Експерт пояснив, як Росія обходить санкції G7 щодо продажу нафти  

Як Росія торгує нафтою. Скриншот: kanaldim.tv

Часто РФ називають "великою бензоколонкою". Попри граничні ціни на нафту, Росія все ж обходить санкції G7. Чи реально обмежити можливості Росії на ринку нафти? Хто може на це вплинути? Ці питання журналісти "Ранку Вдома" поставили експертам.

Індія головує у G20. Співпраця з Росією, зокрема в енергетичній галузі, стала для Індії пріоритетною. Країна один з головних покупців російської нафти.

"Російську нафту купує Індія, Китай, та Німеччина. Остання купує її через треті країни. Тобто російську нафту переробляють та продають як дизпаливо на європейські ринки. В принципі, на різних ринках є перероблена російська нафта", — пояснює експерт у сфері енергетики Юрій Корольчук.

До того ж торгують за ринковими цінами. Обмеження у 60 доларів за барель російської нафти встановили на саміті G7 не працює? Країни, з якими нині торгує Росія, відмовилися виставляти граничну ціну. Тож російські компанії змінили ринок збуту.

Ще один шлях вивезення нафти — морем. Офіційно танкери з ЄС та США в порти Росії не заходять. Втім, щоб не втрачати прибуток, судна почали перереєструвати в інших країнах.

"Наприклад, Мальта, Кіпр чи Греція. Там багато підприємств, які володіють великими танкерами. Перед санкціями вони виводили з-під юрисдикції Європейського Союзу більшу частину своїх танкерів", — додав експерт.

Ці судна нині перевозять російську нафту за ринковими цінами. Організація країн експортерів нафти ОПЕК прийняла рішення скоротити видобуток. Отже, є дефіцит. Ціна зростає.

Як ставляться до таких схем у G7? Велика Британія, приміром, нарощує видобуток власної нафти, аби зменшити ринок збуту для Кремля. Ще один варіант — нарощувати видобуток газу та нафти в третіх країнах, зокрема в Азії.

Тим часом російська нафта купується, танкери проходять нейтральні води й бюджет Росії наповнюється. Торішні надходження — колосальні, каже Юрій Корольчук. За його словами, це 380 мільярдів доларів. Більша частина цієї суми — це дохід від продажу нафти, газу та вугілля. До речі, російський газ купує Індія та Китай.

"Неодноразово світ був свідком того, що Росія використовувала енергію як зброю. Кремль використовував нафту і газ, аби послабити лідерів інших країн, коли вони приходили на Червону площу. Зараз ця загроза ще більше. Росія озброює ядерну енергію", — резюмував президент України Володимир Зеленський.

Хоч зламати економіку Росії доволі складно, світові лідери продовжують шукати нові шляхи, аби в країни агресора не було грошей на фінансування війни.

Читайте також: Експерт розповів про втрати Чорноморського флоту РФ

Прямий ефір