Що таке "документальна новела" та як по-новому показати війну: інтерв'ю з продюсеркою проєкту "Варта" Мар'яною Шафро

"Варта" — проєкт, народжений повномасштабним вторгненням Росії в Україну. У 2022 році продюсерка та фотографиня Мар'яна Шафро разом з режисером Євгеном Матвієнко вирішили змінити акценти в українському інфопросторі й показати війну не через події, а інакше. У програмі "Ранок Вдома" Мар'яна пояснила, в чому суть проєкту "Варта". 

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— Розкажіть, у чому особливість проєкту "Варта"? На що ви робите акцент, розповідаючи про війну? 

— Ми його робили серцем, це проєкт великої любові. Він повністю волонтерський. Наше кіно занурює в життя героїв. Це така собі медитативна майже 10-хвилинна сесія. Можливо, у ній менше інформації, але ви повністю стаєте учасником подій, а ці люди стають вам рідними за рахунок музики і картинки, за рахунок того, що говорять наші герої. Вони стають близькими абсолютно кожному. 

— Ваші роботи називаються документальними новелами. У мене особисто така назва асоціюється більше з літературою. У чому відмінності вашого фільму від звичного формату документального короткого метру? Чи є такий формат і я просто його пропустила, чи ви його вигадали?

— Можливо, він і є. Ми не гуглили. Сиділи командою і зрозуміли, що від документального кіно нас, мабуть, у відрізняє ця літературна поетика, м'якість, сенсорика. 

Хотілося б, аби люди відчували війну, а не розуміли її просто з точки зору стандартного фактажу. Документальна новела якраз передає цю атмосферу. Ми не будемо рухатися від серпня до грудня і показувати, що відбувалося. Натомість розкажемо, що відчувають ці люди, чим вони живуть, про що мріють, що для них любов. Саме таким чином вони стануть ближчими кожному з нас. 

— Про кого розповідає перша серія "Варти"? 

— Про 11-ту окрему бригаду армійської авіації "Херсон". Ці неймовірні хлопці брали участь у надскладних місіях. Наприклад, вони літали на "Азовсталь", коли вірогідність повернутися живими була 50 на 50. А вони летіли і привозили провізію, забирали поранених під обстрілами. Багато вертольотів у цій місії не повернулися назад. Також були місії по звільненню острова Зміїний. 

— Вже вийшла друга новела. Про кого вона? Хто став її героєм? 

— Про 25-ту десантно-штурмову танкову бригаду. Ці хлопці бачать ворога в обличчя і ведують безпосередні бої на полі. У багатьох із них немає військового минулого. Коли почалася повномасштабна війна, вони з музикантів або пекарів перетворилися на танкістів. 

— Де відбувалися зйомки? Скільки ви витрачаєте часу на створення однієї новели? 

— Зйомки відбувалися під Краматорськом протягом двох тижнів. Наша команда на чолі з Євгеном Матвієнком їхала туди і, по суті, жила життям тих хлопців. Тому кіно виходить настільки близьким до глядача. Це не просто відокремлена історія з переказом подій, це проживання їхнього життя.

Далі близько двох місяців займає написання музики, монтаж, титри, підписання договорів і прем'єра проєкту в світі, адже зйомками та презентацією на YouTube ми не закінчуємо. Починаються покази в кінотеатрах. Ми намагаємося, щоб вони були за участі наших героїв. Це дає ще більше зануритися в їхнє життя, коли глядач може запитати їх будь-що щодо їх роботи. 

— Хто буде героєм наступних випусків "Варти"? Як обираєте їх серед усіх героїв, які зараз за нас борються? 

— У нас мало планів, але дуже багато руху за інтуїцією. Часто нашими героями стають ті, кого ми зустрічаємо в процесі волонтерської діяльності. Наступними героями стануть парамедикині, наймолодшій з яких 18 років. Нам би дуже хотілося показати і жіночу сторону питання і розповісти, наскільки важливу роль виконують жінки у цій війні. Як інструмент ми обрали саме парамедиків. 

Є ще кілька відзнятих серій, які потребують незначних дозйомок, які наразі неможливі, бо або хлопці перебувають на завданнях, або з інших причин не можемо зняти. Отримання дозволів також займає багато часу, тому що об'єкти, на яких нам хотілося б знімати, часто є недоступними навіть для журналістів світового формату, а ми — новостворена команда, яка вперше в житті займається зйомками фільмів. До війни наша команда займалася комерційною діяльністю. Я була режисером музичних кліпів та фотографом. Ми всі новачки у зйомках кіно. Але мені здається, це дає нам можливість робити щось унікальне. 

Важко пробитися до тих, про кого ми хотіли б знімати, але ми поступово рухаємося. В роботі є серія про льотчиків-бомбардувальників,  про винищувачі. Щойно у нас будуть відповідні дозволи, ми зробимо дозйомки і ці серії вийдуть. Ми не плануємо зупинятися, поки не переможемо. У нас є робочий пакет новел, ми можемо знімати і знімати. Хотілося б закінчити новелою про піхоту, бо, як каже мій режисер, усі місії робляться заради піхоти, перемоги всі здобуваються за рахунок піхоти, земля тримається за рахунок піхоти.

Читайте також: Найбільша виставка Музею воєнного дитинства "Вийти з тіні" триває у Києві — інтерв'ю з менеджеркою проєкту 

Прямий ефір