Sikorsky Challenge 2023: інноваційні рішення, гранти для винахідників та співпраця з японцями

Дрон на конкурсі Sikorsky Challenge 2023. Скриншот: kanaldim.tv

Сотні інноваційних рішень. Великі й маленькі компанії, інженери, котрі відповідають на виклики воєнного часу, іноземні та українські інвестори, які шукають розробки, що здатні допомогти країні у найважчі часи. Sikorsky Challenge 2023 на базі Київського політехнічного інституту ім. Сікорського — велика платформа, де кожен винахідник може презентувати свої ідеї та готові рішення. Якими були проєкти цього року та хто з винахідників виборов грант, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Цього року більшість проєктів стосувалася покращення обороноздатності України. Зокрема, наземні дрони — це велика радіокеровані машини, обладнана броньованим панциром та спеціальними мацаками. Такий дрон знаходить і знищує над собою залишені ворогом розтяжки.

"Це дрон, який має певний захист, і він дозволяє саперу створити для себе безпечний шлях при первинному проходженні території, яка замінована. Він не шукає міни, але дає можливість убезпечитися, що найближчі 300 метрів чисті для просування сапера. Таку техніку може використовувати одна людина", — розповів співрозробник саперного дрона "Кабан" Денис Козлітін.

Такі наземні дрони коштують орієнтовно 200 000 гривень. Певна кількість з них уже залучена до розмінування деокупованих територій. Проте на Sikorsky Challenge були представлені й більші наземні дрони, як великі човни на колесах. Такі можуть підвозити припаси або ж евакуювати поранених із поля бою. При цьому оператор дрона перебуває в окопі чи у бліндажі неподалік.

Ще однією актуальною для науковців темою залишається медицина. Електричний резектор меніска дозволяє швидко та точно провести хірургічну операцію на колінному суглобі. Автор стартапу — лікар-травматолог, який активно використовує новий резектор у своїй роботі.

"Він працює від генератора радіочастотної енергії, який передає енергію на електрод у вигляді петлі. Навколо самого електрода виникає хмаринка плазми радіочастотної. Це як вогонь, тільки холодний. З її допомогою можна виконувати високоточні контрольовані рухи, щоб видалити пошкоджений фрагмент меніска суглоба", — пояснив автор стартапу, лікар-травматолог Богдан Грищук.

Загалом на Sikorsky Challenge подали 200 заявок, але до фіналу потрапили лише 130 найкращих проєктів. Усі вони різні, однак мають одну спільну мету — зробити Україну інноваційною.

"Головне — створити майданчик для розробників нових технологій та підготувати їх до співпраці з інвесторами. Це така неформальна спільнота людей, організацій, університетів, бізнесів, громадських організацій, влади. Вона прагне зробити Україну інноваційною. Торік ми змінили місію і відтоді прагнемо стати лідером інноваційних  технологій Центральної та Східної Європи. Ми цього досягнемо", — пояснила керівниця інноваційної екосистеми "Сікорський Челендж Україна" Інна Малюкова.

Цього року організатори суттєво розширили мережі представництв Sikorsky Challenge. Так, до форуму з підтримки інноваційної трансформації України доєдналися представники 18 країн світу. Однією зі знакових подій фестивалю стало підписання Меморандуму про партнерство між КПІ та Японським університетом міста Канадзава. 

"Співпраця, яка існувала з цим університетом вже кілька років, узаконилася. Меморандум про стратегічну співпрацю між нашими університетами спрямований на поширення наших розробок на ринках Японії. Також ми отримуватимемо різного роду допомогу від Японії для розвитку інноваційної діяльності в Україні", — резюмував ректор Національного університету "КПІ ім. І. Сікорського" Михайло Згуровський.

Переможцями фестивалю Sikorsky Challenge стали 27 проєктів. Їхні автори отримали фінансову підтримку на розвиток своєї діяльності.

Також цікаво: КПІ виграв грант на унікальну розробку: що це та як допоможе українським військовим 

Прямий ефір