Шлях до Конституції — як ухвалювався основний закон України (ВІДЕО)

Конституция Украины. Фото: golos.com.ua

День Конституції відзначається в Україні 28 червня. Конституція — це основний закон України, який складається з 15 розділів і 161 статті. Але шлях до ухвалення цього документа був довгим і тернистим, йдеться в сюжеті телеканалу "Дом".

Конституція була ухвалена 28 червня 1996 року в 9:18 ранку після 24-годинного засідання Верховної Ради. Один із авторів основного закону і народний депутат перших трьох скликань Верховної Ради Василь Костицький зазначив, що напередодні того засідання були проголосовані лише чверть статей, решту голосували саме з 27 на 28 червня.

"Нам потрібно було виконати свої зобов'язання перед Радою Європи — ухвалити Конституцію в першому півріччі, враховуючи фактор російських виборів, на яких міг перемогти представник Комуністичної партії та міг бути розпочатий процес відновлення Радянського Союзу. З огляду на ці обставини, іншого вибору просто не було", — розповів він.

За роки незалежності країни Конституція не раз змінювалася. У 2004 році в основний закон внесли поправки, що розширюють повноваження парламенту. Таких істотних змін було ще кілька.

"У 2010 році президент Янукович у неконституційний спосіб повернув редакцію Конституції 1996 року, і фактично посилив своє положення і так сильного президента. Після Революції Гідності в 2014 році ми повернулися до редакції Конституції 2004 року, де парламент відіграє більш значну роль", — нагадала експерткиня з конституційного права Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.

Незважаючи на всі зміни, основні положення Конституції залишаються незмінними. Серед них — право на життя, свободу пересування, свободу думки тощо.

Однак першою українською Конституцією стали Договори і постанови прав і вольностей Війська Запорозького. Вони були підписані в 1710 році. Цей документ діяв чотири роки.

Читайте також: "Молода, але зріла і мудра" — яка Конституція України 25 років потому (ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що Швеція передала Україні три копії Конституції Пилипа Орлика. А до Дня Незалежності у Софійському соборі у Києві буде виставлений оригінал історичного документа — в Україну він потрапить вперше за 311 років. 

Прямий ефір