Окупанти палили книжки та різали свиней прямо у школі — історія відновлення навчального закладу у Чернігівській області

Школа у селі Новий Биків. Скриншот: kanaldim.tv

27 лютого 2022 року село Новий Биків у Чернігівській області опинилося в російській окупації. Частина загарбників поселилася у місцевій школі. Після деокупації у приміщення навчального закладу страшно було заходити. У холі школи був розкиданий посуд, рештки їжі та одягу, усе було перевернуте, техніка вивезена, жодне з вікон не вціліло, виходи зруйновані. Про відновлення школи та повернення до навчання офлайн розповідають журналісти "Ранку Вдома".

27 лютого 2022 року село Новий Биків, що у Чернігівській області, опинилось у російській окупації. Частина загарбників поселилися в місцевій школі. Почались обстріли. Люди боялися вийти на вулицю. На той час ніхто навіть не уявляв, які жахіття застануть в освітньому закладі після окупантів.

"Тут було все знищено. Просто якісь нелюди тут побували. В їдальню взагалі було неможливо зайти, тому що там стояв сморід. Вони там свиней різали. У холі школи був розкиданий посуд, рештки їжі та ворожого одягу, книжки, зошити, гори сміття, залишки якихось речей. Усе було перевернути догори дриґом і нагадувало фільм жахів. Не було жодного вцілілого вікна. Всі п'ять виходів у школу були знищені. Вся оргтехніка була або вивезена, або понівечена. Екрани телевізорів окупанти різали ножицями, не знаю навіть навіщо це робили", пригадує директорка школи Наталія Вовк.

Росіяни спалили всі шкільні підручники разом із шафою, де вони стояли, та деяку художню літературу. Лишилися тільки ті книжки, що були у читачів.

"Якраз перед війною прийшла художня література, яка доповнює навчальний курс для учнів старшої школи. Це були дуже гарні книжки "Україна дивує". Їх прийшло 14, а залишилося лише чотири", — розповідає бібліотекарка Алла Даневич.  

Унаслідок постійних вибухів та обстрілів постраждала покрівля закладу, стіни, коридори та фасад. Прибирали школу мало не всією громадою. Люди приїжджали навіть із навколишніх сіл, вивозили сміття вантажівками, ремонтували шкільні кабінети.

"Потім нам треба було починати навчання. На той момент не було ані інтернету, ані електрики. Єдиний вихід — починати очне навчання. Ми за місяць почали. Спершу це були консультації з основних предметів, які тривали по 20 хвилин. Згодом заняття подовжили до 30 хвилин. Потім вікна закрили плівкою й навчалися три дні у приміщенні школи, три — онлайн. Так завершився навчальний рік. Далі взялися до відновлення школи. Допомагали мешканці громади та благодійники. До нас зайшов благодійний фонд "Лівий берег 2022". Вони зголосились на те, щоб поставити нам вікна", — каже директорка школи.

Внутрішні приміщення навчального закладу відремонтували волонтери благодійного фонду "Сміливі". Інші меценати облаштували укриття, надали шкільний автобус, купили дітям підручники. Міжнародна організація SavED відновила кілька класів та відкрила у школі цифровий освітній центр. Діти залюбки його відвідують.

Благодійники придбали для школярів розвивальні ігри, пізнавальну літературу, канцелярське приладдя, проєктор, ноутбуки, яскраві пуфи та меблі. Діти з задоволенням сідали за планшети й продовжували навчатися фінської математики. 

Левову частку робіт з відновлення Новобиківської школи вже виконано. Залишилося частково відновити дах, деякі кабінети та фасад. Діти та вчителі досі оговтуються від пережитого. Щиро дякують усім небайдужим, хто долучився до відбудови школи та мріє про якнайшвидшу перемогу України.

Читайте також: Відбудова ліцею на Чернігівщині після деокупації: як виглядає сучасний простір для школярів

Прямий ефір