Домовленості щодо зернової угоди коментують українські експерти

Експорт українського зерна морем. Скриншот: kanaldim.tv

Українське зерно один із символів незламності українців. Попри те, що поля заміновані, а Росія постійно обстрілює Україну, аграрії мають посіяти, зібрати та зберегти зерно. Урожай треба ще й продати. Проблема полягає в тому, що його важко вивезти, кажуть експерти журналістам "Ранку Вдома".

Після того, як Росія вийшла з зернової угоди, її армія дедалі частіше завдає ударів по південному регіону України. Втім, попри постійні обстріли, кораблі продовжують виходити з українських портів.

"У вересні 2023 року через порти вдалося вивезти приблизно 50 000 тонн. Цей шлях тільки розвивається. Надіємося, на вищі показники вже у наступні кілька тижнів", — каже перший заступник міністра ар агарної політики та продовольства України Тарас Висоцький.  

Вивозять збіжжя кількома шляхами. За словами Тараса Висоцького, працює Дунайський регіон. Також відбувається експорт залізницею.

Тимчасово ембарго на українське збіжжя Євросоюз ввів ще у травні. З вересня зерно мало знову поїхати до країн глобального Півдня через сусідні країни, але ті знову відмовились пропускати українські ешелони. Однак це рішення розкритикували в Євросоюзі.

"Український експорт зерна дуже важливий для всього світу. Ми повинні розуміти, що зараз йдеться про харчову безпеку, а також про те, що ці доходи є дуже важливими для України. Україна перебуває під агресивною атакою Росії, тому ми повинні бачити ширшу картину і підтримувати всі ці маршрути солідарності, а також підтримувати можливість України експортувати своє зерно", — сказала міністерка сільського господарства Фінляндії Сарі Ессая.

Згодом Польща все ж дозволила транзит українського зерна. Щоправда, є низка умов.

"Погоджено, що ветеринарний та фітосанітарний контроль перенесуть в прибалтійські порти. Тобто цей процес пришвидшиться. Попри обставини, крок за кроком ми рухаємося до того, щоб збільшити об'єми експорту, в тому числі транзиту, через Польщу в рамках поточних умов. Україна запропонувала інструмент верифікації та моніторингу експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку, соняшнику, в тому числі до Польщі, для того, щоби шукати спільний баланс. Є готовність до взаємовигідної співпраці та компромісу", — резюмував заступник профільного міністра Тарас Висоцький.

Об'єми цієї взаємодії та компромісу сторони поки не уточнюють. За повідомленнями польського та українського міністерств, переговори стосовно збільшення транзиту тривають.

Також цікаво: Експерт пояснив, як Росія обходить санкції G7 щодо продажу нафти  

Медіа-партнери
Прямий ефір