Конкуренти західним фаворитам: топ-5 українських серіалів

Успіх українських серіалів останніх років довів, що на заміну російському контенту, який ще кілька років тому був у нас надпопулярним, приходить не лише серіальне виробництво Netflix, Apple чи HBO, а що є попит і на вітчизняні стрічки. У програмі "КіноХаб" телеканалу "Дім" сценарист, теле- та кінопродюсер, режисер Олекса Гладушевський назвав п'ять українських серіалів, котрі варто подивитися кожному і котрі можуть конкурувати із західними.

"Перевізниця"

У лютому 2024 року відбулася прем'єра серіалу "Перевізниця" шоуранера Євгена Туніка (серіал "Перші ластівки"). Це проєкт української студії Starlight Мedia і французької Gaumont, яка зняла відомий серіал "Нарко".

Головним персонажем є психологиня Лідія. З початком повномасштабного вторгнення РФ вона на власному авто перевозить мирних жителів з гарячих точок у безпечніші місця. Серіал складається з 10 епізодів, в кожному з яких — окрема поїздка і новий пасажир з особистою історією.

Головну роль виконує Анастасія Карпенко, котру можна побачити у фільмі "Як там Катя?" Крістіни Тинькевич.

"Спіймати Кайдаша"

Це проєкт режисера Олександра Тіменка та сценаристки й продюсерки Наталки Ворожбит, знятий на основі повісті Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я". У серіалі 12 серій по 45 хвилин кожна. Прем'єра відбулася у березні 2020 року, коли всі переживали перший локдаун внаслідок пандемії коронавурсу. Тоді соцмережі вибухнули схвальними відгуками на "Спіймати Кайдаша". 

Фавориткою усіх глядачів стала Антоніна Хижняк, яка зіграла Мотрю. Спочатку цю героїню на екрані мала втілити інша акторка, однак у перший знімальний день Наталка Ворожбит зрозуміла, що ця роль має належати Антоніні. Саме після ролі Мотрі до Хижняк прийшла справжня акторська слава. Команда розповідає, що акторку досі переслідує страшний сон, ніби Мотрю все ж таки грає не вона, а інша.

Персонажі "Спіймати Кайдаша" розмовляють специфічною мовою — суржиком. Проте це не заважає сприймати серіал. Навіть навпаки, багато реплік завдяки суржику звучать дотепніше й колоритніше. Соцмережі швидко розібрали їх на цитати. 

"Секс, інста і ЗНО"

"Секс, інста і ЗНО" — підлітковий драмедійний вебсеріал про пригоди українських школярів у складні роки дорослішання. Від серпня 2023 року його можна переглянути на Netflix. Проєкт зняв режисер Антоніо Лукіч, відомий своїми стрічками "Мої думки тихі" (2019) та "Люксембург, Люксембург" (2022).

Цей проєкт називають "вінницькою ейфорією", адже творці не приховують, що надихалися серіалами "Сексуальна освіта" та "Ейфорія", які стали популярними в усьому світі. Їм хотілося зняти схоже, але про українську молодь та її реальні проблеми. 

Події відбуваються у Вінниці. У центрі сюжету — історія Саші, відверті фото і фантазія якої стають відомими усій школі. Через підступи конкурентки дівчина перетворюється на об'єкт слатшеймінгу (осуд жінок за їхню сексуальну активність, вигляд чи поведінку; різновид сексизму). Крім підготовки до майбутнього ЗНО, Саша нервує ще й через те, що про неї думають інші. Скандал навколо найпопулярнішої дівчини школи рикошетом зачіпає інших учнів. Сюрпризи чекають на кожного: і на друзів Саші, і на ворогів. 

Ключових героїв у серіалі 13. Кастинг-директорка Алла Самойленко відбирала їх з-поміж студентів перших курсів театрального вузу. "Секс, інста і ЗНО" має 12 серій по 20 хвилин кожна. 

"Перші дні"

"Перші дні" — міні-серіал про події перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У кожному епізоді — нові головні герої: волонтери, одностатеві партнери, безхатько з сином. Одна з серій, що називається "Будинок із зіркою", розповідає про поп-артиста, який відмовився їхати зі столиці та лишився сам у квартирі на Хрещатику. Серія натхненна історією артиста Андрія Данилка. 

Для створення "Перших днів" шоуранерка Анастасія Лодкіна зібрала шістьох режисерів: Олексія Єсакова, Артема Литвиненка, Павла Острікова, Валентина Шпакова, Талу Пристаєцьку та Катю Царик. Кожен із них зняв свою окрему історію. 

З 1 листопада 2023 року серіал з'явився на стримінговому сервісі Netflix, де його можна переглянути майже в 20 країнах Європи. Мінісеріал-антологія складається із шести 30-хвилинних епізодів.

"Перші ластівки" 

Український молодіжний телесеріал-антологія 2019 року. Режисером цієї детективної історії став Валентин Шпаков. У 2020-му стрічка отримала продовження, проте вже зовсім з іншою історією.

Події першого сезону серіалу розгортаються в українській школі, куди приходить нова учениця. Навчальний рік йде за розкладом, допоки навчальний заклад не сколихує самогубство школярки. Ніхто не знає, що стало причиною, адже на місці самогубства навіть не знайшли передсмертної записки. Слідча Ольга Макарова намагається з'ясувати, чи дівчина наклала на себе руки, чи її навмисно зіштовхнули з даху багатоповерхівки. В ході розслідування їй відкриваються страшні таємниці, що приховують учні, вчителі, батьки та навіть її син.

Кадр із серіалу "Перші ластівки". Скриншот: youtube.com/@novy_channel
Кадр із серіалу "Перші ластівки". Скриншот: youtube.com/@novy_channel
Кадр із серіалу "Перші ластівки". Скриншот: youtube.com/@novy_channel

Ще цікаве з проєкту "КіноХаб":

Прямий ефір