Пільги для дітей, що постраждали внаслідок воєнних дій: "5 вопросов на злобу дня" з юристом Михайлом Фоменком

Иллюстративное фото: 24tv.ua

В Україні понад 39 тис. дітей мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій. Цей статус отримують діти, які в тій чи іншій формі постраждали від бойових дій, зокрема в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Як отримати такий статус і які передбачені пільги для дітей, що постраждали від воєнних дій, — розповів юрист громадської організації "Донбас SOS" Михайло Фоменко у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Микола Сирокваш.

— Як отримати статус дитини, що постраждала внаслідок бойових дій на Донбасі?

— Статус дитини, яка постраждала від воєнних дій, прив’язується до наявності певних негативних наслідків цього конфлікту, через які дитина постраждала.

Наразі є шість таких підстав:

  • отримання поранення або контузії;
  • отримання інвалідності внаслідок бойових дій;
  • фізичне або сексуальне насильство над дитиною;
  • викрадення або незаконне вивезення дитини за кордон.

Якщо дитина була залучена до дій незаконних збройних формувань, незаконно утримувалася, перебувала в полоні, то це характеризується як психологічне насильство. Остання підстава використовується найчастіше. Психологічне насильство, згідно з порядком надання статусу, не вимагає додаткових підтверджень, якщо є якісь підстави вважати, що людина зазнала його.

— Діти якого віку можуть отримати такий статус?

— Звернутися може або людина, яка не досягла 18 років, для встановлення такого факту станом на зараз, або людина, якій понад 18 років, якщо психологічне або інший вид насильства відбулося, коли їй ще не виповнилося 18 років.

— Як можна довести, що дитина дійсно постраждала? Особливо якщо це сталося на території ОРДЛО.

— Залежно від обставин ситуації, використовуються різні документи. Є певний перелік таких документів. Наприклад, ця заява про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення. Це можуть бути висновки експерта за результатами судової експертизи про те, що дитина зазнала фізичного, психологічного, сексуального насильства. Також це можуть бути висновки про потреби сім’ї в соціальних послугах, які готують соціальні служби з питань сім’ї, дітей та молоді.

У процедурі надання такого статусу задіяні зазвичай психолог, медичні працівники, які роблять свої висновки. Відтак, залежно від обставин, визначається, може чи не може бути надано такий статус.

— Цей статус оформляють на підконтрольній Україні території?

— Так. Оформлення відбувається в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації людини на підконтрольній території, зокрема за місцем проживання, яке зазначено в довідці переселенця. Або за фактичним місцем проживання, якщо є така необхідність. Суб’єктами звернення можуть бути як сама дитина після 14 років, так і її батьки, родичі або орган опіки та піклування.

— Чи може сама дитина звернутися за отриманням такого статусу?

— Безумовно, після 14 років у неї є можливість звернутися самостійно. Але потрібно розуміти, що цей статус надається дітям, які постраждали від воєнних дій. Це стосується не тільки Донбасу.

— Які пільги передбачені для дітей з таким статусом?

— До останнього часу цих пільг була досить невелика кількість. Це був статус без якогось конкретного правового обґрунтування.

За останні рік-два додалася низка пільг. Це надання харчування в навчальних закладах усіх форм — дошкільної, шкільної, професійно-технічної та вищої. Також це пільги на надання житла внутрішньо переміщеним особам. Якщо в сім’ї є дитина, яка постраждала від бойових дій, це дає додаткові бали для отримання житла.

Що стосується правового захисту, то, відповідно до закону, таким дітям надається безкоштовна правова допомога в державних установах за всіма видами послуг. Це ведення судових справ, складання процесуальних документів, консультація.

Також є пільги на місцевому рівні, тобто ті пільги, які затверджені місцевою владою і які фінансуються з місцевого бюджету. Це можуть бути компенсації, надання путівок, лікування, соціальні послуги. Тобто, якщо людина проживає або перебуває на обліку на якійсь території, то вона може звернутися до свого органу місцевого самоврядування з усною або письмовою заявою про надання інформації про пільгові програмах.

— Чому є статус дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій, але немає статусу для дітей, які постраждали від окупації Криму?

— Формулювання в законі України про захист дітей не охоплює територіальну приналежність. Тобто це може бути як Крим, так і Донбас. Місце проживання не має вирішальної ролі для отримання такого статусу. Його можуть отримати і діти з тимчасово окупованого Криму.

— Як люди можуть з вами зв’язатися для отримання допомоги?

— Наша правова організація надає правову допомогу як внутрішньо переміщеним особам, так і жителям окупованих територій. У нас є "гаряча лінія" — 0 800 309 110.

Також можна звернутися онлайн на сайті "Донбас СОС". Там можна поставити питання на юридичну тематику, отримати консультацію з правових питань, із загальних питань, із питань щодо захисту своїх прав і свобод, і отримати актуальну інформацію з питань про перетин КПВВ, навчання на території України тощо.

Медіа-партнери
Прямий ефір