Перемога чи поразка Росії у війні: що вигідніше для Китаю (ВІДЕО)

Ілюстрация: ixbt.com

Росія та Китай — автократії, які намагаються займати лідерство у своєму регіоні. Крім того, в обох країнах зруйновано демократичні інститути, і на державному рівні ухвалено антизахідну політику. Тому співпрацю Пекіна та Москви неважко пояснити. Однак реальний ступінь не варто переоцінювати. Через розв'язану російським президентом Володимиром Путіним війну в Україні Китай опинився в безпрограшній ситуації. Йому буде вигідна як перемога Росії, так і ослаблення Кремля, інформує "Дом".

"Для Китаю важливо, щоб за дуже малі кошти, а це зараз малі кошти для Китаю, постачалися великі російські ресурси. Енергетичні, природні, частково людські. І це було б під їхнім контролем. Але про окупацію та розширення китайських територій не йдеться. У тому чи іншому випадку Китаю невигідно, щоб Росія втратила свій головний сенс окупанта, загарбника, і в цілому країни, яка може виявляти агресію, тоді як Китай маневруватиме в геополітичній ситуації", — вважає головний координатор проєкту Free Hong Kong Center Артур Харитонов.

Тому Китай надає швидше символічну підтримку Росії та дозволяє пропаганді використовувати наратив про міцний союз двох країн. Про малі обсяги допомоги свідчить, наприклад, зростання цін на побутову техніку в Росії та триразове підвищення вартості контейнерних перевезень з Китаю. Тобто китайські компанії не стали повністю допомагати Москві обходити санкції. За словами експертів, Пекін просто використовує ізоляцію Росії для власного збагачення.

"З одного боку, він зараз може з великим дисконтом купувати енергоресурси в Росії та інші ресурси, які йому потрібні. А з іншого боку, Китай може і використовує ці можливості для заміщення західних товарів, які через санкції чи бойкот російського ринку зараз не потрапляють туди, пропонувати свої національні продукти, просувати свої бренди. Вони й так були на російському ринку, але тепер їхня частка значно збільшиться.

Тим не менш, на Заході уважно стежать за спільними діями Росії та Китаю та реагують на їхнє зближення. США з 2018 року ведуть з Китаєм неформальну торговельну війну, а Росія 2021-го була названа головною стратегічною загрозою. Такий самий статус Москва має й у Великій Британії, а британська міністерка закордонних справ Ліз Трасс планує оголосити загрозою і Китай у разі свого обрання на посаду прем'єр-міністерки, повідомляє The Times. Також в оновленій стратегії розвитку НАТО Росію називають загрозою миру та безпеці, а КНР — викликом інтересам та цінностям блоку. А генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг заявив про необхідність посилити присутність НАТО в Арктиці через плани Росії та Китаю розширити вплив у регіоні. До цього він заявляв про розвиток системи захисту від ракетних атак з боку Росії.

"Крайня Північ має стратегічне значення для євроатлантичної безпеки. Коли Фінляндія та Швеція приєднаються до НАТО, сім з восьми арктичних країн стануть членами НАТО. Найкоротший шлях до Північної Америки для російських ракет і бомбардувальників лежить через Північний полюс. Це робить роль NORAD життєво важливою для Північної Америки, а відтак і для НАТО", — заявив Столтенберг.

Читайте також: Відносини Китай — Росія: за що бореться Москва і як реагує Пекін

Медіа-партнери
Прямий ефір