Перша допомога у разі вдавлення немовлят та утоплення — домедична допомога

Наталя Бойко. Скриншот: kanaldim.tv

На практичному уроці домедичної допомоги від нашої постійної інструкторки FAST Наталії Бойко говоритимемо про те, як рятувати немовлят у разі вдавлення та утоплення. Усі корисні практичні поради дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Які є види вдавлення?

— Якщо говорити про вдавлення, то це обструкція. Тобто якийсь сторонній предмет перекриває дихальні шляхи, й людина перестає дихати. У нас є два варіанти. Перший — це часткова обструкція. Тоді людина або дитина може кашляти. Другий — людина припиняє дихати.

— Яка перша допомога потрібна під час часткової обструкції?

— Якщо чесно, то ніяка. Насправді вам потрібно залишатися поруч з цією людиною або з дитиною та спонукати її кашляти.

— Чого не можна робити у таких випадках?

— Руки вгору підіймати немає сенсу, бо фізіологічно це ніяким чином не допомагає взагалі. Єдиний момент, якщо навчаєте вашу дитину підіймати руку у садочку, коли вона вдавилася. Або в школі, щоб побачив вчитель. Тобто це як знак для дорослої людини, що дитині погано. Трусити дітей тримаючи за руки чи ноги — не треба. Це варварство Якщо ми будемо дитину трусити вниз головою на ногу, то ми не допоможемо сторонньому предмету вийти з дихальних шляхів. Тут навпаки є ризики струсу мозку або пошкодження хребта. Тобто негативних наслідків буде набагато більше. Це особливо небезпечно з немовлятами.

Не треба давати пити чи їсти коли людина кашляє. Бо шматочок хліба, наприклад, потрапляє спочатку в ротову порожнину, потім в стравохід, потім у шлунок. Яким чином ці органи пов'язані з дихальними шляхами? Ніяким.

Тобто, якщо ми даємо людині щось з'їсти або випити, ми можемо спровокувати навпаки повне перекриття дихальних шляхів. Бо людина й так вже захлинулася, вона вже кашляє, їй вже важко, а ми даємо їй щось проковтнути. Водичку не даємо, хлібчик не даємо, ручки підіймати нема сенсу. Пальці в рота теж не пхаємо, бо ми таким чином просто створюємо блювотний рефлекс. Тому якщо людина чи дитина кашляє, це означає, що вона зараз ще дихає. Це дуже добре. Хай вона викашлює те, що є. Це нормально. Просто будьте поруч.

— Що ж робити, якщо людина не кашляє?

— Це може перейти в повну обструкцію. Якщо ви вже розумієте, що людина вже не кашляє, видає якісь дивні звуки, то скоріше за все, в неї чи в нього дихальні шляхи повністю перекриті. Тут треба вже надавати допомогу. Тут потрібна реанімація. Якщо ж поки що вона дихає, то потрібен прийом Геймліха.

— Якщо ми говоримо про дітей, як правильно зробити прийом Геймліха?

— Якщо наша дитинка ще кашляє, це добре. Залишайтеся поруч. Можливо, він цей предмет викашляє. Якщо ж ви розумієте, що вже не кашляє, але знаходиться у свідомості, ми беремо цю дитину аби робити певні натиски у потрібних місцях.

Ми будемо робити 5 ударів та 5 поштовхів. Фіксуємо за щелепу дитинку та перевертаємо собі на руку так, щоб його голова була нижча його тулуба. Десь на 30-40 градусів. Далі ми робимо удар між лопатками. Обережний, але досить чутливий. Один удар. Дивимося, чи це допомогло. Так робимо до 5 разів. Якщо після другого чи третього разу дитина почала дихати, то ми припиняємо удари. Тобто кожен удар — це можливість вибити цей предмет. Дивимося кожен раз, чи це допомогло.

Якщо ці дії не допомогли, ми будемо робити натиски на грудну клітку. Спочатку перехоплюємо дитині голову, тобто фіксуємо цей шийний відділ, перекладаємо немовля на іншу руку. Голова дитини повинна бути нахилена вниз. Далі ми тиснемо на середину грудної клітки двома пальчиками. Так теж треба робити п'ять разів, після кожного разу ми перевіряємо чи дитина виплюнула цей предмет, та чи почала нормально дихати. Якщо це не допомогло, знову продовжимо. Тобто ми будемо продовжувати ці п'ять поштовхів знову. Якщо це допомагає, то дитинка починає дихати, або сопіти, або навіть плакати.

Припиняєте, коли дитина починає плакати. Після цього зверніться, будь ласка, до свого педіатра, бо оці поштовхи та натиски, вони є травматичними для дітей в тому числі. Якщо ці дії не допомогли й дитина втратила свідомість, тоді ми будемо переходити до серцевої-легеневої реанімації.

— Коли ти робиш натиски, з якою силою це можна робити?

— Приблизно так само, як і на манекені. Треба натискати всередині грудної клітини. Натиски повинні бути досить сильними.

— Як проводити прийом Геймліха для дітей та дорослих у свідомості?

— Стаємо з боку від постраждалого, тримаємо його за поперек і нахиляємо вниз. Треба, щоб голова була максимально низько. Тоді робимо 5 ударів між лопатками. Вони мають бути сильними. Якщо це не допомогло, тоді ми будемо робити натиски.

Щоб зробити натиски, потрібна стати позаду постраждалого. Одну ногу поставити між його ногами та трошки зміститися на бік, щоб він мене не травмував головою. Стискаю один кулак та кладу його на нижню половину грудини. Обхоплюю кулак іншою рукою. Забезпечую міцний поштовх, різко потягнувши обидві руки назад. Швидко повторюю поштовхи 6-10 разів, якщо необхідно. Продовжувати треба до тих пір, поки сторонній предмет не звільнить дихання.

— Що робити у випадку утоплення?

— Наприклад, на берег винесли потопельника. Перше, що нам треба зрозуміти, чи він дихає. Якщо він дихає, то тоді ми можемо покласти його в безпечне стабільне бокове положення. Пам'ятаємо, людина без свідомості, тому ми кладемо її на бік, щоб корінь язика не прикривав дихальні шляхи. Викликаємо швидку.

Якщо ж він не дихає, то в нього зупинка серця. Скоріш за все, вона сталася через перекриття дихальних шляхів водою. Ми будемо робити серцеву-легеневу реанімацію, але там єдине буде відмінність в тому, що ми спочатку будемо робити 5 рятувальних подихів. Тобто ми своїми цими подихами наче намагаємося продути цю воду. На етапі домедичної допомоги цього достатньо, щоб просто звільнилися дихальні шляхи. Тож спочатку 5 рятувальних подихів. Якщо це не допомогло, то починається класична серцева-легенева реанімація. 

— Чого не потрібно робити у такому випадку?

— Не треба витискати з постраждалого воду. Якщо вода вже в легенях, то краще її продути туди. Ми просто не зможемо її вичавити. Тобто їм можуть прибрати тільки медики з допомогою спеціальних процедур та ліків. До речі, водичка, яка витікає з рота постраждалого, знаходиться не в легенях, а в шлунку. Вона нам заважає нам робити штучне дихання. Тому не треба витрачати час, нам потрібно якомога швидше почати робити реанімацію.

Читайте також: Судоми та епілептичні приступи, інсульт та інфаркт: як їх відрізнити та надати допомогу

Прямий ефір