Популяризація профтехосвіти серед української молоді: розмова з очільницею Директорату професійної освіти МОН

Ілюстрація: poltava.to

До початку навчального року залишається менш як два тижні. Тому якщо ваші діти вже закінчили школу, але не знають, куди вступати, послухайте про можливості профтехосвіти.  Генеральна директорка директорату професійної освіти Ірина Шумік розповіла у "Ранку Вдома" про те, чому потрібно популяризувати профтехосвіту серед молоді.

Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.


— Що таке профтехосвіта. Чому вона корисна саме для молоді?

— Взагалі професійно-технічна освіта — це здобуття професії. Простої, прикладної, коли ви можете, вмієте щось робити руками. Попри повномасштабну війну, Україна розвивається, наша промисловість розвивається, і сьогодні є велика потреба саме у професійних кадрах за окремими технічними професіями. Тому ми запрошуємо молодь до нас в заклади професійно-технічної освіти для того, щоб отримати фах своєї мрії та бути досить успішним. Дослідження на сьогодні показують, що середня заробітна плата фахівця технічних професій значно вища, ніж, наприклад, випускника юридичного факультету.

— Де можна знайти інформацію, яка допоможе абітурієнтам визначитись з майбутньою професією?

— Зазвичай заклади професійно-технічної секції проводять дні відкритих дверей. Але не кожен, особливо зараз, може долучитися, проїхати в заклад, ознайомитися з матеріально-технічною базою. Тому Міністерство освіти й науки цього року презентувало новий сайт, який називається "Профтех".  Він доступний за лінком proftech.mon.gov.ua, де зібрані всі освітні пропозиції від закладів професійно-технічної освіти. Хочу зауважити, що цим сайтом можуть скористатися як діти, які обирають свій фах.

Сьогодні і є дві можливості вступити до закладів професійно-технічної освіти після 9 класу і тоді навчання триватиме 3 роки одночасної з добуттям повної загальної середньої освіти. Або після 11 класу і термін навчання буде тривати десь рік, можливо півтора, якщо ви оберете дуже складну технічну професію, як, наприклад, верстатник широкого профілю.

Водночас ми відкриваємо нові освітні можливості для дорослих. Якщо хтось потребує зміни фаху або втратив роботу, то може прийти до профтехосвітніх закладів на перекваліфікацію. Це актуально для внутрішньо переміщених осіб або, наприклад, для ветеранів, які мають поранення, не можуть продовжувати працювати за своїм попереднім фахом, то ми їм надаємо можливість перекваліфікації.  навчатися орієнтовно від трьох до шести місяців. На сайті є інформація про всі професії, про заклади професійно-технічної освіти, які надають такі освітні послуги.

— Чи не запізно обирати собі навчальний заклад? Чи встигне людина вступити?

— В нас новий навчальний рік розпочинається 1 вересня тільки для учнів 9 класів, або після 11 класу. Доросле населення може вступати до закладу протягом року. Саме навчання розпочнеться після того, як сформується група. Тож школярі, які оберуть навчання в професійно-технічних закладах, розпочнуть заняття саме з 1 вересня. Проте, ми цього року продовжуємо набір до закладів професійно-технічної освіти до 1 жовтня. 

Власне, ті, хто не будуть зараховані, наприклад, до закладів вищої освіти або до закладів фахової передвищої, ще матимуть змогу отримати свій фах. Можливо, навіть продовжити вже безпосередньо свою діяльність у професійній сфері.

— Як саме сайт допомагає абітурієнтам визначитися з напрямком навчання?

— Я б тут порадила, якщо хтось сумнівається, який саме фах потрібно обрати, то варто пройти профорієнтаційні тестування. Ці профорієнтаційні тестування доступні на сайті, наприклад, служби зайнятості. Є у відкритому доступі на різних джерелах, ресурсах в інтернеті. Міністерство освіти й науки теж має відповідний Інформаційний ресурс, який має назву "Обери професії своєї мрії", це всеукраїнський проєкт. Там можна ознайомитися з тим, у чому полягає суть тої чи іншої роботи.

Коли ви орієнтовно розумієте, в яку сферу вам хочеться піти, чи в будівництво, чи в сільське господарство, тоді вже ми пропонуємо прийти на наш сайт, бо в нас є дуже зручна тема пошуку. Тобто ви обираєте ту сферу, наприклад, будівництво, далі вам йде пропозиція стосовно професії, які на сьогодні можна здобути в будівництві. Потім вже, коли ви визначаєтеся з професією, далі вас система перенаправляє безпосередньо на той перелік закладів, які надають освітні послуги за цими професіями. 

Можна починати з того, що спочатку обрати регіон, а потім обирати сферу, яка запропонована в цьому регіоні. Втім, таких унікальних професій насправді не так багато. Це можуть бути, наприклад, бурильники, яких тільки два заклади готують. Або така унікальна професія, як майстер петриківського розпису. У Дніпропетровській області є така професія. Загалом стандартизований набір представлений в кожному регіоні й навіть в декількох закладах професійної освіти.

— Які зараз популярні спеціальності?


— В нас залишається стереотип з радянських часів, про те, що профтех це абсолютно не престижно. За нашим дослідженням 50% учнів роблять вибір стосовно майбутнього фаху саме за рекомендацією батьків. Батьківський стереотип про те, що це брудний завод, про те, що там якась страшна жахлива уніформа, про те, що старі технології, наприклад, те саме зварювання, ми пам'ятаємо ці величезні електроди. Ніхто не знає, що зараз аргонне зварювання, коли це малесенький струм, який просто дуже тонкі шви зварює. Це нові технології.

Цей стереотип потрібно подолати. До цього ми долучаємо також і бізнеси, щоб вони показували, як сьогодні організовано технологічне виробництво. Якщо повертатися до потреби, то зараз надзвичайно цінуються технічні фахівці. Це, наприклад, автослюсарі, зварювальники, це виробництво, яке пов'язано з посиленням нашої оборонної спроможності, токарі. Тобто дійсно ті, хто створюють просто неймовірні речі в індустріальному секторі. Але водночас залишаються ті, хто створюють просто неймовірні речі в індустріальному секторі.

Водночас потрібні кухарі та водії. Ми теж знаємо, наскільки зараз логістика розвинена. Вправних фахівців в логістичній сфері потребує сьогодні кожен сектор. Потрібні комбайнери, трактористи в сільському господарстві.

— У чому перспективи?

— По-перше, це дуже швидкий вихід на ринок праці. По-друге, це дійсно хороша заробітна плата. По-третє, це можливість професійного і кар'єрного зростання. Це теж цей стереотип, що якщо ви закінчите профтех, то вам далі в житті більше нічого не світить.

Насправді можна далі розвиватися, вступати до закладів вищої освіти, отримувати, наприклад, додатковий плац менеджменту і зростати, переходити на інший рівень на вашому підприємстві. Саме цим ми зараз активно займаємося в міністерстві, щоб розширити можливості професійної й кар'єрного консультування в закладах загальної та середньої освіти. Показати учням, шкіл і їхнім батькам, наскільки змінилося виробництво, як змінюються заклади професійно-технічної освіти. Наскільки вони яскраві, сучасні, з новим обладнанням.

Знаєте, часто учні, які вже навчаються в профтехучилищі, говорять, що в школу повертатися не хочемо, бо тут значно цікавіше. Тому ми прагнемо робити все можливе, щоб навчання у нас у профтехах було надзвичайно цікавим.

Читайте також: Фестиваль "Тут живемо літо": про підтримку ментального здоров'я українців говоримо з психологинею руху JuniorS

Прямий ефір