Нова система нарахування пенсій в Україні: особливості

Фото: nezhatin.com.ua

Автоматичне нарахування пенсій запускають в Україні. Як нараховуватимуть виплати, та які документи необхідно надати для підтвердження стажу — розповів заступник голови правління Пенсійного фонду України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр Малецький у програмі "5 вопросов на злобу дня".

— Підкажіть, будь ласка, чи дійсно при оформленні пенсії в Пенсійний фонд не потрібно надавати ніяких додаткових документів, які підтверджують мій трудовий стаж?

— Давайте говорити про те, що зараз у нас є актуальним питання, пов'язане з автоматичним призначенням пенсій і тим законом, який щойно був ухвалений. Давайте говорити про те, що у нас на сьогоднішній момент, для того, щоб призначити пенсію, обов'язково має бути інформація про трудовий стаж, а на сьогодні це — трудова книжка, за періоди до 2004 року, з 2004 року вже беруться дані з системи персоніфікованого обліку. 

Що говорить новий закон — новий закон говорить про те, що ми повинні зараз почати і, в принципі, враховувати інформацію про весь трудовий стаж власне в електронному вигляді. Тобто у нас на сьогоднішній момент є Реєстр застрахованих осіб, в якому накопичується інформація про трудовий стаж. І в даному випадку ми говоримо про відмову від паперових трудових книжок, ми говоримо про відмову від обліку трудових відносин в паперовому вигляді та про те, щоб інформація максимально перебувала в реєстрі. Тоді, коли інформація буде максимально в реєстрі, дійсно, ми будемо говорити про те, що нам не потрібно буде надавати документи про трудовий стаж. 

Відповідно, буде певний перехідний період, ми говоримо про те, ми плануємо протягом 5 років повністю оцифрувати інформацію з трудових книжок, ми говоримо про те, що зараз працюємо над тим, щоб отримувати інформацію з інших державних інформаційних ресурсів про стаж трудовий особи і взагалі щодо необхідності призначення пенсії. Ну, наприклад, ми зараз дуже активно працюємо з Міністерством освіти та науки, щоб отримати інформацію про освіту. І коли повністю всі умови будуть виконані, і чим раніше, тим це буде краще для всіх, в даному випадку ми будемо в змозі призначати пенсію без звернень додаткових людини, без отримання від неї інформації — за наявною інформацією тільки з дозволу людини. 

Тобто передбачається, що людина в будь-який момент часу зайде на портал, скаже, що вона дає нам право зробити автоматичне призначення пенсії, коли у людини настане пенсійний вік. Ми будемо мати всю необхідну інформацію про трудовий стаж, про заробітну плату, і в такому випадку ми зможемо зробити автоматичне нарахування пенсії.

— Для тих, кого пенсія чекає в далекому майбутньому, що їм зараз потрібно зробити? Я правильно розумію, що всю процедуру, яку ви щойно озвучили, це потрібно зробити всім?

— Дивіться, значить, на даний момент часу процедурно передбачається наступне — наші люди, які офіційно працюють, їхні трудові книжки зберігаються у роботодавця, відповідно, роботодавці, страхувальники, повинні подати інформацію, тобто скани трудових книжок, які будуть оцифровані, й інформація з яких буде перенесена в Реєстр застрахованих осіб. 

Що стосується періодів, починаючи з 2004 року, про трудовий стаж, ця інформація вже є в реєстрі. Відповідно, для тих людей, які сьогодні працюють, і яким на пенсію йти через деякий час, інформація про їхні трудові відносини має потрапити до Реєстру застрахованих осіб, не хочу сказати автоматично, але у відповідності з нормами закону, страхувальниками, які мають її подати. Все це повинно бути завершено протягом 5 років.

— Чи можна взагалі відмовитися від таких нарахувань, скажіть, будь ласка? І накопичувальну пенсію, припустимо, зробити.

— Давайте говорити про те, що у нас на даний момент в країні є недержавна пенсійна система, яка, в принципі, працює. Але система, яка сьогодні є, вона загальнообов'язкова, тому людина обов'язково бере участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, — це, насамперед, гарантія тазахист людини. Тому що нині існуюча солідарна система, вона все ж себе так чи інакше показала, і вона працює, і я не думаю, що поки є якісь підстави від неї відмовлятися.

— Пане Олександре, на сьогоднішній день також ми маємо тимчасово непідконтрольні Україні території. Якою була і якою буде ситуація з пенсіонерами, які залишилися там? Торкнеться їх ця реформа? І як з ними налаштовувати комунікацію?

— Відповідно, ті люди, які проживають на тій території, громадяни, є кошти, які дозволяють інформацією цієї скористатися, послугою скористатися. Тобто є портал електронних послуг, є відповідні кошти. Тому поки все працює в межах чинного законодавства, і на даний момент часу ці інструменти доступні практично для всіх категорій осіб.

— І дозвольте ще одне уточнення, тому що дуже багато питань щодо ось цих ось автоматичних нарахувань. Які основні підводні камені можуть чекати пенсіонерів нинішніх? Які будуть як раз в цьому ось перехідному періоді брати участь?

— Пенсіонери нинішні, які є, вони практично вже своїм правом скористалися, і вони всю інформацію подали. Тому це більше націлене на тих людей, які повинні в майбутньому виходити на пенсію. Я можу тільки сказати, що для людей, які сьогодні є пенсіонерами, вони мають подати якомога повнішу інформацію до Пенсійного фонду України, щоб була врахована вся інформація про ваш трудовий стаж. Щоб той розмір пенсії, який буде, він був заслужений і повністю відповідав трудовому стажу, який у вас є.

— І останнє уточнення — скільки триватиме перехідний період, і з якого числа вже можна йти подавати цю інформацію? Або ж вже можна йти її подавати?

— Ну, по-перше, на даний момент часу вже сервіс працює, ми почали ще з минулого року, Кабінетом міністрів було ухвалено відповідну постанову, яка давала право роботодавцям за власним бажанням подати інформацію за трудовими книжками своїх працівників. На сьогоднішній момент у нас вже внесена інформація, подали свої трудові книжки для оцифрування вже понад 250 тис. осіб, вони вже оцифровані, оброблені, тому процес вже йде. 

Що стосується інших, я вже говорив, що 5 років дано на те, щоб ми здійснили всі заходи щодо оцифрування всіх наявних трудових книжок, тому протягом 5 років все має бути завершено.

Медіа-партнери
Прямий ефір