Остеоінтеграція протезів військовим: як відбувається підготовка до операції та реабілітація

Пацієнт реабілітаційного центру Олександр. Скриншот: kanaldim.tv

Українських захисників прооперували у вересні, 2023 року. Хірургічне втручання виконував відомий шведський хірург, автор методики з остеоінтеграції Рікард Бранемарк, який відвідав столицю на запрошення вітчизняних медиків. Зараз бійці проходять реабілітацію. Це потрібно для того, щоб тренувати кістку, в яку вживаний імплант, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Остеоінтеграційне протезування — це таке протезування кінцівок, при якому протез кріпиться безпосередньо на кістку. Зазвичай таке протезування показане людям з високою ампутацією рук чи ніг. У таких випадках звичайні імпланти травмують м'які тканини та викликають больові відчуття. 

Олександр — учасник бойових дій. Під Дебальцевим, отримав важке поранення. Ворожий танк розтрощив воїну руку, ногу й тазові кістки. Далі були військові шпиталі та тривале лікування. Зараз ветеран проходить реабілітацію, де за допомогою спеціального тренувального пристрою готується стати на протез. 

Свій перший біонічний імплант Олександр отримав у 2015 році в Німеччині. Довгий час ним користувався попри те, що він спадав та розміщувався. Згодом почав займатися спортом. Зрозумів, що це чудова можливість відновлюватися. Брав участь в Іграх Нескорених у 2018 році в Австралії. Посів друге місце зі стрільби з лука.У 2023 році став чемпіоном України з цього виду спорту. 

"Зараз готуємо наступну збірну, які будуть змагатися в Сполучених Штатах. Це буде змагання повітряних сил Сполучених Штатів Америки. Нашу команду теж запросили", — розповів Олександр. 

Олександр сподівається, що на спортивні змагання у березні 2024 року поїде вже з новим протезом. 

Микола родом з Вінниччини. Боронити Україну пішов з перших днів Великої війни. Воював на Харківщині та на Донеччині, де отримав важке поранення під час обстрілу мінометного і танкового. 

"Танковий снаряд залетів в окоп, та розірвався за метр від мене. Мені відірвало ногу", — розповів Микола.

Боєць каже, вже мав американський протез, та він не дуже зручний. Сподівається, що цього разу йому пощастить більше, а там вже придумає, чим зайнятися. Роботи в селі вистачає. Вдома на нього чекають дружина та троє дітей. Відновлюватися Миколі та іншим бійцям допомагають реабілітологи. 

"Потрібно стояти одну годину на день на протезі. Взагалі всі пацієнти займаються з фізичними та ерготерапевтами, які створюють програму реабілітації, вивчають динаміку та покращують саму програму", — пояснив фізичний терапевт Владислав. 

Відновлення після остеоінтеграції займає 18 тижнів. За цей час бійці повинні пройти повний курс реабілітації та підготувати кістку до встановлення імпланту. Протези вже закуплені благодійниками та чекають на бійців. Наступним етапом буде протезування. Новітня технологія мрія українських лікарів. Вона дозволяє пацієнтам швидше повернутися до самостійного життя. 

Читайте також: Хірург намагається перехитрити мозок: в Україні почали практикувати унікальну техніку протезування

Прямий ефір