Коли може відбутися звільнення українців із в'язниць РФ та ОРДЛО, розповів правозахисник

Тюрма. Ілюстративне фото: golos.ua

Процес взаємного звільнення утримуваних осіб між Україною та Росією насамперед залежить від можливих політичних домовленостей. Заразом важливо розуміти, що процесуальний статус українців, які перебувають у місцях позбавлення волі в Російській Федерації та в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), дуже відрізняється. Про це у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" розповів правозахисник Микола Полозов. 

"Важливо розуміти, що свобода незаконно захоплених громадян України, яких утримують і на території РФ і на окупованих територіях, фактично залежить від волі однієї людини, яка ухвалює всі ключові рішення в Росії, — від волі Володимира Путіна", — вважає він.

За словами правозахисника, в цьому випадку перемовини можуть бути своєрідною спробою створити сприятливі умови, щоб це рішення так чи інакше було ухвалено.

"Одні люди перебувають безпосередньо в РФ, переслідуються у кримінальних справах або вже засуджені та перебувають у колонії. І їхнє звільнення — це перший шлях. Інших утримують в ОРДЛО, і їхнє звільнення — це зовсім інший шлях, тому що російські органи влади не поширюють свою юрисдикцію в ОРДЛО, вони формально стверджують, що рішення там ухвалюються місцевими ватажками цих "республік". Але все одно рішення повинен ухвалити Кремль. І щодо утримуваних в Росії, і щодо утримуваних в ОРДЛО", — пояснив Полозов.

Він нагадав, що певні надії щодо процесу звільнення покладали на перемовини президентів США Джо Байдена та РФ Володимира Путіна.

"Байден до цих перемовин говорив про те, що він буде розглядати питання щодо порушення прав людини в РФ і на територіях, окупованих нею. Але особисто для мене підсумок цих переговорів виявився не дуже сприятливим. Жодних конкретних дій, жодних конкретних заяв ми після цих перемовин так і не побачили. Щодо української сторони є надії, що в разі зустрічі президента Зеленського з президентом Путіним ситуація зрушиться з мертвої точки. Поки ми бачимо, що переговорний процес заморожений. І за період із 2019 року жодних активних дій з повернення захоплених громадян України не здійснювалося", — розповів Полозов.

Правозахисник зазначив, що Кремль ніколи не ухвалює рішення добровільно. І тому будь-який переговорний процес завжди має супроводжуватися максимальним тиском з боку союзників України, зовнішньополітичним та економічним тиском.

"Тільки перебуваючи в скрутному становищі, в скрутній ситуації, Кремль може піти на якісь домовленості та звільнити людей. Коли все тихо, спокійно, ніхто не тисне, немає необхідності й звільняти когось", — резюмував Микола Полозов.

Повна версія інтерв'ю: Як звільнити 405 українців із в'язниць РФ і ОРДЛО: "5 вопросов на злобу дня" з Миколою Полозовим

Нагадаємо, за даними уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, 405 громадян України, зокрема військові та жінки, перебувають у місцях позбавлення волі в РФ і на тимчасово окупованих українських територіях.

Прямий ефір