Про опір жінок у Криму розповіли на виставці, яку назвали на честь особливої квітки з Ай-Петрі 

Виставка про опір жінок у Криму. Скриншот: kanaldim.tv

Виставка "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму" розповідає історії жінок, яких незаконно ув'язнили, вшановує силу дружин політв'язнів, нагадує про їхню боротьбу за свої права та свободи. Ця виставка — чергове нагадування усьому світові, що навіть через 10 років опір кримських татар триває і триватиме до моменту повної деокупації півострова. Більше дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Вшанувати силу волі дружин сучасних політв'язнів та тих, хто щоденно чинить спротив загарбникам в тимчасово окупованому Криму, та розповісти історії жінок, яких ув'язнили через підтримку України, вирішили організатори виставки "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму". Виставка має на меті показати опір громадян України в окупованому Криму попри дорогу ціну, яку доводиться за це платити.

"Ініціатива цієї виставки належить Тамілі Ташевій — постійній представниці Президента в Автономній Республіці Крим. Власне, Таміла запросила мене стати кураторкою й сформулювати мистецьке висловлювання про те, що переживають жінки в окупованому Криму за останні 10 років. Я запропонувала доповнити це ширшим історичним контекстом. Останні два місяці ми дуже інтенсивно працювали над цією виставкою", — розповідає кураторка виставки Тетяна Філевська.

Виставка "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму" — це чергове нагадування українцям та всьому світу, що навіть через 10 років — у 2024 році, спротив кримських татар триває. Буде тривати до моменту повної деокупації Криму та повернення півострова під контроль України.

"Для нас дуже важливий досвід всіх, хто проживає цю війну, окупацію. Перш за все, ми хочемо проявити солідарність, підтримати тих жінок, які зазвичай ще менш видимі, ще більш вразливі, ніж чоловіки, в таких обставинах. Власне, героїнями нашої виставки є жінки, які втратили свій дім в Криму, жінки, які перебувають в окупації, і жінки чиї чоловіки ув'язненні в російських тюрмах, жінки, які самі стали політичними бранками, заручницями Кремля. Ми говоримо про це колесо репресій, колесо насильства, яке провокує російська окупація в Криму вже не перше десятиріччя", — додала Тетяна Філевська.

Мистецькі роботи, представлені на виставці, діляться на дві частини. Перша — присвята сучасним подіям у Криму, друга — давні історії та тому, як її сприймають люди сьогодні. Ці теми об'єднали твори кількох художниць та активісток.

"Політика безперечно не може вмістити всі приклади історії простих людей. Політики тільки кажуть про утиски, але що вони мають на увазі? Хочеться, щоб це не просто була суха політика, а та політика, яка має під собою історії. Без історій простих людей політика не можлива. Була історія, коли 800 кримських татар вийшли на Червону площу на протест. Їх побили. Мустафа Джемілєв був серед цих людей. Його так само звідти відправили в табір на 15 років. Я не могла це не намалювати", — зізналася художниця Алевтина Кахідзе.

Є на виставці й серія робіт Юлії По, яка відстежила та буквально по днях відобразила події березня 2014 року. Це початок окупації Криму російськими зеленими чоловічками. Кожна зі світлин — знімок з екрана з відео десятирічної давнини, яке Юлія зберегла й перетворила на мистецьку виставку.

"Викладали всі відео й просто просили їх зберігати у себе на комп'ютерах, тому що вони зникають. Я просто фіксувала ці події, завантажували собі на комп'ютер ці відео. Я й не планувала робити щось з цього, мені просто хотілося допомогти. Пізніше я зрозуміла, що я маю про це розповісти попри те, що мене там на той момент не було. Хоча я народилася в Криму, там залишилися мої родичі. Тож я, як художник, веду власну боротьбу", — резюмувала художниця, фотографка Юлія По. 

Загалом до експозиції "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму" увійшли десятки різноманітних картин та фотографій. Подивитись на них та дізнатись історію українських жінок можна в офісі Кримської платформи у Києві, але тільки за попереднім записом. Виставка триватиме до травня.

До речі, ломикамінь — квітка, оспівана Лесею Українкою, яка побачила її на Ай-Петрі та увічнила в рядку: "Камінь пробила вона, той камінь, що все переміг".

Також цікаво: Історію жителів окупованого Ірпеня розповіла авторка виставки текстильних скульптур — унікальна експозиція 

Прямий ефір