План цифровізації України: "Официальный разговор" із Михайлом Федоровим

Михаил Фёдоров. Фото: kanaldom.tv

Україна прагне стати цифровою державою. У планах — перевести всі державні послуги в онлайн найближчим часом.

Що для цього робиться і якою має стати цифрова Україна у підсумку — розповів віцепрем’єрміністр — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Якою має бути цифрова Україна?

— По-перше, це має бути країна, в якій стане менше послуг. На сьогоднішній день їх існує понад 2 тис. Їх має бути не більше 300 — це основні. Багато послуг потрібно ліквідувати, деякі об’єднати, щоб вони були доступні в одній онлайнзаяві. Потрібно зробити зрозумілу державу.

Держава має бути зручним сервісом у смартфоні. Якщо всередині нього буде дуже багато функцій, він не зможе бути зручним. Тому мета — менше функцій і зручність.

По-друге, все від початку потрібно робити для мобільного телефону, тому що весь трафік, вся зручність переходить в мобільний телефон. Тому ми хочемо, щоб держава в смартфоні була не тільки на папері, а й на ділі. Ми завжди орієнтуємося на послуги, які можна запустити в смартфоні. Хочеться, щоб послуги можна було надати в кілька кліків. Відтак реєстри зможуть обмінюватися даними та взаємодіяти в електронному режимі, без участі чиновників.

Це третій елемент нашого бачення — послуги мають бути автоматичними, без участі чиновників. Деякі такі послуги ми вже запустили. Наприклад, це автоматична реєстрація бізнесу, будівельна реформа.

— Для цього ви об’єднали понад 350 реєстрів.

— Вони не всі взаємодіють між собою. Взаємодіють між собою понад 70 реєстрів. Але й 300 реєстрів — це багато. А якщо врахувати дрібні реєстри, їх ще більше.

Тому ми максимально налагоджуємо взаємодію між цими реєстрами, створюємо платформу, куди ми зможемо всі ці реєстри перевести, тобто оновити їх.

У нас є деякі міністерства, які платять 300 млн грн за підтримку своїх реєстрів, але до цих реєстрів неможливо підключитися, вони в неякісному стані. Поступово ми цю систему змінюємо.

Ми зробили платформу, на якій можна створювати реєстри швидко, дешево. Поступово ми будемо переносити на неї всі реєстри. Щоб вони були в захищеній інфраструктурі та нормально працювали.

— Ви говорили, що "Держава в смартфоні" буде коштувати копійки. Так і вийшло?

— У минулому році ми працювали за рахунок донорів, бізнесу. В цьому році ще немає бюджету. У нас є гроші на держпідприємство, яке розробляє додаток. Там всього 38 розробників. Вони отримують ринкову зарплату. Але ми прагнемо до того, щоб вони заробляли більше.

Ось у нас є, наприклад, 500 млн грн — ми підключаємо села до інтернету. У нас працюють сотні успішних в світі IT-компаній. Вони нам допомагають в цьому процесі.

— Цими розробками цікавляться за кордоном?

— Постійно цікавляться програмою для контролю самоізоляції. Часто ми просто ділимося технологією, щоб налагодити взаємозв’язок між країнами, щоб про нас починали говорити, впізнавати.

Я бачу великий потенціал в платформі для розгортання реєстру, яку ми створюємо. Це IT-рішення, яке незабаром буде необхідно всім країнам в світі. Тобто всі країни прийдуть до того, що у них застаріла інфраструктура реєстрів, їм потрібно буде щось оновлювати, а ми дамо готове рішення.

— Ви презентували нові послуги в "Дії". Коли вони почнуть працювати?

— Деякі з них ми вже запустили на порталі, деякі ми будемо доробляти кілька днів. Ми завжди так запускаємось, бо великий потік користувачів, і ми хочемо, щоб все працювало чітко.

Коли ми запускали цифровізацію, було два варіанти розвитку подій. Перший — чекати три роки, робити всі реєстри, інфраструктуру, й тільки потім займатися цифровізацією. Другий — запускати продукти поступово, отримувати багато критики й негативу, але запускати. Доводити до результату. І паралельно будувати інфраструктуру. Ми вибрали другий варіант.

Я вже звик до певного негативу. Я зрозумів, що люди цінують, коли, наприклад, вони змінюють точку зору. Ось, наприклад, вони кажуть: "Ви вчора презентували, а сьогодні у вас щось не працює". Я кажу: "Так! Завтра буде працювати. Але вчора згенерували електронний підпис 500 тис. осіб". Що таке 500 тис. підписів за день? Щоб зробити це в офлайні, потрібно відксерити документи, постояти в черзі, отримати підпис на флешку, купити флешку, заплатити 200 грн за підпис. Тому так, десь щось може зламатися, але це можна виправити.

Медіа-партнери
Прямий ефір