Історію жителів окупованого Ірпеня розповіла авторка виставки текстильних скульптур — унікальна експозиція 

Скульптура з виставки "Поворот на Ірпінь". Скриншот: kanaldim.tv

"Поворот на Ірпінь". Таку назву отримала виставка текстильних скульптур відомої української майстрині Оксани Цюпи. Ляльки стали прототипами людей, котрі опинилися в окупованому місті на початку повномасштабного вторгнення. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Однією з них стала мама художниці, яка невдовзі після звільнення міста померла. Саме їй Оксана Цюпа присвятила свій проєкт. 

"Скульптура матері називається "Сховай мене". Як почалася повномасштабна війна, матір згадала дитинство, адже вона пережила Другу світову війну. Вона дуже просила: "Сховай мене". Власне, я її накривала двома ковдрами", — розповідає авторка виставки текстильних скульптур Оксана Цюпа. 

За освітою Оксана Цюпа художниця-костюмерка. Понад 20 років свого життя вона присвятила унікальній техніці текстильної ляльки. 

"Це моя 32 виставка виставки. Вони відбувалися в Україні й за кордоном. Остання була минулого року в Брюсселі, наприклад. Крім мене, в Україні таким ніхто не займається. Це досить рідкісна техніка й впізнавана, що дуже важливо для художника", — додає майстриня. 

Початок повномасштабної війни жінка зустріла у своїй квартирі в Ірпені разом з 92-річною мамою, яка страждала на хворобу Альцгеймера. 

"Зрозуміло було, що маму не можна евакуювати. Це специфіка хвороби. Я швидко зорієнтувалася, придбала продукти, набрала води, влаштувала побут", — пригадала Оксана Цюпа. 

Перші тижні так і трималися під постійними вибухами, в страху невідомості. Жінка заспокоювала тяжко хвору маму і допомагала тим, хто цього потребував. В березні, коли вимкнули газ, Оксана Цюпа збагнула, що треба тікати та у будь-який спосіб вивозити маму та й допомогти іншим. Вона знайшла контакти волонтерів, які допомагали з транспортом, і вивели людей з оточеного міста. Маму одразу забрали в лікарню, а Оксана Цюпа оселилася у знайомих в Києві. У квітні мами не стало. Та майстриня, повернувшись додому після звільнення міста, вирішила створити проєкт на згадку про пережиті жахіття. 

"Як будь-який художник, ти маєш відрефлексувати такі події. Потім видаєш назовні те, що ти відпрацював всередині. Я віддаю назовні текстиль", — резюмує авторка текстильних скульптур. 

Щоб втілити ідею в життя, мисткиня творила з самого ранку і до пізньої ночі. За кілька місяців виготовила 13 текстильних скульптур, створила графічні малюнки будинків і представила проєкт з символічною назвою "Поворот на Ірпінь" в місцевому історико-краєзнавчому музеї. Головними персонажами експозиції стали мешканці кількох ірпінських багатоповерхівок. 

Через своїх героїв Оксана Цюпа передала трагічні та болісні історії виживання та евакуації людей. Ось як в текстильній скульптурі під назвою "П'ятеро". Молода вагітна жінка з двома дітьми та котиком намагаються врятуватись, перебравшись через зруйнований Романівський міст. Поруч з родиною троє місцевих, які не виїжджали аж до самого звільнення міста. Деякі роботи розповідають про людей, котрі переймалися долею тварин. Як скульптура під назвою "Надія", про жінку, яка повернулася до своїх улюбленців. 

Створивши проєкт майстриня не тільки пережила свої болісні спогади, а й поділилася історіями, котрі назавжди закарбуються в пам'яті українців. Нині Оксана Цюпа планує створити ще кілька скульптур та онлайн експозицію. При цьому жінка встигає волонтерити. Разом з подругами шиє спідню білизну для поранених бійців та вірить у як найшвидшу перемогу України. 

Читайте також: В Україні презентували виставку SNAFU про нормальне життя під час війни

Медіа-партнери
Прямий ефір