Процедуру повірки лічильника води пояснив юрист — терміни, за чий рахунок і яким чином

Счётчики воды. Фото: dengi.ua

В Україні законодавчо обов'язок злійснювати повірку лічильників води покладено на споживача. Нормами визначено, що ця процедура відбувається щочотири роки. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповів юрист, голова Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги міста Києва Михайло Харін.

За його словами, зараз часто виникає ситуація, коли люди пропускають повірку лічильників, а потім отримують великий рахунок на оплату комунальних послуг.

Але ця процедура визначена законом "Про метрологію та метрологічну діяльність".

"Тобто обов'язок проводити повірку покладено на нас із вами. Але зазначу одразу, що не можна негативно реагувати на таку процедуру, оскільки фахівці стверджують, що дуже часто лічильники показують неправильно та ці результати показань лічильників можуть бути завищені на 20-30%, а це також наші гроші", — сказав він.

За словами юриста, водоканал повинен повідомленням інформувати споживача за місяць до необхідності провести повірку лічильника.

"Наприклад, я оплачую комунальні послуги через інтернет, через особистий кабінет. В разі потреби провести повірку лічильника мені приходить повідомлення на електронну пошту, про те, що наближається термін. Крім того, в квитанціях вказується дата повірки лічильника. Якщо вона не вказана, то необхідно виходити з того, коли була остання повірка", — пояснив Харін.

Так, якщо у вас новий лічильник, тоді потрібно відраховувати від дати його виробництва, яка зафіксована в технічному паспорті. Якщо ж ви раніше проводили повірку, то потрібно рахувати від дати останньої повірки. Тоді облік буде здійснюватися не за нормами споживання або за середнім споживанням по будинку, а за фактичними показниками лічильника в квартирі.

Але в разі, якщо ви пропустили повірку лічильника, тоді цей лічильник, сам прилад, знімається з обліку водоканалу, і водоканал починає нараховувати або середнє споживання, або ж споживання по будинку, якщо в будинку встановлено загальний лічильник води.

"У цьому випадку віднімаються показники, які передаються з кожної квартири. Залишок ділитися на всіх мешканців і ось так виходить сума, яка нараховується. Але в будь-якому випадку обов'язок проводити повірку покладено на споживача. І це в наших інтересах, оскільки нормами визначено, що середнє споживання — це 8-10 кубометрів на людину. Якщо ця сім'я з 3 осіб, то це 30 кубометрів, або менше, а за лічильником це буде 15, але не більше ніж 15. Тобто це вдвічі менше, ніж буде налічуватися. І через це ми зацікавлені самі в тому, щоб вчасно провести повірку", — роз'яснив юрист.

Через те, що водоканал не проводить цю повірку, споживач сам визначає організацію або фірму, яка її проведе. Вартість повірки регулюється складністю доступу до лічильника і необхідністю його знімати.

"Зараз така техніка дуже точна. Немає необхідності знімати цей лічильник — одразу на місці в квартирі виписується акт, що проведена повірка. Але краще вибирати таку компанію, яка цим займалася, яка співпрацює з певним водоканалом. Тому що автоматично буде передана інформація водоканалу, і тоді немає необхідності у самого споживача звертатися до водоканалу для фіксації проведення повірки лічильника", — резюмував Михайло Харін.

Прямий ефір