На що витратити національний кешбек та як його декларувати — роз'яснення інвесторки

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Національний кешбек — це державна програма, яка стартувала 2 вересня 2024 року. Поки що це пілотний проєкт, до якого долучилося 11 банків. Як отримати кешбек, на що його можна витратити та чи варто вписувати його у декларацію, у "Ранку Вдома" розповіла інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке національний кешбек?

— Історія полягає в тому, щоб українці підтримували українського виробника. Якщо ми підтримуємо українські компанії, та розраховуємося за товари чи послуги безготівково, то нам повертається 10% від суми, але не більше 3 000 гривень на місяць. Ці кошти повертають на спеціальний рахунок, який треба відкрити у банку. В перспективі ця програма стимулюватиме українців використовувати українські продукти та послуги.

— Як приєднатися до цієї програми?

— Нам потрібно приєднати цей кешбек. Ми реєструємо картку, з якої ми будемо розраховуватись. Це ми робимо у своєму банку. Далі відкриваємо картку для нарахування кешбеку. Це має бути окрема картка, на яку буде нараховуватись кешбек. Може бути віртуальна картка, а може й фізична. Її можна замовити у банку. Втім, найпростіше додати віртуальну картку в застосунок Apple Pay чи Google Pay. Останній крок — зареєструватися в "Дії" на програму національний кешбек.

— Чи можемо ми переказувати цей кешбек на інші картки?

— Суть програми полягає в тому, щоб ми якраз використовували окрему картку, не переказуючи кошти на іншу. Програма тільки почалася, тому ми звикаємо до цих умов. Поки не всі банки приєдналися до програми, а лише 11. Звісно, цей перелік буде збільшуватися.

— За ці гроші ми можемо купувати лише український продукт?

— Так. Чи можна буде розрахуватися за комунальні послуги, ще невідомо. До речі, я вважаю, що було б добре платити цими грошима за спожиту електроенергію. Адже це теж український продукт. Не виключено, що така можливість з'явиться з часом.

— Чи треба цей кешбек декларувати?

— Ми не декларуємо наш кешбек, тому що за нас це робить та банківська установа, в якій ми оформили картку на повернення кешбеку. Тобто банк виступає як податковий агент. Декларує за нас ці кошти та платить за нас податки.

Втім, є один нюанс. Якщо у мене є цінні папери, тобто я інвестор, то я повинна вписати в декларацію дані про національний кешбек без сплати податків за нього.

— Що буде, якщо цей кешбек не вписали у декларацію? 

— Я не думаю, що це буде дуже критично, але в законодавстві прописано, що ми повинні це зробити. Якщо податківець зверне увагу на те, що ми неправильно заповнили декларацію, скоріш за все, він просто нам зателефонує й попросить переробити документ. Тобто штрафів там не буде, але ви витратите додатковий час на те, щоб заново заповнити декларацію.

Читайте також: Фінансова експертка пояснила, як пережити економічну кризу

Прямий ефір