Санкції проти Козака і трьох каналів — чому їх запровадили і чи будуть вони діяти

Фото: Global Look Press

2 лютого президент України Володимир Зеленський ввів санкції проти нардепа від "Опозиційної платформи — За життя" Тараса Козака і восьми юридичних осіб, власником яких він є. За цими компаніями стоять телеканали ZIK, NewsOne і "112 Україна", що потрапили під дію санкцій.

Від джерел в силових органах стало відомо, що телеканали Козака мали фінансові відносини з ростовським ТОВ "Торговый дом "Донские угли", основний дохід якого був від торгівлі вугіллям на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Від чого відштовхувалася влада України, ухвалюючи таке резонансне рішення — про це Тетяна Попова поговорила з виконавчим директором Центру протидії корупції Дариною Каленюк, медіаюристом ГО "Платформа прав людини" Олександром Бурмагіним і екснардепом Сергієм Лещенком в програмі "Код безопасности".

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Дарино, які правові підстави, на вашу думку, дозволили ввести ці санкції?

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Щодо Тараса Козака, громадянина України, могла бути одна підстава — це зв'язок з терористичною діяльністю. Решта підстав можна використовувати щодо громадян інших країн. А Тарас Козак все-таки громадянин України, хоча я не здивуюся, якщо у нього є ще й російське громадянство.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Так, там же, як з'ясувалося, у його дружини є...

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: У дружини так, є громадянство Російської Федерації. А дружина не задекларована — Наталя Лавренюк, дуже цікавий персонаж. Не задекларована не просто так.

Документи про російський паспорт Лавренюк. Фото: програма "Схеми"

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Наші колеги з "Слідство. Інфо" та програми "Схеми" дали, до речі, відео про власність Лавренюк і про її російські документи. На російських або проросійських Telegram-каналах з'явилися дані про компанію, яка належить Віктору Медведчуку і Тарасу Козаку — "Донские угли". І вони написали про те, що вся торгівля вугіллям в ОРДЛО перейшла від Курченко під контроль Медведчука і Козака. Звідки з'явилася ця інформація? В результаті конфлікту між Курченко іп'ятим відділом ФСБ, що його курує, та Медведчуком, який безпосередньо контактує з Путіним. Як ви думаєте?

Пост в російському Telegram-каналі "Назыгарь" з документами про компанію "Донские угли"

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Мені складно коментувати анонімні Telegram-канали.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Там документи з'явилися.

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Я подивлюся ще документи. Ми аналізували документи кіпрського реєстру, де зібрана дуже цікава інформація. В аудиторських звітах однієї зкіпрських компаній Тараса Козака ми бачимо підтверджений факт видачі 8 млн дол. кредиту від однієї компанії Тараса Козака іншій компанії, зареєстрованій в Гонконзі. І це не проста гонконгська компанія. Це компанія, яка наприкінці грудня 2014 року підписала контракт на поставку вугілля державної компанії "Центренерго". Ось якщо ми повернемося назад в 2014 рік, яка була ситуація? Навіщо нам було вугілля? Окупували Донбас, шахти взяли під контроль терористи, яких спонсорувала Російська Федерація, а українські ТЕЦ, теплоенергоцентралі, вони споживають вугілля певної марки. Якийсь певний антрацит, під який саме наші ТЕЦ заточені, який ще з Радянського Союзу добувають на Донбасі. Шахти окупували, звідти ми не могли отримувати вугілля. ТЕЦ потрібна була енергія. І що тоді уряд вирішив? Закуповувати за кордоном десь вугілля.

Контракт між "Центренерго" і компанією ARIDA. Фото: "Українська правда"

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Нібито закуповувати вугілля.

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Нібито за кордоном, нібито в Південній Африці. У 2016 році журналісти "Української правди" зробили величезне розслідування, де показали, що це насправді тільки за документами вугілля з Південної Африки. Насправді, це вугілля з нашої України, з окупованих територій "ДНР" і "ЛНР". І ось компанія, яка зареєстрована в Гонконзі — там неможливо з цих реєстрів подивитися, хто реальний власник цієї компанії. Але ми знайшли в інших кіпрських реєстрах підтверджений факт, що ця компанія отримала кредит, з 8 млн дол. освоїла 7,5 млн дол. від кіпрського офшору Тараса Козака. Тобто зв'язок Тараса Козака з торгівлею вугіллям з окупованих територій ми бачимо дуже чітко.

Маршрут завезення вугілля з ОРДЛО. Фото: "Українська правда"

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Безповоротний кредит — це була просто оплата, я так розумію. Так? І тому був цей нібито кредит.

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: За документами це був кредит. Ми це бачимо в аудиторських звітах. Але дуже цікаво — 2,5% кредит. Ви отримаєте десь зараз в банку кредит під 2,5%?

Схема офшорних операцій Козака. Фото: Центр протидії корупції

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Навряд.

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Немаленька сума — 8 млн дол. Вони освоїли 7,4 млн дол., якщо бути точним, з 8 млн. Але кредит не повертався. Ми дивимося аудиторські звіти за наступні роки і бачимо, що кредит просто списали. Тобто Тарас Козак списав кредит цієї офшорки.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Чи правильно я зрозуміла вас, що головне керівництво країни мало б бути теж в курсі на той момент, коли це вугілля видавалося за південноафриканське і поставлялося в Україну, що насправді воно з окупованих територій?

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Я впевнена, що такі структури як Служба безпеки України мали б виявити цю інформацію. З огляду на їхні ресурси, можливість працювати з агентурою, можливість стеження, можливість знімати інформацію з каналу зв'язків. Тобто дуже легко встановити інформацію, що замість південноафриканського нам впарюють вугілля з окупованих територій. І зрозуміти, а що ж це за компанії? Явно не було реакції. Цю інформацію легко можна було добути. Ми її знайшли взагалі не в Україні, ми знайшли її на Кіпрі. Це відкрита інформація, просто за реєстр потрібно платити. Ми заплатили 10 євро і отримали.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Виходить, що, як каже, наприклад, в одному зі своїх останніх блогів Сергій Лещенко, народний депутат VIII скликання, Петро Порошенко був теж в курсі.

— СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Саме Порошенко створював тепличні умови для бізнесу Медведчука. Він накладав санкції на український бізнес, який конкурував з Медведчуком. Їх "дрючили" чотири місяці, компанії зазнавали величезних збитків, а потім, коли санкції зняли, нікому не висунувши підозри у фінансуванні тероризму, у Медведчука вже була третина ринку імпорту зрідженого палива. "Роснефть" продавала для Медведчука з величезним дисконтом, щоб він його продавав в Україні.

Друга історія — як підконтрольний Порошенко АМКУ дав дозвіл структурам Медведчука взяти під свій контроль нафтопродуктопровід, який Медведчук використовував для імпорту дизельного палива в Україні. Також походження "Роснефти", також з величезним дисконтом поставляли структури Медведчука з Росії. Величезна мережа. Заправляючись на АЗС, ви навіть можете не знати, що це "Роснефть".

Також цей АМКУ за часів Порошенка дозволив структурам Медведчука взяти під контроль мережу заправок "Роснефти". Тому не дивно, що Порошенко не став воювати з телеімперією Медведчука, коли він став скуповувати канали.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Скажіть, а ви робили розслідування про скраплений газ, який під Медведчуком?

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Я в курсі про нафтопровід, так званий нафтопровід "Дружба".

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Скажіть, а відомо щось ЦПК про інші преференції, які були надані спільному бізнесу Медведчука та Козака щодо зрідженого газу, щодо нафтопроводу?

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Це дуже цікавий кут розслідування діяльності Медведчука, Козака, та інших пов'язаних з ними осіб. Так, в 2019 році структури Медведчука отримали контроль над компанією "Прикарпат Захід Транс". Ця компанія контролює ...

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Прямо перед виборами, наскільки я знаю.

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: ...1 100 км трубопроводу. Трубопровід непростий, ми його отримали після розпаду Радянського Союзу. Це трубопровід, по якому качається нафтопродукт з Росії та Білорусі. Поставки йдуть в Україну та Західну Європу через Угорщину. І володіла цим трубопроводом держава. А потім низкою деяких махінацій, рішенням суду після 2014 року цей трубопровід перейшов спочатку до структур швейцарської компанії, яка пов'язана з Віктором Медведчуком, а в 2019 році контрольний пакет акцій пішов білоруському олігарху Миколі Воробью. Є у них такийцікавий олігарх, близький товариш Олександра Лукашенка.

Якщо подивитися хронологію, то в січні 2019 року Віктор Медведчук їде на зустріч з Лукашенком, там вони спілкуються щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Але насправді, мені здається, що там вони не тільки про ситуацію на Донбасі спілкувалися, а спілкувалися про те, як би поділити нафтопровід і взяти ще такий елемент геополітичного контролю над Україною.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Підключимо до нашої бесіди медіаюриста, виконавчого директора ГО "Платформа прав людини" Олександра Бурмагіна. Скажи, а яка перспектива оскарження санкцій такого роду проти Козака, наприклад, в Європейському суді з прав людини? Я знаю, що ти там ведеш кілька справ. Наскільки він може їх оскаржити?

— ОЛЕКСАНДР БУРМАГІН: Дивіться, в Європейському суді є два порядки, які можуть бути застосовані. Так звані правила 39 пункту регламенту Європейського суду з прав людини, який передбачає такі екстраординарні процедури, дуже швидкі, коли Європейський суд в разі грубих порушень прав людини може дуже швидко відреагувати і вимагати від держави негайно припинити або ще щось зробити для усунення порушення прав. І щодо медіа, один раз було застосовано ось це правило 39. Воно зазвичай застосовується, коли є загроза життю, здоров'ю, коли катування або інше нелюдське поводження.

Тобто один варіант, що вони підуть за спеціальним правилом п. 39. Або вони маютьпройти всі національні суди в Україні й потім вже в загальному порядку звертатися до Європейського суду з приводу порушення ст. 10, можливо, статті, яка стосується Конвенції захисту прав про власність. Це в середньому займає від 5 до 10 років. Це досить тривалий процес.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Введення санкцій лише заморожує майно Козака, але не забирає його. А що буде, власне, з ліцензіями цих телеканалів? В якому стані вони будуть? Нацрада передасть їх комусь іншому, виставить на конкурс або що взагалі відбудеться з ліцензіями?

— ОЛЕКСАНДР БУРМАГІН: Санкції, наскільки я читав, полягають в тому, що ліцензії анулюються. Якщо не анулюються, то, звичайно, частоти ресурсів звільняються і регулятор в загальному порядку має провести конкурс на призначені частоти, що звільнилися. Однак якщо підуть зацікавлені особи оскаржити указ і рішення РНБО в національні суди, то, відповідно, в національних судах може бути винесено, припустимо, ухвалу про забезпечення позову і призупинення дії цих указів і рішення РНБО. Тоді це питання буде в замороженому вигляді.

Сам Адміністративний суд може поставити під сумнів це рішення і указ президента — все буде залежати від того, наскільки обґрунтованими та серйозними є ті матеріали СБУ, які показали всім на РНБО, але які поки що не бачило суспільство.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Питання до вас обох тепер. Хто ще з українських політиків і бізнесменів може теж потрапити під українські санкції або навіть під американські санкції?

— ДАРИНА КАЛЕНЮК: Віктор Медведчук вже давно під американськими санкціями. Його немає під українськими санкціями. Я думаю, що потрібно розглянути його діяльність і, я думаю, що це хороший кандидат, щоб потрапити під українські санкції. Але для Медведчука і тих людей, через яких він веде бізнес і через яких він деструктивно впливає в Україні на державні процеси, найбільше подіють саме американські санкції в розширеному форматі. Що я маю на увазі? Я маю на увазі санкції щодо його дружини, на яку він записав 98 компаній, зокрема 44 компанії на Кіпрі, чотири компанії в Болгарії, дві компанії у Великій Британії.

Ці люди живуть розкішно, ці люди постійно отримують гроші від торгівлі російською нафтою, зокрема на Заході. Тобто Медведчук відкрито говорить, заявляє журналістам, що "я не можу володіти бізнесом, тому що є американські санкції, тому я записав весь бізнес на свою дружину". Чим він, насправді, порушує дуже багато законів, зокрема за кордоном. Тобто він бреше про те, що, насправді він є кінцевим бенефіціаром, власником 98 компаній. Я думаю, що дуже добре спрацювало б розширення санкцій щодо Медведчука і на адресу Тараса Козака, і на адресу його цивільної дружини Наталії Лавренюк.

Навіть більше, американське санкційне законодавство передбачає, що якщо вже є особа під санкціями, і ця особа користується послугами якихось третіх осіб — фізичних або юридичних — для того, щоб обійти санкції, то ці треті особи можуть теж потрапити в список санкцій США. Саме тому ми звернулися до Міністерства фінансів і Держдеп США спільно з 17 іншими громадськими організаціями України, надаючи ці факти, і попросили їх: "Будь ласка, ось подивіться, ваші санкції — Медведчук просто "витираєними ноги". Він знайшов спосіб, як обійти ці санкції. Будь ласка, включіть його дружину та дружину Козака, і самого Козака до списку санкцій".

Схема отримання дивідендів Козаком від його цивільної дружини Лавренюк. Фото: Центр протидії корупції
Документи, що підтверджують участь дружин Медведчука і Козака в нафтогазовому російському бізнесі. Фото: програма "Схеми"

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Олександр, а ви що думаєте?

— ОЛЕКСАНДР БУРМАГІН: Все залежить від того, скільки та які матеріали є у наших спецслужб, у розвідки, контррозвідки, Служби безпеки. І, відповідно, спираючись на них, можна говорити про те, хто може потрапити в цей список санкцій. При цьому хотів би просто сказати, що, крім іншого, крім санкційного механізму, який є більше політичним, все ж стоїть питання про те, що якщо ви вже застосовуєте санкції, то маютьбути відповідні кримінальні справи. Тому що за тероризм у нас передбачена кримінальна відповідальність у кількох статтях Кримінального кодексу. Буде не зовсім логічним виглядати застосування санкцій в такій конфігурації без відповідних кримінальних справ і притягнення до кримінальної відповідальності цих осіб.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Саша, ми з тобою одночасно є членами Ради з питань свободи слова. І зараз канали, журналісти — їх вигнали на мітинги якісь. Вони мітингують, говорять про те, що це наступ на свободу слова. А ти як вважаєш — це є наступом на свободу слова?

— ОЛЕКСАНДР БУРМАГІН: Я не вважаю, що це наступ на свободу слова. Але це моя особиста думка, з огляду на зміст контенту цих каналів і те, як використовувалися ці три медіамайданчики. З іншого боку, виключно в формальній площині — це все ж втручання в свободу слова. Не наступ, бо це вже оцінка певна, а саме втручання.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: Ті документи, які надавали журналісти—розслідувачі, той же Центр протидії корупції — тобі не здається, що цього вже достатньо для застосування санкцій?

— ОЛЕКСАНДР БУРМАГІН: Санкції застосовували не суспільні організації. Санкції застосували державні інститути, на підставі матеріалів СБУ, як вони кажуть. І, дійсно, там є дві кримінальні справи — одна з 2019 року, друга з'явилася нещодавно, після введення санкцій. Але формальна поява кримінальних справ не дає відповідь на питання, що є підставою і в чому офіційно, в кримінальному порядку в контексті тероризму, держава підозрює пана Козака.

— ТЕТЯНА ПОПОВА: А ти знаєш, про що ці кримінальні справи?

— ОЛЕКСАНДР БУРМАГІН: Одна, з 2019 року, — там фігурують статті з приводу терористичної діяльності. Там фігурує пан Козак, але не можу сказати, в якому статусі. І після введення санкцій з'явилася ще одна справа — щодо, здається, ось цих схем поставки вугілля в ОРДЛО або закупівлі в ОРДЛО вугілля.

Прямий ефір