"Підвальні хроніки": історії про життя українців під час війни зображає художниця з Одеси (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Одеська художниця та ілюстраторка Ірина Потапенко створює неймовірні артісторії про життя людей під час війни. Перші сирени застали її у невеликому дачному будиночку під Одесою, підвал став притулком та місцем для творчості. Роботи Ірини відомі не лише в Україні — їх уже побачив увесь світ, повідомляє "Дом".

Ірина Потапенко повзком пересувається імпровізованим бомбосховищем. Ще до початку війни її чоловік Олексій викопав під будинком підвал, який згодом став укриттям для сім'ї.

"Льоша приготувався. Він був готовий. Я не вірила до останнього. Не може бути. Навіщо ти це все вирив? А він: "А я тобі казав. Я мав рацію", — сказала Ірина.

"Коли у військову частину в Красносілку прилетіла ракета, було чутно дуже добре. Вібрація через ґрунт передавалась. Ми відчували цю вібрацію. І дуже сильний вибух був, коли нафтобаза вибухнула, то ми відчули так само", — згадує Олексій Потапенко.

Тут під час повітряних тривог, ховаючись від ворожих обстрілів, Ірина створює свої ілюстрації, які розлетілися у всьому світі.

"Але я спати тут не можу. Я лежу з витріщеними очима. Тому, я тут сиджу малюю, беру планшет. Тут світла недостатньо, щоб малювати олівцем, а на планшеті нормально", — каже художниця-ілюстраторка.

У невеликому будинку підвал мініатюрний, але Олексій облаштував його найнеобхіднішим. Мінімальний запас продуктів, води, теплі речі, світло та вентиляція.

На початку повномасштабної війни Ірина не могла взяти до рук ні кисті, ні олівці. Відчувала безсилля та страх. Згодом у творчості знайшла порятунок.

"Було дуже страшно і якесь оніміння. Потім пройшов, напевно, тиждень і я просто почала розфарбовувати свої розмальовки, які я ж сама й малювала. І я заспокоїлася. І я одразу переключилася", — поділилася художниця-ілюстраторка.

Перші акварельні роботи далися художниці дуже тяжко. На них — смерть, біль, руїни та страх. На одній — російський солдат направив на малюка дуло автомата, на іншій — знімає черевики з мертвої дитини.

"Також з перших. Коли діти стали гинути, я стала малювати ці дитячі душі, які кинулися в небо. Світлячки називається. Це "Азовсталь", коли це в Маріуполі стало відбуватися. Це такий символ сили, мощі, такий триголовий лев", — показала роботи Ірина.

Є роботи, створені фарбами та вогнем. Вони присвячені дітям на цій війні.

"Це війна — це такі ракети-риби чорні. Я їх обпалювала і виходить, як дитина на такій етнічній символічній тварині тікає від війни. Обпалені крила. Це теж розбомблений Маріуполь і ангел дає напитися дитині води", — пояснила художниця-ілюстраторка.

Згодом Ірина стала малювати своє життя з властивим їй одеським гумором. Так з'явилася на світ серія робіт "Підвальні хроніки".

"Я малювала просто малюнки про війну, пов'язані з найболючішими моментами. У якийсь момент, після великої кількості смертей, насильства, травм ось цих на фронті, я зрозуміла, що я божеволію і треба малювати інше. І я стала малювати про себе, про те, що з нами відбувається. Виявилося, що багато людей переживає те саме", — розповіла Ірина.

2 собаки, 4 коти, чоловік та підвал стали головними героями "Підвальних хронік". На одній — авторка намагається затягти своїх тварин до підвалу під час тривоги, на другій — чоловік повзком несе їй каву.

"Це ось правда життя. У нас перше, що ми запасли, — це корма. А це ось наш підвал, вони заглядають. Вони щоразу, коли ми ліземо в підвал, ну, куди ви. А Еля весь час кидає свої іграшки в підвал нам", — пояснила Ірина.

Роботи художниці "живі", де кожен українець може впізнати себе. Вони стали популярними не лише в Україні, а й за її межами.

Читайте також: Маріупольські мозаїки художниці Алли Горської: історія боротьби за український Донбас (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, від початку повномасштабного вторгнення Росії українські митці не залишилися осторонь і почали зображати те, що відбувається, на своїх картинах. Одна на усіх війна на картинах художників має різний вигляд. 

Читайте також: Дві античні амфори виявили бійці тероборони, коли рили окопи на Одещині (ВІДЕО)

Прямий ефір