"Молода, але зріла і мудра" — яка Конституція України 25 років потому (ВІДЕО)

Конституция Украины. Фото: kanaldom.tv

"Молода, але зріла і мудра" — такою українську Конституцію бачить президент Володимир Зеленський. А світова спільнота вважає її однією з найдемократичніших, адже третина статей основного Закону України присвячена правам і свободам людини. Сьогодні, 28 червня, Конституції України виповнилося 25 років. Народні депутати другого скликання, які голосували за ухвалення історичного для країни документа, за чверть століття знову зібралися у Верховній Раді, повідомляє "Дом".

28 червня 1996 року в 9:18 ранку після 24 годин безперервних дебатів і розгляду близько 6 тис. Правок в сесійній залі 315 народних депутатів проголосували "за" і прийняли основний закон. Сталося це на п'ятий рік після проголошення Незалежності держави. З тих пір 28 червня стало державним святом, яке зараз єдиний закріплений в Конституції. На честь 25-річчя основного закону під будівлею парламенту встановили пам'ятний знак "Тризуб".

На святкування Дня Конституції до українського парламенту з'їхалися народні депутати Верховної Ради другого скликання.

"Тоді зранку ми прийшли і сказали, що ми звідси не підемо, поки не ухвалемо Конституцію. Є таке помилкове враження, що Конституцію ухвалили за одну ніч. Конституцію готували дуже довго, серйозно над нею працювали. Вона пройшла абсолютне погодження та підтримку Венеційської комісії. Ми ухвалили цю Конституцію і цілком легітимізували цю державу", — розповів нардеп другого скликання ВРУ Орест Климпуш.

Україна стала останньою пострадянською республікою, яка отримала свою Конституцію. Країна тільки в 1996 році офіційно затвердила власну валюту, державну мову і чітку вертикаль державної влади.

"З позиції сьогоднішнього дня, 25-річної дистанції, можу твердо заявити, що Конституція 96-го року стала двигуном для подолання кризи та здійснення реформ. Спочатку Конституційний договір, а потім сама Конституція дала можливість створити ефективну вертикаль виконавчої влади, яка забезпечила подолання глибокої кризи та згодом високе економічне зростання", — заявив президент України (1994-2005 рр.) Леонід Кучма.

У Конституції прописані права та свободи громадянина України, а також затверджені національні символи країни. Однак навіть 25 років по тому в основному законі є прогалини.

"І всі ці роки існує тільки одне незакрите питання. Єдиний державний символ, який прямо передбачений Конституцією України, але досі не існує — великий герб України. За ці роки було дійсно багато різних конкурсів, суперечок, сварок, думок, різних бачень — це нормально, це демократія. Я гадаю, що у рік 30-ліття Незалежності і 25-ліття нашої Конституції потрібно у цьому питанні нарешті поставити крапку", — заявив президент України Володимир Зеленський.

Як повідомлялося раніше, законопроєкт про затвердження великого державного герба України глава держави вніс до парламенту як невідкладний. Під час його розгляду з доповіддю виступить перший президент України Леонід Кравчук.

Читайте також: Підсумки 28 червня: День Конституції України, Sea Breeze-2021 і відкрите небо ЄС-Україна (ВІДЕО)

Прямий ефір