Як Грузія допомагає РФ обходити санкції — коментарі експертів

Віктор Орбан та Іраклій Гарібашвілі. Скриншот: kanaldim.tv

Грузинський народ активно підтримує Україну в боротьбі проти Росії. Водночас уряд Грузії допомагає країні-агресору обходити санкції. Навіть окупація 20% країни не перешкоджає цьому. На що ж орієнтується Грузія? Чому допомагає Росії ввозити санкційні товари? Ці питання журналісти "Ранку Вдома" поставили експертам.

З початку війни Росії проти України грузинський прем'єр Гаррібашвілі прийняв багато гостей. Та й сам він в гості літає. Щоправда, частіше в країни Азії, ніж в Європу. Відвідав і Китай. Був гостем на саміті "Один пояс, один шлях" в Пекіні. Налагоджував "взаємовигідну співпрацю".

"Їхнім стратегічним напрямком розвитку є інтеграція в інфраструктурні та економічні проєкти, які пропонує Китай", — пояснює політолог Андрій Вігірінський.

Співпраця з Китаєм — це не тільки економіка чи інфраструктура. Фактично, це страховка. Нехай навіть у формі будівництва. Зокрема, глибоководного порту в грузинській Анаклії.

"Я думаю, що цей порт перейде китайцям як компанії, що керує активом. Я думаю, що китайці заволодіють цим портом і будуть поглиблювати економічне вторгнення в Грузію. Тут інтереси Китаю та Росії йдуть в конфронтацію. Кремль ухвалив рішення про створення військово-морської бази. Це 35 кілометрів від майбутнього порту в Анаклії", — каже експерт Центру зовнішньополітичних досліджень OPAD (Грузія) Вахтанг Маїсая.

Тож китайський проєкт — це і противага Росії, і гра в баланс на міжнародній арені. Спочатку повномасштабного вторгнення в Україну Грузія для Росії стала перевальною базою для підсанкційних товарів.

"Росія і Грузія, на жаль, зараз нарощують торгово-економічні відносини. Росія стала головним стратегічним партнером Грузії. Тут фактично вливаються російські інвестиції, як прямі, так і тіньові. Захоплюють головні економічні інструменти так званими сірими сегментами, тобто російською стороною. Потік так званих російських "туристів" росте і росте", — резюмує Вахтанг Маїсая.

Грузія приймає росіян, які тікають від мобілізації, та збільшує паралельний імпорт до Росії. Це попри восьмиденну війну між країнами й окупацію Кремлем частини Грузії. Чому ж вона допомагає країні-агресорці?

"Благодійників в цьому світі немає. Якщо можна заробити на війні, то на ній заробляють всі. На ній заробляє й Польща, турки й грузини. Кожен як може. Якщо товари, які раніше не постачалися в Грузію, після запровадження санкцій їдуть в Грузію в тій же кількості, якої раніше потребувала Російська Федерація, то компанія-виробник усвідомлює, куди далі цей товар попрямує", — вважає політолог Андрій Вігірінський.

Чи буде грузинський коридор для підсанкційних товарів працювати далі? Все залежить виключно від уряду Грузії. Він балансує між усіма гравцями, уникає ризиків та шукає вигоду.

Читайте також: Кібервійна: як змінилися правила гри через напад Росії на Україну

Прямий ефір