Приватизація-2021 — очікування і плани: "Официальный разговор" із Костянтином Кошеленком

Константин Кошеленко. Фото: Facebook

У 2021 році в Україні триває приватизація державних об’єктів. Внаслідок приватизації бюджет країни поповниться на 12 млрд грн, очікують експерти.

Чому приватизація важлива для України і як вона вплине на економіку — розповів заступник голови Фонду державного майна України Костянтин Кошеленко у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Ви були на форумі "Південна стратегія розвитку". Розкажіть про ваші враження.

— Форум проводився на півдні країни, на Арабатській Стрілці, в 10 км від Криму. У ньому брали участь представники Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької областей. Це були керівники обласних державних адміністрацій, представники бізнесу, представники громад.

Метою даного форуму було залучення інвестицій на південь країни. Адже велика кількість об’єктів півдня — це і можливість для розвитку промисловості, і можливість для розвитку рекреаційної інфраструктури, і велика кількість інвесторів були цим зацікавлені. Ми у Фонді держмайна просуваємо об’єкти, які передаються на приватизацію.

Там, зокрема, є активи на півдні країни — Скадовський, Усть-Дунайський, Білгород-Дністровський порти. Вони не є профільними для держави, давно вимагають інвестицій, перебувають в поганому стані. Зараз, за ​​допомогою залучення профільного інвестора, держава може отримати гроші за ці активи в бюджет.

Громадяни отримають робочі місця в містах, де вони розташовані, а бізнес — можливість для свого розвитку. Відтак за гроші приватних інвесторів ми розвиваємо країну.

— Що Україна отримає від приватизації? На який результат чекати?

— Потрібно дивитися на цифри. За 2020 рік ми за допомогою приватизації залучили в чотири рази більше інвестицій, ніж в 2019-му, і в вісім разів більше, ніж в 2018 році.

На 2021 рік встановлено план в розмірі 12 млрд грн, з яких 3,7 млрд грн планується отримати в рамках малої приватизації. Ми вже провели 200 успішних аукціонів від початку року, і очікуємо за їх результатами 1,5 млрд грн. Це тільки мала приватизація.

Велика приватизація вже розблокована, підприємства, як Об’єднана гірничо-хімічна компанія, як завод "Більшовик", готель "Президент" — всі вони потребують інвестицій.

— Чому продаж цих підприємств буде приносити дохід?

— Ми багато років спостерігали картину, коли чесний бізнес в умовах конкуренції розвивається, створює якусь цінність для клієнтів, і таким чином зростає. Водночас хтось інший, маючи такий корупційний доступ до державного майна, мав легкі прибутки, наносив збитки державі і громадянам.

Приватизація розбиває цю схему, і переводить активи з непрацюючих в працюючі, приватні. Досвід говорить про те, що на кожну гривню, вкладену на покупку, інвестори ще вкладають близько 5 грн в модернізацію підприємства. Тобто він ще вкладе півмільярда гривень, створить робочі місця і сучасне виробництво. Від цього виграють усі: і держава отримає гроші, і бізнес — розвиток, а громадяни — робочі місця.

— Чому сама держава не може ефективно управляти цими підприємствами?

— Це досвід не тільки України. Це досвід США, Європи. Він говорить про те, що держава не може бути ефективним власником просто тому, що в такій системі управління виникають зацікавлені люди, недержавні, які намагаються або купувати дешевше у своїх, або подорожче через своїх. Таким чином через прокладки з державних підприємств вимиваються мільйони гривень. Проконтролювати це усюди неможливо.

Приватний інвестор завжди якісніше проконтролює ведення бізнесу в своєму активі, тому є більш ефективним управлінцем. До того ж, держава отримує дивіденди від державних підприємств. І практично нічого не інвестує в них. Відновленням підприємств займається приватний інвестор, який заведе гроші, призведе в порядок і зробить їх конкурентними. Тому що зараз те, що ми продаємо, — це вже напівзруйновані або дуже застарілі підприємства.

— Чому на деяких підприємствах встановлюється державно-приватна власність?

— На приватизацію йдуть не профільні для держави активи, які не потрібні державі для виконання своєї функції. Наприклад, готелі. Адже держава точно не повинно бути готельером. Тому такі об’єкти точно передаються на приватизацію.

Об’єкти більш стратегічного значення або залишаються в управлінні державою, або залучається державно-приватне партнерство, де здійснюється спільне ведення діяльності.

— Розкажіть про саму процедуру приватизації.

— Знаєте, все просто. Заходьте зі смартфона на сайт privatization.gov.ua. Там можна подивитися каталог всього, що є для приватизації. На об’єкт можна навіть підписатися, як на сторінку в соціальній мережі, і коли буде оголошено на нього аукціон, ви отримаєте повідомлення. Також можна подивитися на об’єкти на карті країни.

Далі можна взяти участь в аукціоні через "ProZorro. Продажі". Це повністю анонімна участь. Навіть Фонд не знає прізвища і імена учасників, їхню кількість і їхні стартові цінові пропозиції до проведення аукціону.

Після того, як пройде аукціон, той, хто запропонує більшу суму, має можливість укласти з державою договір, перерахувати гроші в бюджет і отримати цей актив, управляти і розвивати його.

— Який найбільш видовищний об’єкт приватизації ви можете згадати?

— Один з найбільш видовищних об’єктів — це колонія у Львові. Це в’язниця, яка не функціонувала вже кілька років. Держава тільки витрачала гроші на її утримання.

Ця колонія була продана за понад 400 млн грн. Її придбала IT-компанія, яка налаштована розвивати навчальні та виробничі кампуси. По суті, розвивати інфраструктуру Львова, оскільки будуть побудовані і дитячі садки, і житло, і парки, і сквери. Це не тільки 400 млн грн в бюджет, а ще й комплексний розвиток міста.

— Чи є на сході України підприємства, які можуть бути цікаві інвесторам?

— Цього року планується приватизація Азовського судноремонтного заводу, підприємства з великим потенціалом, яке давно потребує інвестицій. Після того, як воно буде приватизовано, воно зможе збільшити асортимент своєї продукції і перейти на виробництво більш сучасної продукції. І, звичайно ж, це робочі місця для жителів Маріуполя.

Прямий ефір