Санкції не перекрили Росії доступ до західних технологій — експерти

Санкції проти РФ. Скриншот: kanaldim.tv

Попри всі заборони, у Росії досі є доступ до західних технологій. Чому санкції проти РФ не працюють? На жаль, деякі країни допомагають агресору обходити всі заборони й отримувати необхідні деталі. Як саме це відбувається, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Чому санкції проти РФ не працюють? Усе технологічно і стерильно.  Виробництво повністю механізоване. Російський завод "Мікрон". Тут запустили виробництво власних чіпів і мікросхем. Мовляв, усе, аби обігнати Захід і стати повністю незалежними.

"Фактично 45-50 країн, які підтримують Україну, запровадили санкції щодо торгово-економічних операцій з Російською Федерацією. У світі понад 190 країн. Країни з потужними економіками — Китай, Індія, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Туреччина, санкцій не запроваджували", — пояснює політолог, юрист Андрій Вігірінський.

Санкції не зупиняють російські ракети. Наприклад, в "Іскандерах" неодноразово знаходили західні комплектувальні. Зокрема, з Німеччини.

"Товар з країн Європейського Союзу продають в Об'єднані Арабські Емірати. В залежності від того, який це товар, він може або загубитись — залишитись на внутрішньому ринку, може загубитись по документах, а по факту контрабандою експортований в іншу країну. Може бути офіційно імпортований в іншу країну", — додає юрист.

Як цьому перешкодити обговорили в столиці на неформальному саміті ЄС на рівні очільників Міністерств закордонних справ. Рестрикції — одна з головних тем.

"До цього часу з початку війни європейські держави члени ЄС демонстрували неймовірну і швидку єдність в ухваленні рішень на підтримку України. Я думаю, що Путін був першим, хто здивувався, побачивши, що країни-члени Європейського Союзу об'єдналися. Попри нашу сильну енергетичну залежність, ми змогли ухвалити один за одним багато пакетів санкцій", — заявляв верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Нині це 11 пакетів санкцій, 12 — узгоджують. Втім, головне питання не в кількості, а в масштабі обмежень.

"Вони вже вичерпалися. Потенціал санкційного інструментарію з боку Європейського Союзу він вичерпався. Немає куди його розширювати. Санкції можуть працювати як тотальний механізм, якщо вони запроваджені на рівні Радбезу ООН. Тоді, коли всі країни збираються, голосують за те, щоб конкретного суб'єкта за якийсь неймовірний гріх перед людством варто піддати санкції. Востаннє такого роду крок зробили щодо Ірану", — каже юрист Андрій Вігірінський.

Тому санкції це скоріше не обмеження, а гра в кота і мишку. Нові рестрикції, нові шляхи обходу для Росії. Чи можливо їх перекрити? Цілком! Через систему моніторингу.

"Дуже важливо, щоб на Заході зараз активніше розробили цю схему моніторингу. Тобто з'ясували, хто є кінцевим споживачем товарів, які підпадають під санкції. Це не так легко зробити. Ми просто маємо розуміти. Є бізнес, який можуть приховати інформацію. Навіть західні компанії можуть бути зацікавлені в тому, щоб ніхто не знав, хто є кінцевим споживачем. Вони будуть казати, що це комерційна таємниця", — резюмує політолог Олексій Якубін.

Попри санкції імпорт у РФ не припиняється. Автівки — це лише невелика частина імпортованого, кажуть експерти. Загальні об'єми — значні.

Читайте також: Домовленості щодо зернової угоди коментують українські експерти

Прямий ефір