Початок гетьманства Пилипа Орлика, відкриття острова Пасхи та арешт Кобзаря — 5 квітня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 5 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

5 квітня 1710 року у молдавському місті Бендери гетьманом України обрали Пилипа Орлика. Це сталося під час козацької ради, на якій також була ухвалена угода під назвою "Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького". Саме цей документ згодом отримав назву Конституція Пилипа Орлика. Вона фактично проголошувала в Україні незалежну республіку. Документ містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Конституція Пилипа Орлика укладена у двох примірниках староукраїнською та латинською мовами. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика, зберігається в Національному архіві Швеції у Стокгольмі.

Цього дня у 1722 році голландський мореплавець Якоб Рогевен відкрив острів Пасхи. Він знаходиться у найвіддаленіших південній частині Тихого океану і є територією Чилі. Того дня святкували перший день християнської Пасхи. Звідси й походить назва. Візитна картка острова — статуї Моаі, створені місцевими мешканцями між 13 та 16 століттям. Їх там майже 1 000. На території острова знаходиться національний парк Рапануі, який є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

5 квітня 1847 року заарештували легендарного українського поета і художника Тараса Шевченка. Його схопили на дніпровській переправі, коли він повертався до Києва. Причиною цьому стала участь Кобзаря у політичній організації Кирило-Мефодіївське братство. Вирок десять років заслання в Орську фортецю із забороною писати та малювати. Проте потайки Шевченко все ж продовжував творити.

69 років тому у відставку подав один з найвидатніших політиків минулого століття Вінстон Черчилль. На той момент йому було 80 років. Загалом на посаді прем'єр-міністра під час двох каденцій Черчилль був майже 10 років. Захист європейської ліберальної демократії — одне з головних досягнень Вінстона Черчилля.

5 квітня 1992 року розпочалася воєнна облога Сараєва. Це була одна з найжорстокіших сторінок Боснійської війни, що розгорілася після розпаду Югославії. Бойові дії супроводжувалися численними воєнними злочинами та етнічними частками. Блокада нинішньої столиці Боснії й Герцеговини тривала 44 місяці. В цей час боснійські серби обстрілювали місто з артилерії. Люди жили у зруйнованих будинках без електрики й опалення. Загинуло майже 12 000 осіб. Воєнні злочини під час облоги Сараєва лягли в основу міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір