Поява "Дахау", публікація теорії відносності Ейнштейна та війна в Іраку — 20 березня в історії 

Зустрічаємо середу, 20 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

20 березня 1639 року народився гетьман України Іван Мазепа. Впродовж багатьох століть кремлівська пропаганда створювала йому образ зрадника. Насправді вклад Мазепи у розвиток Української держави величезний. Він був при владі понад 20 років, що є абсолютним рекордом. За його правління припинилась громадянська війна, руїна, почалося економічне відродження та активне будівництво. Мазепа завдяки союзу зі шведами хотів позбавити влади московитів в Україні. За розпорядженням Петра I Російська православна церква оголосила гетьману анафему. Восени 2018 року Вселенський патріархат заявив, що ніколи її не визнавав, адже це було суто політичне рішення. 

Цього дня 1815 року Наполеон Бонапарт повернувся до Парижа після свого першого заслання на острів Ельба. Звідти він втік зі своїм почесним караулом. Друге правління французького імператора тривало 100 днів. Врешті, під натиском військ сьомої коаліції Наполеон Бонапарт удруге і востаннє зрікся влади. Він помер у вигнанні на острові Святої Єлени. 

20 березня 1916 року Альберт Ейнштейн опублікував теорію відносності. Праця з'явилася на сторінках одного з німецьких журналів. Втім, теорія відносності, яка описує зв'язок між простором і часом для об'єктів, які рухаються з постійною швидкістю по прямій, наукова спільнота сприйняла не одразу. Знадобилось майже 15 років, щоб вона отримала визнання. Багато вчених вважають теорію відносності Ейнштейна найвизначнішою та найкрасивішою теоретичною побудовою в історії фізики. 

91 рік тому почав діяти перший концентраційний табір нацистської Німеччини "Дахау". Уряд Гітлера створив його з метою ліквідації так званих ворогів режиму. Вже з початком Другої світової війни до табору почали звозити населення з окупованих територій, переважно євреїв та військовополонених. Людей катували, морили голодом та холодом, проводили хірургічні операції без анестезії, змушували до тяжких робіт. 1945 року в'язнів "Дахау" звільнили американські військові. Жертвами концентраційного табору стали понад 40 000 осіб. Всього у ньому утримували понад 200 000 тисяч полонених з усієї Європи. 

20 березня 2003 року розпочалася війна в Іраці. Армія США та коаліційні війська здійснили перші бомбардування іракської території. Приводом для цього стала загроза глобальній безпеці з боку режиму Саддама Хусейна. По Іраку було завдано майже 30 000 ракетно-бомбових ударів. Розгромлена іракська армія за 19 днів втратила понад 7 000 військових. У складі коаліції було близько 200 жертв. Результат військового конфлікту — повалення уряду Саддама Хусейна. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір