Коли і скільки винищувачів F-16 передадуть Україні

Винищувачі F-16. Скриншот: kanaldim.tv

Аби посилити контрнаступ, українським військовим дуже необхідні західні винищувачі F-16. На щастя, наші партнери згодні із цим і готові допомагати. Скільки літаків F-16 передадуть Україні, коли це станеться, і які виклики на нас чекають, розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Для того, щоб рішення про передачу Україні F-16 стало реальним і матеріальним, працює ціла група осіб: політики і військові дипломати. Остаточну риску підвів саміт Великої сімки. Усі до останнього думали, чи приїде президент Володимир Зеленський до Хіросіми на саміт Великої сімки. Приїхав. І став мало не центральною фігурою — зустрічі з прем'єрами, президентами, дипломатами. Тема розмов одна — війна в Україні. 

Все поступово — головне правило Заходу. Спершу системи протиповітряної оборони, аби закрити небо, далі — броня для успішних наступальних дій. Фінальне — західні винищувачі, аби посилити контрнаступ. 

"10 [винищувачів] F-16 коштують трильйон доларів. Додайте витрати на підтримку — ще мільярд доларів. А у росіян тисяча винищувачів. Якщо ви збираєтеся конкурувати з Росією у повітрі, вам треба така сама кількість суден. Але ми надали системи протиповітряної оборони, аби прикрити простір бою і позбавити росіян повітряного простору", — пояснює голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі.

F-16 — це лише частина протиповітряної оборони нашої країни. 

"До кінця літа буде 48-50 [винищувачів]. Але якщо буде 100, буде дуже непогано. Хоча можливо це не єдиний борт, який нам нададуть. Можливо, буде ще якийсь тип літака", — каже авіаексперт Андрій Крамаров.

Ще один із можливих варіантів — Boeing E-3 Sentry системи AWACS. Це військовий стратегічний літак дальнього радіолокаційного виявлення. Він "бачить" цілі на відстані сотень кілометрів і передає їх на F-16. Однак в нашій авіації поки немає для нього літака-дозаправлювача.

Ще одне проблемне питання — інфраструктура та обслуговування літаків. Західні борти мало лише прийняти, їм треба не нашкодити на Землі вже після приземлення. 

"Ми підготуємо всю необхідну базу, щоб такий наш авіаційний перехід відбувся максимально швидко і ефективно. Наші воїни вже довели, що можуть оволодіти сучасною зброєю так результативно, як від нас навіть неочікувано із літаками, я впевнений, буде так само успішно", — сказав Володимир зеленський в одному зі своїх відеозвернень.

Тож сага з літаками добігає логічного завершення — Україна отримає борти, як спершу отримала артилерію, танки та системи ППО.

Читайте також: Як російська агресія впливає на природу України та змінює клімат

Прямий ефір