Міжнародний день ненасильства та початок Революції на граніті — 2 жовтня в історії

Зустрічаємо понеділок, 2 жовтня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

2 жовтня 1836 року завершилася кругосвітня подорож англійського вченого натураліста Чарльза Дарвіна. За п'ять років мандрівки він зібрав величезний матеріал із флори, фауни та геології різних екзотичних територій, що ліг в основу його теорії еволюції людини.

1859 року вчений опублікував свою найвідомішу працю "Походження видів шляхом природного відбору". Навколо книжки розпалилося чимало суперечок, адже тоді вважали, що все на землі створене Богом, як написано у Біблії. Дарвін був першим, хто припустив, що природа й різні види еволюціонували впродовж мільйонів років. Ця теорія стала революційною та назавжди змінила науку.

Цього дня 1990 року в Києві на Майдані Незалежності розпочалась Революція на граніті. Студенти з усієї країни оголосили голодування, висунувши низку вимог тодішньому керівництву ще Радянської України. Основні з яких — відмова від підписання Союзного договору, повернення українців строкової служби на територію України та проведення позачергових виборів парламенту.

Учасники революції, яких з кожним днем ставало дедалі більше, виступали за незалежну Україну. До акції протесту долучилися і працівники київських підприємств, а також декотрі депутати. Підтримали голодувальників Ліна Костенко та Олесь Гончар. Акція тривала 16 днів. Влада пішла на поступки, і вже 17 жовтня Верховна Рада частково задовольнила вимоги студентів. Це була перша успішна політична акція, з якої почалась історія незалежної України.

2 жовтня — Міжнародний день ненасильства. Дату започаткувала Генеральна Асамблея ООН 2007 року і присвятили її до дня народження Махатми Ґанді — основоположника філософії та стратегії ненасилля. Усе своє життя уродженець Індії присвятив тому, аби привести свою країну до незалежності від англійського колоніального ярма. Щоправда, винятково мирним шляхом, адже був переконаний, що насиллям нічого змінити не вдасться.

За свою головну зброю обрав проповідування, а також мирні демонстрації й мітинги. Махатма Ґанді автор сатьяграха — методу ненасильницької боротьби та приклад для наслідування в усьому світі. Мета цього дня — затвердження культури миру, терпимості, розуміння і, що важливо, ненасильства.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранком Вдома"!

Прямий ефір