Нові кроки з розв'язання ситуації на Донбасі: "Взгляд с Банковой" з Леонідом Кравчуком

За останні тижні ситуація на Донбасі загострилася — почастішали обстріли зі сторони незаконних збройних формувань, кількість поранених і загиблих різко зросла.

Україна робить все можливе для того, щоб досягти миру на Донбасі. Зокрема, пропонує нові рішення для цього. Про це сьогодні, 10 квітня, у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" розповів глава української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук.

Ведуча — Анна Нитченко.

— Як ви оцінюєте перемовини лідерів Франції, Німеччини та Росії про Донбас без участі України?

— До всіх перемовин потрібно ставитися дуже спокійно й аналізувати реальну ситуацію. Якби було заявлено попередньо, що готується зустріч "нормандської четвірки", буде обговорюватися проблема Донбасу і проблема України загалом і що до порядку денного інші питання не внесено, але Україну не запросили б, звичайно, це було б просто незрозуміло. Але канцлер Німеччини, президент Франції та президент Росії обговорювали й інші питання, які не належать до порядку денного Нормандського формату. У цій ситуації говорити, що зустріч була присвячена питанню України і на неї не запросили президента України, необґрунтовано. Тому я ставлюся до цих перемовин спокійно.

Підбиваю підсумок — ця зустріч трьох лідерів не називається і не повинна кваліфікуватися як зустріч у Нормандському форматі. Ця зустріч була поза Нормандським форматом, і тому її не можна назвати "нормандською четвіркою", на яку нібито не запросили президента України. Я прошу дуже уважно, за протоколом аналізувати й оцінювати ситуацію.

— Росія наполягає на прямих перемовинах України з окупаційною адміністрацією ОРДЛО. Україна відмовляється від таких перемовин. Поясніть, чому?

— Перше — немає жодного документа ні в Нормандсьому форматі, ні в Мінських домовленостях за сім років існування, де б було сказано, що Росія є спостерігачем або посередником. У документах чітко і зрозуміло записано, що постійним представником у Тристоронній контактній групі є постійний представник ОБСЄ. Росія й Україна є членами ТКГ, сторонами ТКГ. Такої сторони ТКГ, як ОРДЛО, не передбачено. Це усталена практика.

Як стверджує пані Гайді Ґрау, і це дійсно правда, на засідання ТКГ запрошуються представники ОРДЛО. Йдеться про Владислава Дейнеку і Наталію Никонорову. Вони запрошуються і присутні, але вони не є сторонами або членами ТКГ. Їхній статус — запрошені. Хоча якби я почав представляти Україну в ТКГ раніше, я б з такою практикою не погодився. У всіх документах, зокрема і в документах, на які посилається Москва, написано, що будь-які учасники в робочих групах, підгрупах дзеркально відображають ТКГ. Якщо і запрошуються інші люди, то тільки для двох завдань: консультацій та погодження при ухваленні відповідних рішень, постанов, законів Верховної Ради України. Іншого варіанту немає. Й інші функції робочих груп або запрошених осіб не передбачені.

Тому Росія — сторона конфлікту, це зауважує не тільки Україна. Це вказано в усіх документах. Росія самостійно приписала собі функцію посередника, такі повноваження. Але ніякими документами таких повноважень Росії ніхто не надавав. На моє прохання до пана Гризлова, представника Росії, послатися на будь-який документ, де Росії надаються повноваження посередника, він не зміг відповісти, тому що такого документа немає.

— Під час перемовин Німеччина та Франція запропонували компроміс — поєднати виконання безпекових кроків з політичними. Як вам така пропозиція?

— Я думаю, що нам треба постійно шукати шляхи розв'язання конфлікту. Не можна стояти на місці, упершись рогом, як два або три барани.

Я підписав лист до пані Гайді Ґрау з проханням негайно обговорити питання — спочатку на засіданні групи з безпеки, а потім, за необхідності, винести його на засідання ТКГ — про додаткові заходи щодо координації контролю режиму припинення вогню. Для негайного реагування на порушення рішення, ухваленого 22 липня минулого року щодо припинення вогню і оголошення повної тиші. Щоб ми негайно вивчали і вживали заходів у разі вбивства солдата з тієї або цієї сторони. Щоб місія ОБСЄ в такому випадку створила спеціальну групу, скликала робочу підгрупу з питань безпеки й ухвалила рішення.

Україна постійно пропонує не просто слова, а механізми — це дуже важливо. Росія відмовляється. Україна, Франція, Німеччина та політичні радники — всі ми працюємо для врегулювання ситуації на Донбасі, пропонуючи різні варіанти, йдучи на компроміси, щоб показати, що для України немає нічого важливішого, ніж мир на Донбасі.

— Є ще одна тема, якою цікавляться наші глядачі, — як ви себе почуваєте після вакцинації від коронавірусу?

— Минуло 16 днів відтоді, як я зробив щеплення. За ці 16 днів не було навіть ніяких почервонінь. Ніяких ускладнень, ніяких симптомів, що відбувається щось тривожне, не було.

Я вже прожив достатньо часу, 88-й рік — це не так вже мало. І кажу всім: немає іншого шляху щодо запобігання цієї хвороби, як вакцина і дисципліна. Вакцина — це очищення суспільства від цієї зарази, а дисципліна — це недопущення зараження себе, своїх близьких, рідних, дітей.

Є інформація, що вже почали хворіти діти. Якщо раніше вони легко переносили хворобу, то тепер і діти починають хворіти. Діти — найдорожче, найцінніше, тому я прошу батьків, щоб вони берегли себе.

— Чи обговорюється на засіданнях ТКГ можливість організації доступу жителів ОРДЛО до щеплень від коронавірусу на підконтрольній Україні території?

— Наша делегація, президент України, уряд України готовий обговорювати всі питання, які стосуються життя людей. Для мене головне — життя людей, і якщо будуть пропозиції з допомоги людям, ми, Україна, підемо назустріч і будемо обговорювати їх, не політизуючи. Тому що життя і здоров’я людей — це найголовніше.

— Прокоментуйте смерть п’ятирічного хлопчика на непідконтрольній Україні території.

— Я не буду свою думку висловлювати, але я слухав розслідування українських журналістів. Вони довели, що літальний апарат не міг досягти 30-кілометрової дальності. Він не міг скинути і не скидав ніяких вибухових речовин, українська сторона або українська армія ніяк не причетна до смерті цього хлопчика. 

Я, звичайно, шкодую, що хлопчик загинув. Але не треба використовувати смерть хлопчика, щоб звинувачувати Україну. Я не знаю, що там сталося, але знаю точно: Україна, Збройні сили України, літальні апарати України абсолютно не причетні до смерті хлопчика — це доведено журналістським розслідуванням.

Прямий ефір