пілунський — кінооператор, режисер, кліпмейкер, лауреат Шевченківської премії та учасник об'єднання "Вавилон'13". Народився в Сімферополі. Працював над фільмами "Брати. Остання сповідь", "Вій", "Ґудзик". Знімав кліпи для Тіни Кароль, Христини Соловій, гуртів KAZKA, ТНМК, The Hardkiss. Засновник Всеукраїнської творчої лабораторії кіно— та медіаосвіти для дітей і підлітків "Жовтий автобус".  У 2014 році вирушив у Крим фільмувати анексію півострова і потрапив у полон. У 2022-му пішов добровольцем на фронт. У липні під час виконання бойового завдання зазнав поранення.

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір