Ранній розвиток дітей стане найкращою інвестицією, — нардеп Володимир Воронов про реформу дошкільної освіти

Володимир Воронов. Скриншот: kanaldom.tv

На часі в Україні реформа дошкільної освіти, адже якісний розвиток дітей з раннього віку — це найкраща інвестиція у майбутнє держави. Так вважає голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Володимир Воронов. Співавтор законопроєкту №8030 пояснив у "Ранку Вдома", про які зміни йдеться, яку користь вони принесуть дітям, батькам та освітній сфері загалом.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Чому ви вирішили займатися саме дошкільною освітою?

— Це давня історія. Ще у 2019 році з'ясувалося, що ланку дошкільної освіти в Україні не реформували. Ми мали багаж, який нам дістався з радянського часу. Взагалі у всьому світі недостатньо уваги приділяють ранньому розвитку дитини, дошкільній освіті. За даними ЮНІСЕФ, станом на 2019 рік у світі приблизно 175 мільйонів дітей дошкільного віку не мали доступу до освітніх програм раннього розвитку. Звісно, що зараз з'явилися інші підходи, які давно пора впроваджувати у дошкільних закладах.

Ви кажете про ранній розвиток дітей. Про який вік йдеться? 

— На ваше запитання можна відповісти назвою бестселера японського психолога Масару Ібука "Після трьох вже пізно". Автор цієї книги вважає, що маленькі діти мають здатність навчитися чому завгодно. Він пропонує прості й зрозумілі прийоми навчання розвитку дитини. На його думку, те, що дорослі освоюють насилу, діти вивчають бавлячись. І головне в цьому процесі — вчасно ввести новий досвід.

В сучасному світі дитина обов'язково навчиться користуватися гаджетами, писати, читати. Головне — це навчити дитину любити, жити і мріяти. Наше завдання — зробити з кожної дитини щасливу особистість. Для цього потрібен якісний фундамент.

— Ви принесли проєкт закону №8030. Які саме зміни він передбачає?

— Це пропозиції щодо реформування державної політики у сфері раннього розвитку дитини. Один з перших кроків цієї стратегії — це оновлений Закон України "Про дошкільну освіту". Ми досі живемо згідно з законом, який ухвалили у 2001 році. Тобто 22 роки тому. З цей час змінилися підходи, з'явилися нові інструменти, нові виклики. Ми напрацювали дуже гарну концепцію нового закону, яка вже пройшла і підкомітет, і комітет.

Законопроєкт, зокрема, передбачає сім типів дитячих садочків. Також є пропозиція зробити центри підтримки батьків з перинатального періоду. Передбачається, що туди за консультаціями психологів та інших фахівців зможуть звертатися батьки новонароджених.

Передбачено, що діти з особливими потребами будуть мати асистентів, що спростить процес навчання у групах. Або ж такий асистент допоможе з індивідуальним навчанням.

Законопроєкт також передбачає багато автономій, в першу чергу — академічну. Тобто педагоги зможуть обирати собі навчальну програму, яка буде враховувати особливості конкретної дитини.

Взагалі реформа передбачає своєрідну освітню децентралізацію. Ініціатива буде належати дитячому закладу. Рішення щодо нагальних потреб прийматимуть безпосередньо у дитячому закладі. Більше прав і повноважень отримає батьківський комітет. Децентралізація передбачає гнучкість в прийнятті рішень. Від цього в першу чергу виграють діти, тому що це концепція дитиноцентризму — коли систему будують навколо потреб дитини й заради розвитку дітей. Ми вже зараз повинні усвідомити, що якісний ранній розвиток дитини — це найважливіший капітал України.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір