Маленькі історії перемог українців збирає унікальний проєкт Sylanka: інтерв'ю з програмною менеджеркою "Інституту миру і порозуміння"

Платформа Sylanka. Скриншот: sylanka.org

Команда проєкту Sylanka має на меті допомогти українцям надихатися, відновлюватися та об'єднуватися. Проєкт з'явився у березні 2022 року. Він розповідає історії українців, які знаходять в собі сили долати стрес, відповідати на виклики часу, надихати та підтримувати, розповіла у "Ранку Вдома" програмна менеджерка "Інституту миру і порозуміння" Дар'я Бєлінська.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— Розкажіть, будь ласка, що являє собою проєкт Sylanka? Коли та як виник?

— Проєкт виник в березні 2022 року. В нас вийшов задум з колегами, коли ми побачили кількість історій, якими, українці, ділилися в соціальних мережах про те, як вони переживають досвід повномасштабної війни. Які теми їх цікавлять, які цікаві речі з ними трапляються, як вони проводять свій час в сховищах, як вони готуються до обстрілів.

Нам з колегами здалося це дуже цікавим, тому що ми побачили цілий пласт історій людей про те, як вони справляються зі стресом і з викликами повномасштабної агресії, як вони розповідають про те, що їм допомагає та надихає. Ми подумали, що було б класно зробити таку платформу, де б ці історії зберігалися.

Ми бачимо, що інфопростір в той час і зараз наповнюється в основному якимись проблемними питаннями. Ми розуміємо, що новинний формат працює в такому ракурсі: що гучніший заголовок, що трагічніша історія, то більше їм нададуть розголосу. Натомість маленькі історії про те, як люди реально долають ці виклики, з часом загубляться.

Осмислити досвід війни після перемоги нам допоможуть якраз історії, зібрані на Sylanka. Це допоможе нам відновити соціальну тканину в Україні. Ми збираємо досвіди людей різних рівнів, різних професій з території України та тих, хто виїхав. В нас навіть є історія громадянки Мексики, яка вирішила відмовитися від громадянства Мексики і стати громадянкою України. Вона проживала певний час в Україні, наші цінності їй були ближчими.

Ми збираємо такі історії та об'єднуємо в нитки — певні блоки на теми, пов'язані з повномасштабною агресією Росії. Ми акцентуємо на тому, що було для нас знаковим. Наприклад, сховища чи валізи, які асоціюються з переїздом або з поверненням додому.  Це історії про те, що стало для нас найціннішим.

Наприклад, я забрала з собою тільки подушку, коли евакуювалися. Тобто ми збираємо якраз такі історії, щоб люди могли з ними ознайомитися, пізнати себе, пережити досвід переміщеної особи. Є історії меншин, які, до речі, стали невидимими в контексті повномасштабної агресії. Словом, ми збираємо цей досвід для того, щоб переосмислити його пізніше.

Люди, з якими ми проводили інтерв'ю, були долучені до певних ініціатив, які виникали спонтанно. Бо люди бачили певні потреби, які неможливо було задовольнити іншим способом, об'єднувалися та створювали свої ініціативи. Ми побачили просто величезну різноманітну кількість ініціатив, які не тільки були пов'язані там з наданням гуманітарної допомоги або пошуком житла.

Наприклад, ініціатива "Ключі від Маріуполя", де збирають фотографії ключів та будинків, які люди залишили в Маріуполі. Ці люди намагаються закарбувати ці образи та впоратися з сумом за домівкою. Також в нас є чудова ініціатива про греків, які проживали на Азові. Вони об'єднуються, шукають своїх, проводять зустрічі, обмінюються інформацією. Вони прагнуть архівувати дані про їх меншину.

На момент створення проєкту Sylanka не було іншого простору, де люди могли б об'єднатися навколо таких ініціатив. Головним критерієм стало сприяння відновленню України та відновленню відносин між людьми. Ми збирали ці ініціативи разом з історіями. Під них створили окреме місце на платформі Sylanka. Всі історії поділені за географічним принципом та темами.

Ми публікуємо такі ініціативи, навколо яких люди можуть об'єднатися. Коли ви почитали історію, наприклад, про тих же надазовських греків, а у вас є таке ж коріння, то ви можете долучитися до їхніх ініціатив. Ми пояснюємо, навколо чого люди єднаються, якої допомоги потребують. Наприклад, є ініціативи, які шукають волонтерів, або донатів, або фізичної допомоги, або матеріали для роботи. Наприклад, в нас була ініціатива, яка шукала мотки шерсті для в'язання речей для ЗСУ. Тобто це про таку допомогу, інколи просту, яку може надати кожен. Допомога може бути різною, це не обов'язково донати. Акцент робимо на взаємодопомозі.

Як можна долучитись до проєкту?

— Можна. В нас є чотири формати. Ключовий формат — взаємодія. Це коли ви читаєте платформу, розповідаєте про історії, які ви прочитали. Для вас це дуже корисно, тому що ми хочемо, щоб більше людей дізналися, що є такий архів на платформі Sylanka. До речі, тексти не великі. Людина витрачає в середньому до чотирьох хвилин на прочитання.

Інший формат — розповісти історію. Потрібно просто заповнити анкету в нас на платформі. Наші фахівці зв'яжуться з вами та запишуть інтерв'ю. Ми дуже гнучкі, ми все узгоджуємо з героєм історії. Потім ми вже там публікуємо ці історії. У нас є історії про людей, які були в окупації й поверталися в Україну через Росію.

Люди, які зараз на фронті. Можна розповідати будь-які історії. Також можна розповісти про свою ініціативу. Так само заповнюєте анкету, і ми з вами зв'яжемося. Зауважу, що ми не контролюємо те, як у людей вже відбувається взаємодія з ініціативами. Ми хочемо впевнитися, що це реальна ініціатива. Самі формати взаємодії ми не контролюємо.

Ще один формат — допомога. В нас є такі кейси, коли певні організації пропонують свою допомогу в них. Люди інколи висловлюють бажання допомогти й просять дібрати їм ініціативу. Ми теж дивимось на такі анкети та зводимо людей з ініціативами, які потребують тої чи іншої допомоги.

Які плани у проєкту Sylanka?

— Ми зараз працюємо над подальшим наповненням платформи. В нас обмежений зараз людський ресурс, який може займатися пошуком історій. Бо пошук історій — це об'ємна історія. Адже знайти такі унікальні історії, які не є поширювали медіа, не так легко. Ми зараз якраз в пошуках таких історій. Ми запрошуємо до співпраці або журналістів, або людей, яким подобається писати.

Sylanka — це те місце, яке може розповісти про все, що відбувається в громадах, про людей, ініціативи та гарні справи. Також ми звертаємося до молоді, адже молодіжна перспектива мало представлена на платформі Sylanka. Так сталося через специфіку вікову. Всі, хто працює над платформою, старші, тож нам складніше шукати історії молоді. Підсвітити історії молоді, як вони переживають, які в них досвіди — дуже важливо. Коли я кажу про молодь, то можна долучатися з 14 років.

Ми також пропонуємо співпрацю громадським організаціям та допомагаємо на нашій платформі підсвітити важливі теми для України. Наприклад, якщо ви займаєтесь усиновленням. Ваша мета — збільшити кількість родин, які всиновлюють дітей. Ви можете звернутись до нас, і ми спільно підготуємо нитку з історіями про всиновлення, про важливість цього. Ми також можемо розповідати історії, пов'язані з цією темою. 

Це можуть бути ще різні теми. Загалом, це все, що пов'язано з відновленням України з вашим досвідом під час повномасштабної агресії. Тож ми будемо раді працювати з новими темами, а їх дуже багато.

До речі, ми переклали наш сайт англійською мовою. Ті історії, які в нас зараз є, перекладені англійською мовою. Це допоможе поширювати ці історії серед іноземців. Це потрібно для того, щоб люди за кордоном також дізнавалися про те, як ми насправді живемо.

Хочеться, аби іноземці бачили історії поза заголовками про те, що в нас шалена корупція, що ми не справляємося з реформами, які ми пообіцяли зробити. Хочеться, щоб у світі бачили історії звичайних людей, які не обманюють, а просто розповідають про своє життя в Україні.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір