Незламні: історія фермерів з Сум, які вирощують мікрозелень

Богдан Коваленко. Скриншот: kanaldim.tv

Підприємець Богдан Коваленко разом із дружиною вирощує мікрозелень вже понад 4 роки. Їхні справи йшли добре, поки в Україну не прийшли окупанти. За Суми почалися важкі бої, тож місто довелося покинути. Чоловік повернувся на ферму через 33 дні й просто викинув весь товар. Втім, це не завадило родині відновити улюблену справу, йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

Богдан показує журналістам "Ранку Вдома" свою невеличку ферму у Сумах. Разом із дружиною він вирощує мікрозелень уже понад чотири роки.

"Це все почалось тоді, коли ми побачили мікрозелень в ресторані. Страва була смачна і гарна. Нас зацікавило, що це таке, ця мікрозелень і горох і все, що з цим пов'язано", — розповів підприємець Богдан Коваленко.

Після цього подружжя розпочало власну справу. Замовили перше насіння і почали експериментувати. На кухні поставили стелаж на якому було по кілька лоточків з різною зеленню. Спочатку було багато помилок, але підприємці швидко вчилися.

З часом подружжя зрозуміло, що для вирощування мікрозелені важлива і температура, і вологість, і навіть провітрювання приміщення. Крім того, кожен вид рослин потребує різного освітлення. Насіння для мікрозелені в жодному разі не має бути оброблене хімікатами.

Усю свою роботу Богдан Коваленко показував у соцмережах. Тоді справа пішла. Почали з'являтися клієнти. Спершу це були поодинокі покупці, а згодом купувати зелень почали місцеві супермаркети та ресторани.

Загалом замовлень було чимало, зізнався Богдан Коваленко. Працювали на повну, проте бізнес зупинився 24 лютого 2022 року. Коли за Суми почалися бої Богдан із дружиною поїхали до рідних. На ферму чоловік повернувся лише за місяць після початку війни. Усі рослини тоді довелось викинути, а приміщення довго дезінфікувати.

"Руки ніхто опускати не збирався. Ми все старе викинули, вимили стелажі й приміщення продезінфікували, і посіяли нове насіння. Почали знову вирощувати зелень", — зізнався підприємець.

Тож тепер підприємці знову постачають свою продукцію і в супермаркети, і в ресторани. Також продають в інтернеті спеціальні бокси, аби люди могли виростити мікрозелень вдома на підвіконні. Родина Коваленків охоче допомагає підприємцям початківцям.

Водночас підприємці постійно поповнюють асортимент мікрозелені. Є навіть ексклюзивні екземпляри, як от люпин. Багато сортів цієї рослини небезпечні, але є один надзвичайно корисний та смачний, і саме його вирощують підприємці. Шеф-кухарі у ресторанах обожнюють цю рослину, адже це не лише красиво, а й смачно.

Уся мікрозелень росте максимум до 10 днів. Вважається, що у паростка в кілька разів більше корисних речовин, ніж у дорослої рослини. Мікрозелень можна вирощувати цілий рік, кажуть підприємці. Вони працюють без вихідних і перепочинку та запевняють, що зупинятись точно не планують.

Також цікаво: Медова майстерня BeeThe: як реалізовують проєкт української соціальної мануфактури

Прямий ефір